DDR timing...kako podesit???

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by NeTRa1der, Feb 3, 2005.

  1. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    konf. je:

    mb ASUS a7v880
    AthlonXP 2000+@2200+
    2 x 256 DDR266

    u onom EVEREST programu pishe slijedece:

    Typ Dual Channel (128 Bit)
    Aktiv-Modus Dual Channel (128 Bit)
    Bank Interleave 4-way

    Speicher Timings:
    CAS Latency (CL) 2.5T
    RAS To CAS Delay (tRCD) 3T
    RAS Precharge (tRP) 3T
    RAS Active Time (tRAS) 6T
    Row Refresh Cycle Time (tRFC) 12T
    Command Rate (CR) 1T
    Write Recovery Time (tWR) 3T

    jedan modul je Nanya, a drugi je SpecTeck (micron)...
    po defaultu CR mi je 2T, ja sam stavio na 1T...da li je to uredu??

    josh me interesuje koja bi najbolja bila postavka ovih timinga po vashem mishljenju??
     
  2. Dr.Overclock

    Dr.Overclock Aktivista

    ...što niže to bolje .Probaj sa CAS2 2-2-5 to bih trebalo biti optimalno (max. što možeš izvući) , sa obzirom na proizvođače modula nevjerujem da će krenuti :?
     
  3. Sleeper

    Sleeper Komšija

    probaj na 2-3-3-6 i ako bude moglo mozesh pokusat smanjiti na 2-2-2-5 ali neces puno dobiti jer CAS Latency je nauticajnija stavka(tj.ako uspije na 2-3-3-6 mozes biti savim zadovoljan)
    inache za razliku od AMD-a Intel voli vishe latencije pa ovo pravilo(sto nize to bolje) ne vrijedi za njihove procesore.
     
  4. Dr.Overclock

    Dr.Overclock Aktivista

    ...zato su DDR II memorije brže ali imaju više latencije
     
  5. syss

    syss Veteran foruma

    pošto imaš dva modula stavi na 2.5-3-3-11 ili niže, uglavnom neka ti tras bude 11. ove fantazije tipa 2-2-2-x zaboravi...
     
  6. Sleeper

    Sleeper Komšija

    sto 2.5-3-3-11?
     
  7. iskusni

    iskusni Komšija

    ja imam tu fantaziju :D
     
  8. ming

    ming Veteran foruma

    rijetko koja memorija ide na 2
     
  9. syss

    syss Veteran foruma

    corsair, ocz i ekipa... mislim ide i kingmax na 166 fsb :wink:

    @iskusni... prestani fantazirat :D stvar je u tome da viši fsb uvijek puno više znači od latencija u što su me moje oči uvjerile. govorim čovjeku da zaboravi na niske latencije jer mu em memorija nije nešto posebno, em su različiti moduli.
     
  10. iskusni

    iskusni Komšija

    Kako onda objašnjavaš kraće rastrzavanje u DooM-u 3 na Ultra detaljima.Ali nije važno nek podigne fsb
     
  11. syss

    syss Veteran foruma

    šta? :D
     
  12. iskusni

    iskusni Komšija

    šta šta?
     
  13. djambo

    djambo Aktivista

    za doom3 na ultra ti treba minimum 1024 giga da ne zatrzava a nije zbog latencija ni fsb jer je vecinom ovisan o procesoru(gigaherci) i grafickoj memoriji sto isto za ultra detalje ti treba 256mega na grafi,a sve kalkulacije fizike i mehanike padaju na ledja proca u bilo kojoj igri tu i tamo i cak geometrija u starijim igrama,manja latencija pomaze jer se iskoristava propusnost sabirnice koja je ipak najvaznija jer preko nje prolaze svi podaci,ali ako memorija posalje pogresan podatak sto je uzrok manja latencija sistem se rusi,tako da najbolje nadjes stabilan odnos frekve i latencije,kod AMD-a je trik ako mozes dirat mnozitelj smanji ga povecaj fsb i smanji latenciju,INTEL vise voli frekvu memorije nego nisku latenciju,znaci u oba slucaja dosta experimentiranja i resetiranja biosa
     
  14. syss

    syss Veteran foruma

    ma ništa... pa jel ti stvarno misliš da ti doom na ultra detaljima trza radi latencija? :D
     
  15. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ko jos igra Doom3?
     
  16. Sleeper

    Sleeper Komšija

    doom je benchmark a ne igra
     
  17. ming

    ming Veteran foruma

    doom je beton :evil:
     
  18. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    jest fakat. meni leti u hiljadudvjestoosamdeset puta hiljadudvaescetiri sa tridesetdvobitnom paletom boja, cetiri iks antieliejsingom i osam iks anisotropik filteringom, doooom je zaaakon :eek:
     
  19. ming

    ming Veteran foruma

    ee kako sad leti 8)
     
  20. iskusni

    iskusni Komšija


    jebiga sad.do latencija nije 100%