Izbor CPU Coolera

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by r4z0r, May 22, 2011.

  1. Reznor

    Reznor Overclocker

    Skidao sam taj isti kuler na Ryzen 7 2700x i temperatura bila preko 80C, pokrenemo Jedi Fallen Order i nakon 5-10 min racunar se resetuje.
    Termalna pasta dotrajala, procesor ostao zalijepljen na kuler.
    Kad sam detaljno ocistio staru pastu i stavio novu to je drugi racunar skroz.
    Takodjer nijednog case fan-a nije bilo, ja sam ugradio i gore i dolje po 2-3, znaci propuh u kucistu :D
    A onaj obicni Wraith je patnja staviti zbog onih sarafa sto moraju da nalegnu na bracket.
    Kod ovog Prism RGB je skroz drugacije, ima one zakacke.
    I btw koje je to kuciste, cini mi se da je onaj sistem staklo naprijed, rupice sa strane, nema tu airflowa skoro nikako :D
    EDIT: Kolegica kojoj sam cistio ovaj racunar takodjer ima macku u kuci, da znas koliko se dlaka moze nakupiti u kucistu :D
     
    Last edited: Mar 30, 2024
    dino73n likes this.
  2. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Racunar sam kupio prije 25 dana i kada sam dolazio kuci,otisao do vulkanizera i ispuhao prasinu...bilo je prasine u njemu kilu. Dakle nije to uzrok. Moguce da je problem ili pasta ili da nije dobro montiran,jer ako je decko ovaj to montirao,nije bas on vican sto se racunara tice,toliko sam upratio.
    A racunar je kupljen prosle godine u julu ili avgustu,tako mi je rekao.

    [​IMG]

    Kuciste ima sa samo sa jedne strane usis za zrak i nema vise fanova u kucistu,samo ova tri. Zadnja strana kucista je supljikava sva,gornja cijela povrsina je takodjer suplja,nije sad da nikako nema zraka u kucistu ,pa da pravi vakuum :D
    Provjeriti cu sa pastom i montazom da sta nije pogresno uradjeno i moram biti oprezan,kod ovih amd procesora i skidanja hladnjaka,ne smije se hladnjak cupati prema gore,jer se jako cesto iscupa procesor iz chipseta...nego se mora okretati u stranu,kao kada se odvrce-zavrce nesto.
    Ima li ko viska jeftino kakvih obicnih kulera,da stavim jedan pozadi i jedan gore ili dva gore,gdje ispuhuje topli zrak ?
    Ako mi zatrebaju .
     
  3. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    U svakom slucaju takva kucista su smece. Tri venta naprijed su zbog izgleda, bolje ti je po jedan staviti gore i pozadi kad vec nema nijedan da bar tuda cirkulise vazduh a ne tu naprijed imaginarno da ta 3 nesto fol rade.
     
    iPlay likes this.
  4. iPlay

    iPlay Komšija

    Montiraj prednje coolere sa unutrašnje strane nosača. Oni su sada tik uz staklo i efekat je 0. Taj otvor sa strane je jako mali. Prebaci ih na Performance mode u BIOSu. Tako ćeš dobiti bar malo više zraka u kućište. Dva gore i jedan nazad obavezno.

    Definitivno ti treba novi case. Kakva je temp grafičke?
     
    zippoo likes this.
  5. Reznor

    Reznor Overclocker

    Ja sam taj mod uradio za fanove u MS Armor V700 (Aquarius Pro), dok ima novije MS kuciste Prism na kome to vise nije moguce izvesti :D
    Jedino onda staviti one na vrhu da upuhuju zrak sto bi ovi prednji trebali da rade, a ovaj zadnji da izbacuje...
     
  6. iPlay

    iPlay Komšija

    Imao sam slično kućište, na isti fazon kao V700. Zamijenio sam ga sa Titan II Pro koje mi je tada naletilo po dobroj cijeni. Kućište je stvarno solidno.
    Konfiguracija je sa 3 ventilatora naprijed, 1 nazad (koje ću zamijeniti sa P12) + 2 Thermaltake Pure 14 na vrhu. Ljeti GPU ne prelazi 67°C.
     
  7. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Da li ce doci prije bajrama ili poslije,pitanje je sada :D

    [​IMG]
     
    Last edited: Apr 8, 2024
    iPlay and dino73n like this.
  8. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Poslije. Da se ne ložiš dzaba. Trebalo je danas bit povrat sa carine prema tuzli da bi ti to dobio sutra.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
    zippoo likes this.
  9. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Stigo cumur danas.
    Jos sam kupio dodatno dva ventilatora,jedan da ubacuje a drugi da izbacuje zrak.
    E recite mi sada,koji da upuhuje a koji da ispuhuje vruc zrak,tj.koji da gdje postavim.
    Ja sam kontao iza ubaciti da upuhuje zrak a gore da ispuhuje,jer se vruc zrak prirodno dize ili je bolje odozgor staviti da ubacuje a pozadi da izbacuje. I na njimaju imaju po dva kabla,trebam li oba spajati ili je dovoljno jedan ubosti u maticnu ili da ovaj veliki ubacim u kontrolor rgba ili moram oba ubosti.
    Bile su dvije neke vrste,na jednom naljepnica main a na drugom case,ja uzeo ove main.

    [​IMG]
    [​IMG]
     
  10. Ekstrauterina

    Ekstrauterina Aktivista

    Klasika je da naprijed uvlaci zrak a nazad izvlaci. Obicno je i ventilator procesora orijentisan tako da zrak salje ka nazad.

    To sto se vruc zrak dize ne igra ulogu u kucistima, ne stigne se on bas podici kad ga ventilatori guraju cijelo vrijeme.
     
    zippoo likes this.
  11. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Evo ebem se zadnja 3-4 sata sa ovim :D
    Uglavnom,montirao sam novi Cooler na CPU,sve radi osim RGBa,jer mi ocito trebaju neki konektori tj. prelazi. Imam na kucistu RGB kontroler ali nisu isti dzekovi za spajanje...
    Ugradio sam i dodatna dva venta...jedan gore koji upuhuje i drugi pozadi koji izbacuje zrak. Tu fakticki imam air flow...zrak ubacuju tri prednja venta ali zbog loseg kucista,slabo upuhuju,onda ide cooler Arctic Freezer 36 sa dva ventilatora i onda ovaj vent koji ispuhuje.
    Trenutno mi je kuciste otvoreno i tjeram cinebench,max temp je 65 stepeni ...sada sam ga tek prvi put spojio da vidim radi li ,pa cu opet sve testirati kada zatvorim kuciste.
    Ali ovaj sam cooler bi spustio temp 25 stepeni minimalno a ovako moze samo biti jos bolje. Trenutno nije bucno ali trebam uci u bios i vidjeti sta se tu ima za uraditi a i ostalo podesiti.

    Ebe me samo ovo sto nemam gdje spojiti RGB,jer mi maticna ocito nema ovaj rgb pin ...ima neki sa drugacijom konfiguracijom boja i 12V ali na upustvu kaze da se ne smije na taj,nego neki A-rgb a tog moja maticna nema. Maticna je ROG STRIX B550-A GAMING

    I
    spojio sam ovaj vent sto ispuhuje na maticnoj na pin na kojem pise da je za vodeno hladjenje...jer je bio najblizi...nadam se da to nije problem...jer su svi ti CPU FAN isti koliko sam shvatio i daju se kontrolisati kroz UEFI.
     
  12. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Tebi treba 3pin A-RGB header, ima ta maticna jedan. Pogledaj malo bolje, iznad slotova za ram bi trebao biti.
    Inace, razlika je sto je RGB 4pin, a Addressable RGB 3pin.
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Taj ARGB je neopisiva glupost. Dupli broj kablova, razliciti standardi…

    Neki proizvodjaci cak imaju svoje vlastite “standarde” pa te tjeraju sa kupis njihov kontroler. Pa 3 venta i kontroler budu lupam 80 EUR.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    aNaToMiC ! likes this.
  14. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Kurchina im...biti ce bez RGBa...da sam znao da idu posebni pinovi i kurci,uzeo bi obicni bez RGBa...ustedio bi 10 KM ali hajde,nije to ni bitno...necu se vise ni zahebavati sa time. Temperature me jedino zanimaju,estetika i to da li sljasti nebitno potpuno u ovom kucistu...
    Evo sklopio sam sve sada...idem testirati sa zatvorenim kucistem. Inace je masina sada mirna kao bubica...jedino sto se cuje je ovaj jedan ventilator,koji je spojen na molex i vjerovatno ide max brzinom...nije da smeta ali eto,jedva se cuje.Vidjeti cu kakve ce biti temp pa ako me bude zivcirao,samo izvadim molex i cao.
    Inace ventove sam platio po 15 KM...
    I samo da napomenem,da mi je kuciste uze 5mm,ne bi se mogla zatvoriti stranica kucista...eto koliko je visok ovaj cooler :D Ljubi se kuler sa plastikom ili ima mozda 1mm razmaka,ne vidi se jer je stranica zatamnjena.

    Sve sam pregledao,komplet maticnu i nigdje je nisam nasao a nisam nasao da ima ni u upustvu...ima neki drugi rgb sa 12V ali nema ovaj ARGB...adresibilni.
    Eto maticna,ako nadjes gdje,javi :D
    ROG STRIX B550-A GAMING | Motherboards | ROG Global (asus.com)
     
  15. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ja kako vidim pise da ima a vidim ih i ocima,sivi crni pa bijeli kontektor gore desno odmah iznad rama.
     
  16. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Taj ima 4 pina a ovo na procesoru za RGB ima tri rupe...jedna je popunjena. Ako pricamo o ovom pinu sa slike.
    [​IMG]

    [​IMG]
     
  17. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Pise u specifikacijama ploce da ima ARGB port pogledaj na dnu ploce gdje imaju dva bijela porta kao taj iznad rama.

    2 x Aura RGB Strip Header(s)
    1 x Addressable Gen 2 header(s)

    [​IMG]
     
    Last edited: Apr 12, 2024
  18. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    [​IMG]
    Evo ovo je na dnu maticne...jedan je ovaj 12VGRB a drugi je RGB header 2...ali ga je prekrio kabel ali mislim da sam i to pregledao i da i on ima 4 pina a ne tri.

    Btw. nemojte pomijesati u pretrazi ,imaju dvije verzije ove maticne...A i F

    A ima i drugi problem...ako i bude ovaj na dnu maticne ARGB,nisam siguran mogu li kablovi doci do kraja maticne,jer nisu nesto dugi i moraju se ubosti jedan u drugi.
     
  19. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Sto se temperatura tice...ovo je ekstra.
    cinebench max sve jezgre...max temp 71 stepen bila.Radilo 15ak minuta.
    CPUz,stres test na sve jezgre...max 73 stepena.
    Normalan rad na racunaru...oko 50 stepeni.
    Da napomenem,da je racunar necujan i pod max opterecenjem...kao da i ne radi...jedva se cuje a i to cujem ovaj jedan vent i to je to.

    Ovo je perverzija...jos testiram u Forza 5...ona ga je najvise ubijala prije :D
    Ali mislim da je ovo sada neunistiva masina i da ce gurati...hvala svima na pomoci i savjetima a ako opet budem sta otvarao kuciste,pregledati cu jos jednom ovaj donji headar,da li je sa 3 ili 4 pina...ali mislim da sam to vec pregledao...bas sam trazio ima li igdje sa tri pina i ne vidjo ali necu reci 100% ,mozda sam pocorav :D
     
  20. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Vidis li sta pise na slici koju sam postavio koja je ploca ? Jedino ako imaju dvije verzije te ploce Strix B550-A Gaming tj. dvije revizije pa da ta tvoja ima sva tri porta 4pin.