Jos jedan u nizu problema sa paljenjem racunara. CPU ili MB

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by dejson, Oct 27, 2009.

  1. dejson

    dejson Aktivista

    Da ovdje ima samo ova, i to je cross fire tako da mislim da bolje ne moze.
     
  2. Encor3

    Encor3 Aktivista

    Ima detaljna recenzija te ploce na hwb, ne pratite :)

    http://www.hardwarebase.net/recenzi...stranice_rec=-1&prikazi_novu_stranicu=Prikaži

    Ploca je i vise nego dobra, nema potrebe da trazis ista drugo. 785g cipset je zadnji izasao tako da on ima HD4200 igp, mada ti to nece puno znaciti.

    Sto se tice graficke, Vapor-X dolaze sa povisenim klokovima i imaju jako dobro hladjenje. Razlika izmedju obicne 4890 i nje je do 10% u korist Vapor-X.
    Posto uzimas sve u jednoj radnji ne mozes ocekivati da sve bude apsolutni bestbuy, moras napraviti i neke kompromise. Po meni su obje konfiguracije prihvatljive.

    Nisam siguran sta si ovim mislio.

     
  3. dejson

    dejson Aktivista

    U imtecu pise phenom a u genelecu athlon x4 620, da li je to ista linija procesora ili postoji i phenom i athlon posebno?
     
  4. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Naravno da nije isto.

    Imas Athlon64x2,athlon64 II x2,athlon64 II x4 phenom x3,phenom x4,phenom II x2,phenom II x3, phenom II x4, i sve su to za sebe posebni procesori.
     
  5. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Serija 600 su athloni. Phenomi su 500, 700, 800 i 900.
     
  6. dejson

    dejson Aktivista

    AMD Phenom II X4 620, Socket AM3, 2,6 GHz

    Jel to njihova greska.
     
  7. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Jeste. 620 je athlon.
     
  8. dejson

    dejson Aktivista

    Ne znam na koliko je OC Vapor-X ali je i ova gigybate-ova OC na Core Clock 900 MHz Mem Clock 3900 MHz, a za vapor pise da je 870/1050. ne kontam ovo sa memorijom ali eto.
     
  9. Encor3

    Encor3 Aktivista

    Neki proizvodjaci stavljaju svarni klok a neki efektivnu vrijednost, a posto se radi o GDDR5 memoriji, pomnozis stvarnu vrijednost sa 4 i dobijes efektivnu vrijednost. Znaci ono 3900 MHz se prevodi u 975 MHz za memoriju kod Gigabyte kartice.
     
  10. dejson

    dejson Aktivista

    Znaci kod Gigabyte-a je clock malo jeci 30 MHz, a mema nekih 300MHz slabija sto smanjuje memorijsku propusnost ali ne nesto previse. Ma znao sam nekada i to racunati.
     
  11. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    DDR5 i 256bitna sabirnica ionako daju bandwidth-a i vise nego sto treba dok je klok GPU-a taj koji daje performanse.Iako preferiram sapphire rekao bih da je ta gigabyte-ica ipak brza.X-Factor ima tu gigabyte 4890 pa njega pitaj za misljenje mada sam ga i ja malo na pm pitao pa sve su rijeci hvale.
     
  12. pac

    pac Komšija

    Malo offtopic pitanje vezano za napajanja. Kakvu konfu nebi moglo napajanje od npr. CoolerMaster 460W gurati?
     
  13. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Bilo kakvu u kojoj se recimo nalazi Radeon 5970.
     
  14. dejson

    dejson Aktivista

    Eh, evo mene. Kredit je u procesu obrade tako da cekam da se sve to zavrsi. A do tadaa jedno pitanje.

    Ova ploca koju sam uzeo ima 2x PCI-X slota, jedan 16X ali drugi je 4X. Pretpostavljam da CF ne dolazi u obzir.
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Zasto? Nek ti ne bude mrsko pogledati propusnost PCI-E 2.0 specifikacije sa 4x modom. A onda i prakticne testove, pa nam se vrati s istim pitanjem.

    Da ti olaksam, propusnost je tolika da je dosta i za dvije HD5870.
     
  16. dejson

    dejson Aktivista

    Navedeno je na stranici "only" 4x, zato sam i mislio da to i nije to. Medjutim cini mi se da je dilema razrijesena. Jer kontam za dva mjeseca upariti jos jednu ako Bog da.

    Ali tada se mozda mogne uzeti i 5850 ili sl... Vidjet cemo.

    Hvala u svakom slucaju. Iako se pitam koliko je pametno ulagati u CF sa ovim karticama, jer je mozda bolje za par mjeseci preci na seriju 5000. Pa makar i samo sa jednom VGA.
     
  17. dejson

    dejson Aktivista

    Eh, evo trenutno nemaju na stanju 4890. Pa me interesuje da li je 4850 CF ekvivalent za 4890.

    Kratko sam gledao neke recenzije i procitao da 4850 CF ubija cak i GTX285. Te da su 15-20 % brze od single 4890. Eh sada, koliko je to istina pitanje je.

    Kazu da je dobavljiva i 4890, ali bih ipak morao cekati odredjeni period, pa ne znam sta je bolje.

    Hocu li odmah morati drugu napojnu ganjati?
     
  18. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    CF i SLI nisu neka sreca,negdje rade negdje ne.A ako ces vec ici na CF onda uzmi jednu 5770 koja ti je trenutno sasvim dovoljna pa kasnije kad se cijene spuste jos jednu.
     
  19. dejson

    dejson Aktivista

    Ma, da ali je ipak 5770 128 bitna. Pa ne znam da li je jaca od 4890, iako mi se tvoj prijedlog svidja zbog buducnosti naravno.
    A vidio sam da nisu neka sreca zbog podrske za dva monitora koju je tesko ( barem bilo ) implementirati do verzije 8.10 catalysta.
    Sada su kazu stvari mnogo bolje, a vjerujem da ce se desiti da neka od mojih omiljenih igara nece htjeti raditi u CF. Ili ovaj sistem ima neke druge nedostatke ?

    U Imtecu ima samo VTX 5770, a to mi se nesto ne uzima. Mislim procitao sam thread na ovom forumu gdje je objasnjeno sta je u stvari VTX ali opet....
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    HD5770 je sporija od HD4870, automatski i od HD4890.

    Ipak, po istim cijenama je bolji izbor od starih HD48x0 kartica.