Jos jedan u nizu problema sa paljenjem racunara. CPU ili MB

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by dejson, Oct 27, 2009.

  1. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Napajanja uglavnom nisu "debrandirana" nego se prave posebno za nekog narucioca. To sto FSP pravi napajanja za GB ne znaci da su ta napajanja ista kao ona koja FSP pravi za sebe. Osim toga, sva FSP napajanja nisu dobra.
     
  2. Encor3

    Encor3 Aktivista

    Mislim da je ovo to napajanje jer ima samo jedan model od 550W.

    http://www.xbitlabs.com/articles/cooler ... su9_5.html

    Tu izmedju ostalog pise:

    To je ustvari napajanje od 450W. Ja ne bih ekspermentisao sa ovim napajanjem nego idi na CM 460W ili neki FSP.
     
  3. dejson

    dejson Aktivista

    I ja sam naisao na slicne informacije. Pod CM mislim da podrazumijevas Cooler Master ili grijesim ?

    Mislim da ce leci fortfron. Samo mi treba vasa potvrda da kada na fortronu pise 500 da je 500 a kada pise 300 da je 300 bez ovakvih marketinskih smicalica koju je napravio gigabyte.
     
  4. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Kada na fortronu pise 500w onda je ono 550-600w peak.Slobodno prestani razbijati glavu i kupi si tog od 120km.OCZ kojeg spominjes u drugom tipicu je u svoje vreme kod slavoljuba takodje bio 120km tako da ne vidim razlog zbog kojeg je sada 170km a 99% su to dvije iste napojne(mislim na fortorn od 120km i OCZ od 170km)jer OEM za OCZ je fortron.
     
  5. dejson

    dejson Aktivista

    Hvala ti jos jednom. Ako te kada nanese put u Sa, javni se da kafu pijemo.
     
  6. Encor3

    Encor3 Aktivista

    Ja se ne sjecam da je onaj SXS bio tako jeftin i kod slave. Mozda je do mene doduse.

    Ovaj Fortron je solidno napajanje, nesto kao PNF serija, izgleda kao obicni kinezer :smt003 i pati od manjka konektora. Mislim da je u plusu napajanje sa oznakom FSP500-60GHN 500W. To ih jos treba pitati ali ako je tako onda ima:

    Samo dva sata konektora, za ostalo bi morao koristiti adaptere molex>sata.

    Jeli imaju kojim slucajem FSP Bluestorm II 500W? Nema ga na stranici ali ko zna kada to oni osvjezavaju.
     
  7. dejson

    dejson Aktivista

    Nemaju, ali to je najgore, pitam ga ja jucer, koliko se cesto refreshuje stranica, i on mi rece svaki dan poslije radnig vremena ( naravno ). Mislim nije da su outdated, ali nekih propusta zaista imaju. Istina je da imaju ogroman broj artikala tako da im ovo ne mogu ni uzeti bas kao veliki minus ali postoje sistemi, koji se mogu povezati sa web-om tako da u real-time vremenu prikazuju stanje na stranici. Mislim da bi jedna firma poput njih to trebala uraditi.

    Npr, kod njih nema uzeti 4870 1Gb Gigabyte, ali ima. Nemaju kazu Athlon II x4 620 al u maloprodaji rece da ima. Il je rekao za neki jaci model , nisam siguran, prepao sam se kad sam cuo cijenu :).

    Uglavnom na site-u imaju AMD x2 i X3. Ali nigdje X4 sto je problem jer ne mogu da se orijentisem.
     
  8. dejson

    dejson Aktivista

    Malo sam se razocar'o. Naime, sastavljanje kofiguracije je zaista stvar koja se cini za naredne dvije recimo godine. I odem ti ja na njihov site i slozim, odem kod njih, pola nema. Promijene mi oni svasta nesto a ne daju mi da gledam u cjenovnik i malo da odvazem. Elem nisam zadovoljan. O Plusu pricam. I maloprije bezveze odem na imtec.ba i online podrsku, kad javi se njihov radnik i slozi sa mnom ono sto sam htio, kaze ovo ima, a ovo nema. I tako. Ne znam krsim li pravila foruma, recite mi da brisem ako da. Uglavnom sam odusevljen odnosom prema kupcima i mislim da ovo nema nigdje vise kod nas.

    Moja topla preporuka za sve.
     
  9. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    U Plusu su postali lijeni i neprofesionalni, a vec odavno cijenama nisu "naj" tako da se moze slobodno gledati i u drugom smjeru.
     
  10. dejson

    dejson Aktivista

    Pa da, ko se hvali taj se kvari. Jos kad mi rekose da se na kredit preko reiffeisena ceka 2-3 mjeseca mislio sam da me zajebavaju blago receno ili da pokusavaju da mi izmuzu cash odmah. Promijenio sam zahvaljujuci razlici u cijeni i platformu i graficku ( uzeo sam sto sam i htio nVidia i Intel ( i to mislim dobar CPU )). Jos kad su mi rekli da obrada kredita traje 3-4 dana bio sam zaista iznenadjen.

    GIGABYTE MB GA-P43-ES3G
    Intel Core 2 Quad Q 9400
    Asus VGA GTS250 1GB DDR3 ENGTS250DK/DI/1GD3
    Fortron napojna jedinica FSP 500
    Frontier kućište Pure PU11A-BK/BK
    2 X Kingston 2 GB 800MHz
    LG W2243S-PF 22"
     
  11. Encor3

    Encor3 Aktivista


    Koliko ce te sve izaci? Cini mi se spominjao si cifru oko 1500km, ako je tako steta je da sada kupujes ddr2 i tu graficku koja je napravljena prije 2 godine i ima samo novo ime. AMD platforma bi bila vise future proof.
     
  12. dejson

    dejson Aktivista

    1650 me sve dodje a siguran sam da ce mi slijedece 2 godine biti dovoljno i ovo.
     
  13. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    GTS250 ce poceti izdisati sa novim naslovima za manje od godinu dana. Zivi bili pa vidjeli sto se kaze.
     
  14. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Hmm...ddr2 i G92...steta... :roll:
     
  15. dejson

    dejson Aktivista

    Ma haj, nije vise ni bitno. Vazno je da sam ja zadovoljan.

    Uostalom, potrebno je da covjek ipak izdvoji i vise od 2000 KM da bi eto uizeo neki optimum, i opet bi se moglo za nesto reci steta.
     
  16. selvin

    selvin Moderator

    Bolje da ides na ovu kombinaciju, a ne treba ti 2000KM :D
    BIOSTAR TA790GX A3+ AMD790GX AM3 4xDDR3-1333 PCIeX VGA HDMI - 178,08 KM +pdv =210KM
    CPU AMD Athlon X4 620+ 2.6GHz L2=2MB AM2/3+ BOX - 185,74 KM +pdv = 217KM
    G.SKILL 4GB DDR3-1333 Dual channel kit 10600CL9D-4GBNT - 137,13 KM +pdv = 160KM
    Napojna jedinica ATX SilverStone SST-ST40F 400W 1xPCIeX 83,75 KM +pdv= 98KM
     
  17. dejson

    dejson Aktivista

    Pa da ako se ide na AMD platformu, ali su meni drazi Intel i Nvidia:

    A moze i ovako

    Intel Core i5-750 2.66GHz 8MB L3 LGA1156 BOX 423.00 KM
    GIGABYTE MB GA-P55-US3L; LGA1156; Intel P55 243.00 KM
    Kingston DDRIII 4GB (2x2GB) 1333MHz 192.00 KM
    Asus VGA 5870 1GB DDR5; EAH5870/G/2DIS/1GD5/ 829.00 KM
    Thermaltake napojna jedinica 850W, SP/850W 468.00 KM ( Valjda valja napojna :) )
    ThermalTake kućište Soprano RS200 window 130.00 KM
    LG W2243S-PF 22" 359.00 KM
    _________
    2644.00 KM

    Ali to tvoje selvine takodjer nije lose.
     
  18. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Ne znam jel ovo neki pokusaj sarkazma ili sta, ali selvin je dao objektivan prijedlog koji je "spremniji" na buducnost nego konfiguracija koju si ti sastavio. Ali kako si sam rekao, zadovoljan si, tvoja lova - tvoj izbor :smt004
     
  19. dejson

    dejson Aktivista

    Ma nije nikakav sarkazam niti "sta" drugo. Trebao sam nacrtati da je to konfiguraicja koju bih ja mozda i htio sloziti, iako bih radije vidio I7, naravno i bolji monitor, tek onda bi bilo preko 3000.ali lova je kljucna u svemu tome. Onda je selvin dao prijedlog koji je zaista OK. Medjutim toga nema ovdje da se uzme sve na jednom mjestu a idem na kredit, plus on je to vjerovatno vidio u nekoj radnji mozda u Zivinicama odakle je i on. A nemam vremena ici tamo sve i da imam gotovinu.

    I jos da dodam da sam zaista to mislio kad sam rekao selvinu da je prijedlog ok i rekao sebi "vidis, ipak ima mogucnosti da se za manje para napravi takva konfiguracija koja ce ipak biti future proof". Medjutim naveo sam gore razloge iz kojih to necu moci odraditi.

    Od 2003 g. koristim AMD ( Barton 2500+ ) mi je bio prvi, i nije bio los, ali zaista me cesto nerviraju AMD procesori, pa zarad toga radije cu ispastati, ali veceras je bingo pa ko zna. Poslije prvog izmjenjao sam citavu paletu AMD procesora i svi su me nervirali. Meni je zaista bitan multitasking. A koliko sam primjetio tu se ne snalazi bas najbolje AMD. Da me ne napadnete, bar se meni tako cini, mozda i grijesim.

    Sa zadnjim intelom koji sam imao zaista nisam nikada imao problema nikada.
     
  20. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Genelec ima dostavu u Sarajevu, a kreditne linije su moguce i kod njih. Btw konfa iznad za ovu lovu je sranje.