Kupovina klima uredjaja

Discussion in 'Generalna diskusija' started by russ-co, May 27, 2008.

  1. DSA

    DSA Aktivista

    Jedna firma iz Sarajeva mi je ponudila klima uređaj YORK EAHC 12 za nekih cca 1050 KM sa ugradnjom. Zanima me jel ovo dobar odnos cijene i kvalitete? Generalno, iskustva sa ovim YORK entry level modelima?
     
  2. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ne znam da li je istina, ali ovaj sto je meni ugradjivao klimu, kaze da ima neki York, pravi ga neko lijevi, kao pod licencom Yorka, ali nije blizu kvalitete "originalnog" Yorka...


    baj d vej ugradjen mi je ovaj Haier, nije los :) inverter, radi ko' doxa :) 3 godine garancije.. Iako se ipak vidi da je Kina...
     
  3. DSA

    DSA Aktivista

    @neo
    Jesil zadovoljan sa tom toshibom? Kako radi, kakvi su utisci? Ako je upoređuješ sa nekim drugim proizvođačima koje su joj stvarne prednosti u praksi, ne na papiru? Još nisam kupio, dvoumim se između toshibe i yorka
     
  4. kvaju

    kvaju Komšija

    Neznam mi smo na zimu prvi put klimu uveli, i evo tek je sad na ljeto počeli paliti, nešto malo na zimu, većinom na TA peć se grijemo.

    Klima je Valliant, kao neka njemačka marka, kaže ovaj susjed dobra.
    On montira te klime, i aj u njega ćemo uzet, i ko popust neakav...
    Uglavnom

    Ili su namontirali bezveze ili neznam ni ja šta, na onu malu pipu voda uopće ne kapa na vanjskoj jedinici.
    Kaže susjed, tu treba da kapa kad se grije, kao zimi, a sa onih cijevi vani sada kapa vani, vlažne cjevi, kaže to je normalno.

    Unutra klima svako malo pođe štrapat vodu, i neke čudne zvukove pušta.

    Došao neki dan, napunio je freonom, kaže zaledila :S (a vani 40+)
    i poslje toga stvarno 2-3 dana osjetno svježije, na 25 prije uopće se ne osjeti hladnoća sada baš je..poslje tog punjenja.
    Sad jel se meni čini ili se taj freon puni svako 1-2 godine ili?
    U mene klima stara manje od 6 mjeseci a puni je.

    Sada je opet počelo da štrapa vodu unutra, i zvukovi su sve jači, a i oslabila je, sada na 25 uopće ne ohladi kao poslje 'svježeg' punjenja freonom.

    Da je netko drugi, tražio bi ga odmah da mi drugu stavi, a ovako eto susjed, pa nemožeš ga posleat u pm, ali nešto mi puno šteka za novu klimu.

    Uglavnom savijet, ne uzimajte od poznanika ništa!
     
  5. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ne valja ti ta klima. Prvo freon se puni kada iscuri, a kada freon iscuri onda je negdje kvar...

    Unutra ne smije da pusta vodu, sve treba na vanjski odvod da ide. To je kondenez. I cijev od njega treba da je u blagom padu da se ne bi zadrzavala u cijevi.

    U glavnom, trazi nekoga ko se malo bolje razumije u klime od komsije i neka ti to sredi, a komsija neka da novu klimu ako je ta ostisla, Vaillant je dobra marka, sigruno imaju i dobru garanciju i ne bi trebalo biti problema oko zamjene jedince...
     
  6. kvaju

    kvaju Komšija

    Pa evo kako se ne razumijem da valja, neznam koliki je to kvar, i ja bi najradije da mi novu stave, neznam jel velik kvar.
    Ima garancije 2 godine.
    A de mi recite jel kod vas kapi na onu malu cjevčicu voda, na vanjskoj jedinici, ili meni ovaj šuplje valja da to samo kad je grijanje treba da kapi na nju?
     
  7. Qler

    Qler Veteran foruma

    Na velikim vrucinama preko 20l dnevno iskapa kondenza. Hladi zrak, mora kapati...
     
  8. kvaju

    kvaju Komšija

    Ok, znam da mora kapati, a dali kapa na tu pipu?
    Jer kod mene ne kapa na tu pipu, nego se one cjevi na vanjskoj jedinici ovlaže i sa njih kapi, pa pitam jeli to normalno.
    Jer ovaj kaže da zimi kapi kroz tu pipu samo.
     
  9. Qler

    Qler Veteran foruma

    E ne znam :) najbolje ti je ipak da dovedes nekog treceg, ko se bavi time, i da ti to sve pregleda i da misljenje.
     
  10. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Radi k'o japanac. :D

    Uglavnom nakon sto sam kod raznih poznanika vidio kojekakve Samsung, Panasonic, Haier, Elit, Neo, LG, i ostalo djubre, nisam se pokajao sto sam platio vise. Ima situacija kada JACA LG klima ne moze dobro da ohladi prostor koji je MANJI od ovog mog. I to nesto govori.

    Kad je kvaliteta u pitanju, tu su otprilike tri brenda na trzistu - Toshiba/Carrier, Hitachi i Daikin, koju god da uzmes neces se zeznuti. Ako imas rijeseno grijanje, onda ti ne treba inverter.
     
  11. DSA

    DSA Aktivista

    Ok, hvala kolega..danas sam kupio isti model kao i ti..u cetvrtak ide ugradnja pa cemo vidjeti..hvala svakako na preporukama
     
  12. senad_986

    senad_986 Komšija

    Uskrsnuce malo! ;)

    Treba mi klima da ohladim dnevni boravak i trpezariju i ne daje mi se +1000KM, pa gledam ove jeftine modele i zanima koja od slijedecih je najmanje losa:
    Daewoo - 579 KM + 250 KM ugradnja, 3 god. garancije.
    Vivax - 587 KM + 283 KM ugradnja, 3 god. garancije
    ovu - 650 KM s ugradnjom, 2 god. garancije ili 5 god. uz obavezan godisnji servis (40 KM po servisu).

    Sta mi velite?
     
  13. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    jes li razmisljao o beku ?

    Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
     
  14. senad_986

    senad_986 Komšija

    Vjeruj mi da veze nemam o klimama. Ovaj Vox mi je poznanik koji se bavi servisom i ugradnjom klima preporučio, a Vivax i Daewoo sam nasao na ovom shop portalu.
    Ne moraju biti ove gore, ono, preporuke su mi dobro dosle.
     
  15. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ako ides na te low-end klime, radije uzmi Beko nego Vivax/Daewoo.
     
  16. Mujka

    Mujka Komšija

    neo sta predlazes za grijanje prostora od 25 kvadrata do 1500 KM inverter znaci da nije problem ako je -15
    kuca nije oblozena stiroporom

    thx
     
  17. DSA

    DSA Aktivista

    idi na neku fujitsu nocria..mislim da postizu najbolje razultate kod grijanja
     
  18. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ja bih svakome preporucio Toshibu. Ne mozes se zeznuti koji god model da uzmes.
     
  19. AdoSA

    AdoSA Komšija


    hehe ... napravis propuh u kuci TOshiba ko ludo :p Salu na stranu .. Imaju odlicne reviewe :D
     
  20. senad_986

    senad_986 Komšija

    Zvao sam Beko i klima karakteristika kao ova gore Vivax je s ugradnjom 800 KM, dok je Vivax 720 KM, s tim da Beko daje 2 godine garancije, a Vivax 3. Zbog godine garancije vise, mislim da cu uzeti Vivax?