SSD diskusija

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by GW, Mar 21, 2009.

  1. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Al mu treba sata ako sam ga dobro shvatio? To vec dosta komplikuje situaciju.
     
    MadbaLL likes this.
  2. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    da, sata mi treba, već imam nvme u ploči.
     
  3. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Imaj u vidu da je zadnja 2-3 mjeseca skocila cijena svih SSD,M.2 i NVMe diskova od 20 do 40% pa ces tesko naci do 100 km bilo sta kvalitetnije.
     
  4. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    pa dobro, ali sa one pik.ba ponude šta bi bio najbolji izbor?
     
  5. Picoooka

    Picoooka Aktivista

  6. iPlay

    iPlay Komšija

  7. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    A ima li dobrih adaptera da nvme ukljucis u sata port,jer kod mene su pcie portovi pokriveni grafom.
     
  8. iPlay

    iPlay Komšija

  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ima razlike izmedju nvme i sata, nije samo u bandwidthu. Drugacije su I/O operacije. Radit konverziju nije pametno. Bolje onda kupit sata disk.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    aNaToMiC ! likes this.
  10. iPlay

    iPlay Komšija

    @Stevie_Ray da li se to odnosi i za NVMe 2 PCI adaptere ili samo za SATA?
     
  11. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    NVME 2 PCI adapter je OK. U većini slučajeva ne bi trebalo biti ni razlike u brzinama, pod uslovom da su iste generacije i da je uboden u PCIE utor sa dovoljno bandwidtha.
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Samo sata.

    NVME = PCI-Express. Samo drugaciji konektor fizicki, i koristi manje bus lanes.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    iPlay likes this.
  13. Qler

    Qler Veteran foruma

    Gdje ono online ima povoljno nvme diskova? I sta je best buy danas :) 1TB mi treba za sistema, pa da vidim imam li budgeta :)
     
  14. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Zavisi od budzeta, danas su im cijene dosta vece nego prosle godine. Gledaj gen 4, po mogucnosti sa dramom.
    Zaobidji gen 5, previse se zagrijavaju a performanse neces osjetiti.
     
  15. igor.g

    igor.g Komšija

    Trenutno povoljno nema više nigdje, nego čekati do Novembra i praznika ako nećeš da puniš džepove glavnih mafijaša u NAND industriji.
    Cijene otišle gore i do 50% (u nekim slucajevima skuplji SSD sad nego li launch msrp od prije godinu dana) u zadnjih nekoliko mjeseci jer im se tako ćefnulo.
     
    Last edited: Apr 23, 2024
  16. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Kupujte, velike šanse su da cijene idu osjetno gore.
     
  17. Picoooka

    Picoooka Aktivista

  18. Qler

    Qler Veteran foruma

    Pff... nisam odavno pratio cijene, pa sam se iznenadio na piku cijenama :) kontao sam prvo da neko tu debelo uzima, ali vidim da su otisle cijene... Ne znam, moram nesto skontati, ali sigurno nece biti nisto do poslije godisnjih...
     
  19. iPlay

    iPlay Komšija

  20. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    I to je neazurirana cijena i mislim da je NV2 1TB trenutno oko 120-130 km. kako si i naveo iznad linka.
     
    Last edited: Apr 24, 2024