Kupujem novi racunar,pa ako vam nije tesko...

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by forzajuve, May 11, 2006.

  1. forzajuve

    forzajuve Aktivista

    Eh ovako...
    Ovih dana bih trebao da kupim novi kompujter,pa ako moze koji savjet i preporuka,bio bih VEOMA zahvalan.

    Prije svega zanima me,po vasem misljenju,koje je najbolje mjesto za kupovinu,ili makar da mi kazete koje prodavnice da izbjegavam.

    A ovo je konfiguracija koju sam ja ugrubo sklopio,pa ako mozete da mi pomognete oko izbora,je li dobar,sta mi je isplatnije...gdje mogu dobiti bolje za malo vise para(naravno da ne prelazi mnogo od navedene cijene)...tako to:

    1.monitor- CRT Samsung 793DF dynaflat silver 17'' 240.00 KM
    2.procesor- AMD athlon 64 3000+ box sck.754 264.00 KM
    3.memorija- DDR 512 MB 433 MHz superram Kingmax 95.00 KM
    4.hard disk- Maxtor sata 720 160 GB 191.00 KM
    5.dvd/cd- DVD RW pioneer 111d dual layer 16x (101.00)/CD RW LG 52x32x52 (48.00) 149.00 KM
    6.graficka- VGA Asus GF 6600 GT 128 MB tv-out AGP 480.00 KM
    7.maticna- (ovdje sam skoro pa totalni laik)ne znam koju bi,iz razloga sto nisam upoznat koje valjaju,sta koja treba da ima da bi na nju mogao odredjeni procesor,memorija,graficka,na sta treba obratiti paznju... cijena:do 150 KM neka
    8.zvucna-isto kao i sa maticnom,uglavnom neka do 50 KM

    *sve cijene su iz plus.ba

    To je to,bilo bi pozeljno ako mozete da date svoj komentar za svaku od komponenti.
    Unaprijed HVALA!
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    -Izbjegavaj IT computers. To je moje misljenje.
    -Radije idi na sck 939.
    -Uzmi vise memorije. Min 1GB
    -Zvucnu nemoj kupovati, osim ako ne mislis kupiti neke dobre zvucnike. Pod dobre mislim preko 200KM. Uglavnom ako nisi zahtjevan, a po cijeni vidim da nisi, bit ces zadovoljan sa onom zvucnom na ploci. Radije te planirane pare ulozi u bolju plocu.
    -Sto se tice HDD-a, ja bih radije nekog drugo proizvodjaca. Maxtor se grije i bucan je.
    -Sto se tice optike ja bih uzeo samo dvd-rw i to nec ili lg.
    -Sto se tice graficke, dobra, ali ja bih uzeo nekog drugog proizvodjaca. Jeftinije su ti a neces nista izgubiti.

    Najbolje bi bilo da napises ukupnu cifru novca sa kojim raspolazes, i za sta ce ti komp sluziti, pa da ti raja ovdje slozi sve odjednom.

    Gore sto sam napisao je moje misljenje i nista vise.
     
  3. Miko

    Miko Aktivista

    Ja se slazem takođe sa Dog_Father-om u svim stvarima. Pogotovo sto se tice memorije ja imam 512MB ram-a, i vjeruj mi da se sve vise osjeti u Igricama, a i u mnogim drugim stvarima.
    Vidim da ti on nije gore odgovorio za plocu pa sto se mene tice meni je Abit uvijek bio dobar (i ja trenutno koristim Abit An8-ultra) i moj je savjet idi na neku ipak solidniju plcu.

    Takodje neki dan mi rece prijatelj da naravno do 31.05.2006 ima neka akcija u Plus-u 10% popust (pa ako je on meni slagao onda sam i ja tebi). Govorio mi je za neki kupon pa ti vidi, a i pitat cu ja njega u pondjeljak o cemu je pricao pa ako saznam sta javim ti na forum ovdje.
    Pozdrav
     
  4. All4AMD

    All4AMD Aktivista

    Za ovo mi stvarno nema smisla dati tolike pare :? preskupo brate :roll:
    bilo koja 7600 se moze uzeti za to i poderat ce ovu 6600 :wink:

    pa u HR Gainward 6600GT 128MB 500/1000 kosta 250km, duplo jeftinija a nemoze nikako da bude duplo slabija od te ASUS....

    po meni neisplativo... trazi dalje... :wink:
     
  5. Chem

    Chem Komšija

  6. russ-co

    russ-co Komšija

    ovo iz barica je jako povoljno samo ga nazovi i pitaj ima li sve sto ti treba na stanju, a sto se tice garancije i isporuke tu nemas zime, dok mozda u plusu imaju sve al uporedi cijene, i uzmi bar 1gb DDR, po onome sto vidim u baricu je mozda jeftinije 100tinjak KM...
     
  7. 3125

    3125 Komšija

    Bolje je da odmah uzmes i PCI-E da si kasnije miran. Nece te uopste izaci skuplje, cak ces i na grafi ustediti
     
  8. Chem

    Chem Komšija

    To moras definitivno ,nemoj se zeznuti s AGP-op,mislim nije on los,al zbog buducnosti mjenjanja graficke...........
     
  9. Ace_

    Ace_ Aktivista

    dakle
    Athlon64 3000+, Venice
    Maticna, Asus, Abit, DFI, Epox bilo koja samo neka je sa nForce4 Ultra chipsetom i bez SLI-ja
    grafa PCI-E Gainward ili Leadtek GeForce 6600GT
    uzmi gigu rama je 512 je premalo za tako jak komp, i uzmi ddr400 jer ga je lakse naci a 433 je jedva 1% brze tako da nema smisla
    DVDRW ja imam Pioneer DVR108 i zadovoljan sam, ali sto kaze Dogfather LG i Nec su takodjer pouzdani
    ostalo ti nece bas utjecati na performanse pa mozes sam odabrati
     
  10. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Radije uzmi grafičku do 300 KM (možeš sasvim solidnu uzeti), jer se u grafulje danas definitivno ne isplati ulagati, a onih 180 KM uloži u bolju ploču, napojnu i kvalitetnije kućište.

    Što se tiče pržača imam LG koji dere g.z.ve, napržio je do sada tonu DVD-ova i CD-ova i nećeš se pokajati ako uzmeš LG.

    K'o što raja reče memorija minimum 1GB, a najviše love gledaj da izdvojiš na ploču, mada tu se baš ni ja ne razumijem koji model ti je konkretno solidan :oops: :wink:
     
  11. Thomas Angelo

    Thomas Angelo Aktivista

    1. AMD Athlon 64 (939) 3000+ (ako hoces i vise)
    2. Kad ces vec uzimati grafu do 480KM, bolje ti je uzmi neku 6800XT (pogledaj plus computers) ili ako nadjes 6800 Ultra (mada ne vjerujem)
    3. Ako hoces graficku koja je PCiEx nemoj se nadati da je mognes "ubosti" u maticnu do 150 KM, posto tesko da ces naci maticnu do 150KM a da ima PCiEx.
    4. Memorija min. 768 MB i nemoj ici ispod, posto ipak je i ovo dovoljno za pristojno igranje.Ali ako ces prelaziti na Vistu poslije po' godine, uzmi najmanje 1024 MB (Vista ce biti jako zahtjevna).

    Moj glavni savjet ti je da malo manje novca ulozis u graficku a vise u maticnu (ako se ne mislis igrati hard-core).A ako sad ulozis 50KM vise u maticnu karticu, imaces mocnu masinu, ali znaj da se graficke veoma brzo razvijaju.
     
  12. 3125

    3125 Komšija

    Bolje 6800GS nego XT (440 KM u atech). Ili ako uspijes ikako naci 7600 bilokoji to je najbolja varijanta, jer nisu skupe uopste
     
  13. forzajuve

    forzajuve Aktivista

    Vidim da ste se bas raspisali na ovu moju temu,i mogu vam reci da ste mi vec dosta pomogli...
    Vidim predlaze te mi da uzmem 939 procesor,a Alhemicar mi je dao link za barico.net gdje je onaj procesor pravo povoljan,pa me zanima sta mislite o uzimanju istog kod njih?Da li je ko od vas sta kupovao tamo,meni se cine pravo povoljni?
    Dalje,nasao sam danas ponudu od didakta.ba i oni mi se ne cine kao los izbor,sta o njima mislite?
    A sto se tice graficke,koja je razlika u prozvodjacima? Koji je najbolji u odnosu cijena kvalitet? vidim onih 6600GT raznih proizvodjaca,pa koji je kao najbolji?
    I znaci maticna PCI? Jeli samo to dovoljno,ili jos nesto trebam gledati kod nje pri kupovini?
    Jos jednom,hvala unaprijed( i nadam se da vas ne peglam :D )!
     
  14. 3125

    3125 Komšija

    Ne PCI nego PCI-E, to su dvije razlicite stvari. Drugo nemoj niposto uzeti gotovu konfiguraciju jer ces dobiti 9550 u najbolju ruku :p Maticna samo da je neki dobar Brand Asus, Asrock, Abit... (Gygabite niposto) po mogucnosti nforce4 cipset.
     
  15. Ante

    Ante Aktivista

    najbolji omjer cjene i kvalitete ti je Geforce 7600GT. U zagrebu kosta 1500 kuna. Proizvodjaci kod nas uglavnom imaju dosta slicne proizvode, ako kupujes nVidiu uzmi Leadtek il Gainward, ako Radeon onda Sapphire. U americi imaju jos boljih proizvodjaca za nVidiu, kao eVGA, BFG ili XFX, oni cak nude i factory overclock kartice i posebne hladnjake, al last time I checked toga nema kod nas.Sapphire je dominantan i u americi.
    Sto se tice maticne, dakle mora imat PCI-Express x16 socket (ne mjesaj PCI i PCI-E), i pored toga gledaj da bude nForce4 maticna. Proizvodjac Asus, DFI, ABIT glase ko najbolji (Asus daleko najpopularniji)

    no to su ti gore sve ljudi rekli
    dakle Leadteka i nForce4 Asusa
    :D
     
  16. forzajuve

    forzajuve Aktivista

    Napokon i ja sklopih ovaj kompjuter! Nakon visednevnog peglanja, citanja, surfanja...ovo je konfiguracija za koju sam se opredijelio. Vasi komentari su mi mnogo pomogli (kao i ovaj forum opcenito), bili glavne vodilje ka daljnjim koracima... :D
    To bi trebalo izgledati ovako:

    CPU: AMD ATHLON 64 3000+ BOX Sck.939 260,30

    RAM: DDR 512MB 400 MHz SUPERRAM KINGMAX X 2 180,50

    HDD: 160GB WD SATA 150 7200 rpm 16MB 187,15

    MB: ABIT KN8-ULTRA nVIDIA NF4 Sck.939 PCI-E 194,75

    VGA: LEADTEK PX6600 TD PCX 128MB TV-out DVI 238,28

    KUĆIŠTE: ModeCom Glossy 400W 73,63

    DVD: RW NEC ND-3550 Dual layer 16X 92,15

    TASTATURA: CHICONY MM PS2 15,21

    MIŠ: GENIUS NS 110 PS/2 G5 8,55

    MONITOR: CRT SAMSUNG 793DF DYNAFLAT 17" 228,00

    PRINTER: HP 1020 LASERJET 246,00


    UKUPNO: 1737,34*

    *popust 5% uracunat


    Ovo bi otprilike trebalo 90% ovako da izgleda,oko cega se jos dvoumim je da li NEC ili PIONEER (manje bitno) i oko napajanja,mislio sam umjesto ovog 'default' sto cu dobiti uzeti LC Power 550W 120mm (73,50),to mi je jos 30-ak maraka na kuciste...
    Eto,ja mislim da je ovo dobar izbor,nadam se da se i vi slazete.
    I jos jednom vam zahvaljujem,mnogo ste mi pomogli!
     
  17. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Solidno, ja bih mjenjao sljedece
    -Uzmi radije 1x1GB nego 2x512. Jeftinije je, a u buducnosti ce ti faliti taj jedan zauzesti slot
    -Obavezno uzmi bolje napajanje, barem LC ako ne moze bolje.
    -Ne dvoumi se izmedju pioneera i nec-a, uzmi nec!
    -Monitor ti nije bas neka klasa, ali eto ako se ne moze bolje, bit ce i on dobar.

    -Uzmi sebi bolji mish i tastaturu. Kad vec dajes 1700 i kusur maraka, 20-30 markica gore-dole, a bit ces sretniji. Imas onih setova tastatura+mis za nekih 40-50 markica. Sigurno puno bolje od tog sto si izabrao.

    I sretno sa masinom :smt020
     
  18. forzajuve

    forzajuve Aktivista

    Samo solidno? :)

    -to za RAM sam pitao one u PLUS-u,bas za to da li 1GB ili 2x 512MB,kaze da je bolje 2x 512 zbog protokola,brzine,necega...a ostaju mi jos 2 prazna slota
    -najvjerovatnije hocu,iako sam bas knap s lovom
    -udure nec,ali koji,ovaj sto sam stavio ili 3540A (razlika 10 KM)
    -monitor ne mogu LCD nikako,ako si na to mislio pod 'klasa',tako da...a CRT monitora imaju samo 2 u ponudi
     
  19. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    -Za ram ti odluci. Malkice brze rade 215MB moduli, ali nije toliko bitno. Ja bih uzeo radije odmah gigu a ti kako hoces.
    -Nec koji god uzmes neces pogrijesiti. Uzmi 3550, noviji je model
    -Nisam mislio na lcd, ali barem malo kvalitetniji. Cijena ti govori koliko je dobar. Ipak ces iducih par godina provesti gledajuci u njega.
     
  20. ming

    ming Veteran foruma

    Zavali se u grafiku, ta je slaba.