Intel Ivy Bridge procesori

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Stevie_Ray, Sep 17, 2011.

  1. GW

    GW Moderator

  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ima jos vijesti o Ivy Bridge procesorima:
    http://www.xbitlabs.com/news/cpu/displa ... o_77W.html
    Najveci TDP bit ce 77W. Naravno znamo da je to u praksi uvijek manje. Ovo vrijedi za quad-core modele, dual-core ce imati 55W TDP.

    Intel je poceo sa proizvodnjom IB procesora:
    http://www.xbitlabs.com/news/cpu/displa ... ssors.html
    Ovdje navode da ce u prodaju ici u martu/aprilu iduce godine, sto mi izgleda daleko ako su sad poceli proizvodnju.

    Mozda Tomo bolje zna:
    http://www.tomshardware.com/news/ivy-br ... 13753.html
    Pred sami kraj godine.
     
  3. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ja sam se pravo zagrijao za ove Ivy Bridge, najvjerovatnije da cu jedan ubost, s obzirom da me SB-E razocarao, a plus ima paprenu cijenu.
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

  5. Esh

    Esh HWB

    Pa vjerovatno ce donijeti 5-10% bolje CPU performanse (ili kroz ponudu modela na visoj frekvenciji u cjenovnom rangu aktuelnih SB procesora), no od pocetka je poznato da se ovdje radi o poboljsavanju performansi IGP-a (+DX11) te smanjivanju potrosnje.
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Bit ce bolje performanse zbog visih taktova, ali ne i zbog IPC-a. Sandy Bridge je bio vise kao revolucija zbog visih taktova i boljeg IPC-a istovremeno, ovo je onda evolucija jer porast performansi omogucavaju samo visi taktovi.

    Jaca graficka jezgra je u svakom slucaju interesantna, nadajmo se da ce biti jefinijih Pentium modela sa jacom grafickom.
     
  7. GW

    GW Moderator

    Sa overclockers.ru

    [​IMG]

    Turbo do 3.9ghz.
    Max TDP 77W.
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Sad ne znam koliko mi se ceka IB pored SB-a. :D
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

  10. Ninja

    Ninja Komšija

    Neću ni kupovat posebnu grafičku kad budem nabavljao novi kompjutor.
     
  11. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    iGPU od Ivy brigdge procesora je opet slabiji od onoga sto AMD trenutno ima u ponudi za nekih 20-30%.
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    :D

    Kod mene sestra na Pentiumu G620 uredno igra Sims 3, drugo joj ne treba. Kuciste zjapi prazno sa mATX plocom, tankim Intel coolerom i bez graficke kartice. Zato je potrosnja reda 20-40W. :smt003
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

  14. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ma mogu to odgoditi jos koliko hoce, jer se bulldozer pokazao loshim da ne moze konkurisati ni SB-u, tako da ce maximalno "rasprodati" SB, pa tek onda pustiti IB u prodaju.
     
  15. Pionir

    Pionir Overclocker

    Nisam siguran, ali iz ovog teksta :

    The inexpensive Core i3-3200 will be made available later in Q2 2011.

    1.To znaci dvo-jezgreni IB procesori nekad jos kasnije ?

    Za SB smo odmah imali najavu i-3 2100, a potom smo oko Q 2 ili 3 2011 dobili i-3 2105 sa boljom procesorskom grafikom.

    Sada imamo najavu jedinog (koliko ja vidim) 2-jezgrenog procesora i-5 3470T i to je najslabija revizija I-5 3470 modela...(po sistemu : K, osnovni model, S i T)...
     
  16. Esh

    Esh HWB

    Izasla je informacija da bi se zvanicno predstavljanje prvih procesora moglo desiti 8. aprila, sto je u skladu s najavama o predstavljanju pocetkom drugog kvartala. Vec smo diskutovali o tome da se po pitanju nekog enormnog poboljsanja performansi tu nema nesto previse ocekivati, no smanjivanje potrosnje te znatno bolje GPU performanse su svakako tu, kao i nativna USB 3.0 podrska uz nove ploce.
     
  17. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    I Thunderbolt dolazi s novim plocama (navodno).
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Naravno, to ce imati samo najjaci modeli...

    Totalno bezveze jer ni USB3.0 nije jos zazivio. :D
     
  19. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ma doboro, to intel fura nesto svoje. eto ni od PCIeX 3 nema jos nikakve koristi, i nece ni biti u dogledno vrijeme. performanse na nivou prethodne verzije. trenutno je to samo bacanje para na te nove tehnologije.
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Neka, dobro je da su ploce vec spremne za iduce tehnologije. Narocito onima koji ne mijenjaju cesto platforme.