DDR timing...kako podesit???

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by NeTRa1der, Feb 3, 2005.

  1. dr.web

    dr.web Novi član

    Moze li mi ko reci sta je latencija ( objasniti )


    ------------------------------------------------------------------------------
    Izvinte sto postavljam ova pitanja al niko se nije naucen rodio
     
  2. iskusni

    iskusni Komšija


    rješenje za sve tvoje probleme (oko latency-je naravno):
    http://en.wikipedia.org/wiki/Latency
     
  3. ming

    ming Veteran foruma

    DR web prepravi u sigu umjesto ''Burton'' stavi ''Barton''
    :idea:
     
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    i nije radeonon nego Radeon. :mrgreen:
     
  5. ming

    ming Veteran foruma

    I nemoj mislit da se zezamo na tvoj racun to ti je odmah edukacija na licu mjesta.
     
  6. dr.web

    dr.web Novi član

    hvala sto ste mi reci al to sam ja pisao na brzinu.
    Evo od,ah cu prepraviti
     
  7. iskusni

    iskusni Komšija

    dr.web postavi pitanje u grafičke kartice o tome kako modat 9800 SE u Pro ako neznaš.Ili još bolje pretraži starije postove jer sad razgovarat o tome ovdje nevalja jer su sad iron deloren i syss moderatori pa nema više fajde od off-topica
     
  8. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

  9. syss

    syss Veteran foruma

    @iskusni... pa nemoj ba tako, nismo mi babe roge... ne toleriramo ot drugog sadržaja, pročitaj što sam napisao u ono zaključanom postu pod grafičke kartice, i dalje smo mi ekipa sa foruma :wink:
     
  10. Sleeper

    Sleeper Komšija

    Khm,khm........nije mi namjera da pametujem,ali mislim da je dr.web pitao da mu neko pojasni(na bosanskom) sta je to latencija?


    Latencija memorije je referenca na broj "otkucaja" sistemskog sata(aka frekvencija memorije) potrebnih za pocetak izvrsenja predviđene operacije(čitanje iz memorije/pisanje u memoriju).
    Primjer:memorija koja koja radi na 100MHz teoretski moze poslat 1 bit za 0.000 000 01 sekundu,ali zbog latencije stvarno vrijeme je uvijek više od teoretskog pa moze (recimo)proči 0.000 000 05 do pocetka(ne izvrsenja vec pocetka) opracije zbog fizickog ogranidenja(vrijeme potrebno da naredba za pocetak operacije stigne do memorije).
    Mislim da je ovo najjednostavnija(i najtacnija) definicija:
    Latencija je vremenski interval izmedu izdavanja zahtjeva(za izvršenje) i pocetka izvrsenja zadate operacije.
    Inače izraz latencija se upotrebljava u razlicim kotekstu za opisivanje razlicitih pojmova ali ovo je uopšteno objašnjenje.

    bu! chill dude! :mrgreen: :smt033

    iskusni pojam off-topic je relativan a sem toga postoji off-topic sekcija foruma(off-topic, a ne spam...na koji si ti vjerovatno mislio?).
     
  11. dr.web

    dr.web Novi član

    Iskusni znam, da se to može urditi omega driverima tj. skinem nove omega drajvere i otključam svih osam pajpi al je problem u tome gdje da nađem kulere za grafičku u Tuzli ili negdje u blizini.

    Kolko bi se isplatilo da uzmem 2 ili 3 kulera i da ih zalijepim izoldi trakom i okrenem prema grafičkoj bil moglo?


    Please no of-topic
    Babaroge ( šala ) :D :D :D :D
     
  12. Sleeper

    Sleeper Komšija

    pomoglo bi.koliko(tacno)?nisam siguran(mislim da bi uz malo srece radila na default frekvi 9800PRO),ali bolje ti je i smanjiti GPU frekvu a imati upaljenih svih 8 pajpi nego visoku GPU frekvu a samo 4 ukljucene pajpe.
    Dakle moj bi ti savjet bio da moddas graf. a spustish/dignesh frekvu prema temperaturi.
     
  13. Spider

    Spider Aktivista

    Ja vas se ne bojim :p ....

    Hajmo jedan ban za raju 8)