Cisco Certifikacije

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Zeleni, Nov 16, 2010.

  1. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ovo je nigdje veze. ne mozes mi uzeti certifikat koji sam dobio za nesto sto sam NAUCIO i polozio. bez obzira sto tehnologija napreduje i razvija se. to znanje koje je od mene trazeno u trenutku polaganja ispita ja sam imao. mozes mi jedino pruziti mogucnost, da svoj certifikat "nadogradjujem" tako sto ces davati ispite svake 2 ili 3 god, za svari i tehnologije koje su izasle u medjuvremenu. nekome, ko je polozio CCNA ili CCNP, vise znanja mozda ne treba za posao koji radi, a onome kome treba, taj ce se odluciti za polaganje tih "razlika" i dobiti novi papir za to, koji ce biti dopuna onom koji vec ima. Kod Microsofta je to drugacije, i po meni ispravno. Polozio si Windows Server 2008 i dobio certifikat za njega. Ti si to naucio, polozio, i NIKO ti to ne moze oduzeti. OK, izasao Windows Server 2008 R2, ima dosta novosti i razlika u odnosu na Win Serv 2K8, ide ispit i za njega, ali time sto je izasao Win Serv 2K8 R2, neces izgubiti vec polozeni Win Serv 2K8, nego ces ako se odlucis za polaganje R2, imati OBA certifikata. Sta sad, izadje Windows Server 2012, Microsoft fino zadje i pokupi ljudima certifikate za win 2K8 ili win 2K8 R2 i pobaca, i uslovi ih polaganjem Win Serv 2012.... znaci, izlaskom neceg novog i kod cisca, ne znaci da sam ja ono staro zaboravio!!!
     
  2. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Razumijem šta govoriš, i ok je, znaš to gradivo i ne može ti ga niko oduzeti. To polaganje svake 3 i 2 godine više ima veze sa održavanjem kvaliteta onih koji imaju certifikate, i s time da Cisco drži do svog imena kada se uopšte pomene njihov certifikat. Nekome ko želi samo certifikat, to polaganje i može biti skupo, ali ovako kada se neko bavi samo mrežama onda mu to ponovno polaganje dođe kao šetnja u park jer od toga i živi :)
     
  3. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Neche ti ni jedan poslodavac oporeci ciscov cert ako imas orginal, iako je isteko. Jedino ako ces polagati jos ispita, treba ti aktivan.

    Posto u jednoj normalnoj drzavi, u normalnom radnom odnosu, firma snosi sve troskove certificiranja, tebe to nista ne kosta, sem vremena koje ulazes na ucenje.
    Npr kad sad u novembru kad napokon izadjem na taj jebeni ccdp ispit, shef mi je dao ponudu da ucim za ccie, gdje ce i firma ucestvovati.
    Jedan dan sedmicno, imacu slobodno da strebam, s punom platom. A za partnership sa ciscom, ti trebaju certificirani zaposleni. Minimalno CCNP i vishe.
     
  4. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    CCDP ARCH gotov. 958 od 1000 mogucih

    Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
     
  5. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Svaka cast

    Sent from my GT-I9100G using Tapatalk 2
     
  6. GW

    GW Moderator

    Da hoće meni firma uplatiti kakvu edukaciju. :D
     
  7. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Vjeruj da nisam ni pitao shefa hoce li platiti ispit. Sad je Sve pod moranje. Mora jer mi platu nije povecao. Kriza bla bla. Najveca pegla je sto moram polagat ccna design iliti ccda da bi bio "pravi" CCDP.

    Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
     
  8. GW

    GW Moderator

    Ja nisam pitao jer sam znao da neću dobiti. :D
    Jedan prije mene je pitao i rekli su mu: "nama to ne treba". :D
     
  9. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Nisu ni meni dok sam radio na tehnickoj podrsci. Sad moraju imat zaposlene sa certovima da bi odrzali Cisco Gold partner.

    Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
     
  10. d0ga

    d0ga Aktivista

    jel može neki info gdje u sarajevu proći obuku i gdje se zaposliti nakon iste:)
     
  11. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Juki je isao obuku u Sa. Cibni mu PM pa pitaj ako ne pogleda ovdje.
    A nemas nista od obuke za CCNA vjeruj mi.

    Imam ti paket od 700mb, sve sto ti treba tu je.
    Treba ti mjesec, dva strebanja i vjezbanja i spreman si. Malo se potkujes testovima sa exam collection i to je to.

    CCNA ti ne garantuje posao, ali ti definitivno otvara vrata za poslove za koje inache ne bi bio interesantan.
     
  12. sumeir

    sumeir Komšija

    @d0ga Ako ti ovo dvoje bude jasno za dalje ćeš se sigurno obratiti kolegi "Zelenom"




     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  13. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ima ICND 1 i 2 su podijelili radi ljudi koji nikad nisu vidili networka.

    CCNA je prvi nivo, znaci OSI model mreze, kablovi, dizajniranje manjih lanova, ip adresiranje i pocetak routing protokola.
     
  14. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    CCDA bookiran za sutra :) Ako ovaj polozim, onda imam CCDP.
    Onda tek pocinje prava muka sa CCIE :)
     
  15. d0ga

    d0ga Aktivista

    samo gazi
     
  16. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    a moze li se prijaviti na polaganje ispita a da se ne uzima onaj kurs (da se recimo nauci samostalno,kod kuce i da se onda samo izadje na zavrsni ispit) i koliko to kosta,trebal0 bi biti jeftinije od kursa i gdje se to moze polagati ?
     
  17. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    To sam ja sad uradio. Ucio sam i samo ispit bookirao.

    CCDA gotov. 985 / 1000.
    Posto sam zavrsio ARCH prosle god, sad imam i CCDP.

    Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
     
  18. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    dobro,ti si napredni user a i nisi u BiH,zanima me ovdje kod nas
    mislim da si mi bas ti poslao onaj jedan paket gdje ima sve za prvi certifikat
     
  19. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

  20. k0ST

    k0ST Aktivista