Koji wireless router/modem ?

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by JaLa, Oct 9, 2011.

  1. pac

    pac Komšija

    Vidis to nisam ni vidio, bit ce onda d-link hvala svima na pomoci.
     
  2. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Pripazi samo, to nije klasicni 802.11n. nego DRAFT N. Sto u prijevodu znaci da ima neke pogodnosti N standarda i maksimalnu, tesitaranu u laboratorijskim uslovima, brzinu od 150Mb/s za razliku od "pravog" N standarda koji ima maksimalnu brzinu od 300Mb/s. Isto tako DRAFT znaci da bi iskoristio sve pogodnosti pojedinih N elemenata tog routera i wireless kartica na racunara ti mora biti od istog proizovdjaca i podrzavati DRAFT N.
    Mislim da je Linksys puno bolji izbor i da, ako ce biti na vidljivom mjestu, puno ljepse izgleda od tog D-Linka. Sto se tice maksimalnog dometa za kucnu upotrebu ce te i D-Link namiriti

    Pozz
     
  3. Qler

    Qler Veteran foruma

    Kratko pitanje,

    kako da najbezbolnije pojacam signal? Stan je malo veci, ima dosta zidova i nemam bas dobar signal u jednoj sobi, gdje mi treba, a ne mogu pomjeriti router? Probao sam da navrnem onu 8dB antenu, i malo je bolje, ali nije to to...
     
  4. h2o

    h2o Aktivista

    Pa ako imas router sa jednom antenom, onda bi ti pomoglo da kupis neki od modela sa tri antene.

    Isto tako, da kupis range extender koji ce raditi kao pojacivac signala ili router koji moze raditi u takvom nacinu.

    Ako je router negdje na krajevima stana/kuce onda pokusati sa direkcionom antenom.
     
  5. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Covjek je rekao da ne moze promjeniti ruter.

    Sent from my GT-I5700 using Tapatalk
     
  6. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ne mogu promijeniti ni pomjeriti router. Ovaj WIFI range extender mi izgleda primamljivo. Koliko je ovo efikasno?
     
  7. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    I mene zanima koliko je efikasan jer trenutni ne baca signal dovoljno, a da ne provlačim 30+ metara kabla :)
     
  8. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Da ne otvaram novu temu, uzeo sam TP-LINK WA801N na probu, koji mi služi kao range extender(repeater). i za sada mogu reći da sam pravo zadovoljan. Signal ne pada ispod very good u najgorem slučaju, a stabilnost je za sada također ok. Mislim da je dobra kupovina s obzirom šta nudi, a cijenom je negdje oko 80 KM.
     
  9. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Re: Koji wireless router/modem

    pitanje jedno
    imam kuci moja tv i njihov modem,nije wireless
    da li neko zna imaju li na stanju wireless routera pa da zamjenim za taj ili ako nema,koji bi mi wireless router odgovarao da kupim za kucnu upotrebu,znaci unutar kuce i da moze oko kuce barem 10ak metara baciti signal

    pozeljno bi bilo da bude jeftiniji,do 50 KM i kako se to sve spaja
    na ovom modemu od moja tv,sada imam slobodan samo jedan port na njemu,moze li se taj port iskoristiti da se spoji wireless router ??
     
  10. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Otidji u wirac dole na korića hanu i uzmi si TPlink 543 za nekih 42-3km

    Ja ga koristim vec skoro godinu malo je rec da je dobar,domet mu je strasan,lovim signal 200 metara dalje u radnji a samo je postavljen na prozor u kuci,bez ikakvih dodatnih antena.

    EDIT
    Ako ti je na mojaTV motemu taj port rezervisan za drugi STB neces ga moci iskoristit da na njeg spojis wireless router al iskopcaj nesto iz modema pa spoji ruter pa na njeg spoji to sto si iskopcao i kraj price.

    http://www.tp-link.com/en/products/deta ... =TL-WR543G

    evo ti i link
     
  11. Vedo

    Vedo Moderator

    Jel to "ROUTER TP-LINK Wrlss TL-WR543G AP client", u Plusu 70 KM?

    Imam trenutno D-Linkov i Linksys (CISCO) wireless router i domet na oba je manji od 10 metara. Uzeo od jarana jacu antenu - opet ista stvar.
     
  12. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    To je taj Vedo,samo sto je kod nas dobro jeftiniji,Wirac.net je generalni uvoznik za TPlink pa ima dobre cijene.Ja sam ga platio prije skoro godinu 42 ili 43km.
     
  13. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    i kako se to sve podesi,ima li negdje neki vodic,tutorial da se to sve ustima
    valjda je ovaj dovoljno jak za kucu (unutar 10 metara) i oko kuce 10-ak metara,znaci sve ukupno max 20 metara udaljenosti od routera

    a ne znam za sto je ostavljen onaj jedan port na modemu od moja tv,ne znam ni sta je sve spojeno na njega,usvari znam,moja tv i mislim telefon,napamet govorim,sada sam na poslu
    btw.hvala dino
     
  14. Vedo

    Vedo Moderator

    thx, bacio sam im upit dal ga mogu poslat za Sa.
     
  15. dino73n

    dino73n Veteran foruma


    Samo ti njega kupi komsija,a ako ne bude islo stelovanje,zovi u pomoc :D
     
  16. zippoo

    zippoo Veteran foruma

  17. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Sto se tice samog pristupa internetu ta "N" oznaka ti nista ne znaci jer su nam brzine ocajne tako da nam je i "B" dovoljno a ako mislis praviti neku kucnu mrezu sa vise racunara onda ces imati velike koristi od "N" protokola jer ce se podaci brze prenosti sa kompa na komp.

    Taj model sa "N" protokolom nisam probao pa ti nista ne mogu reci o njemu i jos da ti dodam da su cijene +PDV opet za taj jeftiniji ne znam ima li "extend range" pa ne znam kakav ce mu domet biti,da ne bude ko sa Vedinim D-Linkom od 10m.
     
  18. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Uzmi ovaj sa N ne bi se mislio za 15KM.
     
  19. Vedo

    Vedo Moderator

  20. Piroman

    Piroman Komšija

    Ma taj ti ganajaj sa N oznakom! Imam ovaj tp-link WR741ND i odlično me služi već 2god.! :wink: