Grijanje/hladjenje u kuci/stanu i potrosnja

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Reznor, Jan 7, 2023.

  1. dams82

    dams82 Komšija

    Kod mene u julu 58kwh pojela, ostalo mizerno.

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
    Haker likes this.
  2. zoi

    zoi Veteran foruma

    Prestao sam to pratiti ima dvije godine. Troši toliko da i ne mislim na to.
     
  3. dams82

    dams82 Komšija

    I to je ok. Nego meni je prva zima s dvije klime pa eto pratim da vidim kako će na kraju izaći s ovom vrstom grijanja. A u planu je na proljeće raditi termo izolaciju vanjskih zidova pa uzimam i sadašnje stanje da mogu uporediti sa narednim godinama.

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
  4. Haker

    Haker Veteran foruma

    Jel kod tebe 18 ka i 12?

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  5. dams82

    dams82 Komšija

    Obje su 18.

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
  6. zoi

    zoi Veteran foruma

    Izolacija obavezno. Nevjerovatno koliko utiče. Mislim, nije nevjerovatno, jasno je kako i zašto pomaže, nego kod nas u Bosni i Hercegovini to nije bilo toliko rasprostranjeno, pa kad se uradi onda se baš vidi razlika.
     
    dams82 likes this.
  7. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Sve utice...izolacija,glazura na ploci na spratu ako je nisi imao,kvalitetni PVC prozori sa 5+ komora ,itd itd.
    Dok sve ovo nemas,nemas pojma koliko energije propisa u vazduh a onda kako sta ugradjujes i nadogradjujes,tako svaki puta vidis rezultate.
    Evo ja sam konacno sa tim nadosao do kraja,sve mi je promijenjeno i DRASTICNA je razlika nego prije ...prije sam lozio veliki onaj alfin kamin,dok je sica u njemu grije,cim vatra stane,pocne hladiti :D
    Sada mogu i na klimu grijati bez problema.
    Sjedis u sobi i osjetis cirkulaciju hladnog zraka sa prozora prema sredini kuce :D
     
    dams82 likes this.
  8. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Šta mi preporučujete za 18-ku, kod kuće sprat.
    Kombinacija fokus grijanje+nešt hlađenje ljeti. Siporex izolacija, 65 m2, PVC stolarija.

    Do 2000 KM sa ugradnjom, i preporuka njegdje kupovine u TK.

    Ja sam gledao LG S18EQ, Gree lomo regular,
    Da li je Midea bolja, Maxon, Hi Sense, Haier.
    Ne mogu biti pametan nikako. Ovo mi dugorocno treba.
     
    Last edited: Dec 3, 2023
  9. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Pruzi se jos koju stoju i kupi pravu robu,daikin,mici ili nesto trece iz japana. Razlika u cijeni je opravdana.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
    BiceBolje likes this.
  10. dams82

    dams82 Komšija

    Ja npr nikad ne bih uzeo LG, ako bih tražio nešto jeftinije bila bi to Midea, Hisense, TCL, gree. Vivax i Teslu bih izbjegao zbog loših uslova garancije. A od boljih što buraz kaže idi na Daikin ili Mitsubishi. Mislim da je Daikin 18ka oko 2600 bila kad sam jednom gledao.

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
  11. zoi

    zoi Veteran foruma

    Zašto želiš 18ku?
    BTW Siporex nije izolacija, to je građevinski blok. Na to opet trebaš staviti izolaciju.
     
    Aldiin likes this.
  12. nivla

    nivla Komšija

  13. zoi

    zoi Veteran foruma

    Pogrešno, siporex nije dovoljan, ni blizu. Ne treba se voditi marketinškim izrazima. Uzme se tehničko mjerenje toplinske izolacije i propusnost pa se uporedi.
     
    Aldiin likes this.
  14. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Ako ti je cilj toplinska izolacija onda,odličan izbor je postavljanje mineralne vune. Siporex nije izolator..
     
  15. Mujka

    Mujka Komšija

    LG nikako
    evo provjerena preporuka (na 3 lokacije prezadovoljni korisnici)
    https://www.ekupi.ba/bs/Kućanski-ap...OOL-klima-uređaj-ACP-12CH35AEYI/p/EK000377364
    odlična klima
    znala je bit na akciji sa montazom 2milje
     
  16. zoi

    zoi Veteran foruma

    Nema baš smisla kupiti vivax za 2k kad se za 2200 može kupiti Fujitsu, Daikin, Mitsubishi.

    svakako mislim da je grešaka da kupuje 18ku, uvijek je bolje kupiti više manjih klima i rasporediti ih po sobama.
     
  17. Mujka

    Mujka Komšija

    na osnovu čega to tvrdiš
    ovo nije vivax već midea za nordic trziste
    kapacitet top
    garancija top..
     
  18. Mujka

    Mujka Komšija

  19. dams82

    dams82 Komšija

    Pa zavisi od prostora. Ja sam mogao stavit dvije 12ke, ali sam ipak stavio dvije 18ke. Iz razloga što ne želim da mi 12ke deru na maximumu kad je potrebno nego da 18ke rade laganini. Mislim da će tako i duže trajati. Dino je stavio jednu 24 jer mu takav prostor i sasvim je ok. A ovo za vivax se slažem, mnogo brate 2k za vivax. Imaju loše uslove garancije. Svake godine se produžava garancija nakon pregleda ovlaštenih lica koji takođe moraju da je i ugrade.

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
  20. Mujka

    Mujka Komšija

    ajde dajte neku bolju klimu za 2k sa montazom i da ima 5 god garanciju : )
    NEMA TAKVE :)
    i opet ponavljam ovu gore klimu nije napravio vivax vec midea xD
    ovo fakat jest tačno
    totalni je promašaj uzimat 18ku klimu u sobu od 20m2 xD
    18ke su bučnije od 12ki
    najidealnije i najefikasnije je imat 9ke/12ke od provjerenih brendova