SSD diskusija

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by GW, Mar 21, 2009.

  1. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Stvorila se diskusija nizbog cega.

    I ja bih isao na ove jeftine varijante kod starih laptopa. Ionako to koriste ljudi vecinom za surfanja. Takav hardver i nemas na cemu toliko ssd opteretiti do te mjere da rikne. Na kraju krajeva riknu i ovi provjereni.
     
    zippoo likes this.
  2. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Ubacio ssd u laptop...od 100% neupotrebljivog laptopa sa HDDom,do 100% upotrebljivog i ultra brzog sa najjeftinijim SSDom
    Dizanje sistema 10ak sekundi a na HDD minita ipo.
    Hdd usage pao sa 100% na 1% u idle
    [​IMG]


    ]
     
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    Sigurno si i reinstaliro winse :)
     
  4. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Pa da,ali frisak je win bio i na hdd.
    Nasao neki stari dell xps sa i5 druge gen i nvidia grafickom ali ima doata problema,graficke drivere cim instalira,BSOD se javlja ,instalirao sam sve moguce sisteme na njega,doduse windowse,nisam jos htio linux i sa HDD je bilo neupotrebljivo.
    Instalirao sam i win 8.1,oni su dosli originalno na laptopu,vuku se i oni sa 5200 rpm hddom.
    Originalno je bio 7200rpm hdd u njemu ali je crkotic a ja imao 5200 .
    Ali i za oovremeno koristenje sa hddom nije islo,presporo je sve.
    Evo sa ssdom je ave instant,bas drasticna razlika.
     
  5. stripiii

    stripiii Aktivista

    Haj kad me krenulo u zadnje vrijeme da vidim ima li kakvih dobrih ponuda za ssd (500-1TB), moze neka preporuka :)
     
  6. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Sata 2.5,M.2 ili NVMe ? Samo da znas cijene SSD diskova su skocile zadnji mjesec 30-40 pa cak i do 50%
     
  7. stripiii

    stripiii Aktivista

    svejedno...
     
  8. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Last edited: Feb 16, 2024
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Skuplji SSD su bacanje para, bitno samo da je NVMe i nek nije QLC. DRAMless, manje vazno danas.

    Imam PCI-E 3.0 drive sa nekih 2000MB/s read i prije cu upgradeovat CPU i GPU nego ovaj SSD. Nema nikakve svrhe.
     
  10. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Poskupili su svi i Gen3 i Gen4 pa posto mu je prvi SSD neka uzme Gen4 jer isto kosta kao i Gen3 trenutno.

    Ja bih 980 Pro za 160 kupio jer od 1TB nece naci nista povoljnije u tom rangu.
     
  11. igor.g

    igor.g Komšija

    Nije dosta sto nas Nvidia i Radeon skalpuju sad hoce i SSD proizvodjaci. Nikakvog jebenog zakona da sprijeci malverzacije na trzistu, ima ga ali se ne sprovodi ni u EU.
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

  13. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Koristim 990 Pro 2TB oko pola godine i prezadovoljan sam .. uglavnom to ti je najbolji Gen4 NVMe po svim recenzijama.
     
    dmr likes this.
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    Hvala za info, nego ostala 2 nvme slota nemaju heatsink, hoce li biti problerma? :)
     
  15. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    dmr likes this.
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    A trenutno mi je main ssd kingston kc3000, je li bolje onda staviti ko main taj 990 Pro 4TB?
     
  17. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Dobra su oba,ali ja bih 990 Pro ipak koristio kao primarni.
     
    dmr likes this.
  18. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

  19. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Za tu cijenu su svi bez drama, ganjaj da je barem gen 4, mozda Adata Legend 800.
     
  20. iPlay

    iPlay Komšija

    Koristim NV2 1GB već par godina, služi odlično.