Mining/rudarenje/kopanje

Discussion in 'Generalna diskusija' started by cryptex, Sep 5, 2016.

  1. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Pa i sa dansnjim novcem ti je isto. Znaju najbolje oni sto su ga cuvali u slamarici ili oni sto su digli kredit u svicarcima. Niko ti ne garantira da ce inflacija biti ovakva ili onakva.

    Sent from my MI 3W using Tapatalk
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ne pitam za inflaciju vec o mogucnosti unovcavanja, da li je do sad u svakom trenutku mogao prodati btce i kad im je cijena skakala vrtoglavo. Ili se treba potruditi oko prodaje.

    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Prodas na burzi. Ne trebas trazit nikakvog kupca, u svakom trenutku mozes prodat koliko god bitcoina imas, po trenutnom tecaju.

    A onda sa burze unovcis te dolare ili eure, via paypal ili slicnih servisa. Ili ne prodas na burzi, nego koristis adresu od walleta na nekom od BTC bankomata. Alternativno, nadjes neku osobu koja ti uplati novac, a ti njoj posaljes bitcoine.
     
  4. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Po a naravno, jer ima onih koji ocekuju da ce biti 50000$ pa ga kupuju :)

    Sent from my MI 3W using Tapatalk
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa je li treba ili ne treba cekati kupca? Jedan kaze da ne treba a drugi ima onih koji ocekuju da ce mu cijena skociti? Ili je to vec razradjen sistem da se uopste o tom ne brines vec samo prodas po trenutnoj cijeni kao kad odes u banku da zamijenis lovu?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  6. Al_Galone

    Al_Galone Aktivista

    Evo ja garantujem da cu za minut prodati sve sto vi imate.
    Ima berza za crypto valute. Tu prodajete kako zeliye i sta zelite. Ako imas 1 BTC ne znaci da ga mora kupiti nekog cijelog vec ce ga berza podijeliti na 1000 komada ako treba i vi cete dobiti svoj novac.
    Ko garantuje da ce te prodati dionice na normalnoj berzi? Ko garantuje da ce pekar prodati sav hljeb.
    Garancija nikad nema, ali ako vi nadjete ista manje rizicno kao privatni biznis za koji treba manji ulog a ima pribliznu zaradu onda vam svaka cast!

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Da, tako ide. Defacto razmijenis na burzi jednu valutu za drugu, ili za lovu. Kupujes, prodajes.

    Ta varijanta da nekom uplatis bitcoine, a on tebi novac je popularna kod nas jer nema jednostavnog nacina podizanja novca, drzava nam je na crnoj listi.
     
  8. Al_Galone

    Al_Galone Aktivista

    Trgujem i na berzi za crypto i to je jedan od nacina da zaradite, sve sto sam prodao je trajalo manje od 5 sekundi :)

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ok to me zanimalo, iskustvo iz prve ruke. Znaci do sad si sve prodavao po tadasnjoj cijeni bez problema.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  10. Al_Galone

    Al_Galone Aktivista

    Ma nema frke. To mozes sam probati. Kupis od nekoga crypto za 50KM i preneses na verzu i probas. Bar to nije problem.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  11. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Upravo tako. Mozes staviti da zelis da se izvrsi prodaja tvojih 0.05BTC kad in bude 19000$ npr. Mozes dio BTC-a u vrijednosti 300$ kupiti kad mu cijena bude 15000$ itd. Ne moras stalno sjediti na berzi :) aktiviras te okidace s odgovarajucim vrijednostima i cekas.

    Sent from my MI 3W using Tapatalk
     
    Al_Galone likes this.
  12. Al_Galone

    Al_Galone Aktivista

    Ima sve, ljudi godinama zaradjuju pare, jedina stvar koja nama skripi u BiH je isplata kesa. Ali ima i tu mogucnoste preko spectrocoina na Nova Banka devizni.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    Jos kad bi nam stavio kakav tutorial kako podesiti sve na kompu da malo probamo :) Ja sam ljetos probao prateci jedan tutorijal al nesto nije htjelo da krene :) Il nam linkaj neke tutorijale koje si ti koristio, moze i na PM :)


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  14. Al_Galone

    Al_Galone Aktivista

    Zavisi koje kartice koristis, zavisi koji crypto ces kopati. Ali generalno Msi afterburner i overclock memorije sto je vise moguce uz sto manji tdp.
    Kod mene je tdp na 70% a memorija +1000mhz i to je dovoljno za 32Mh/s na etherumu. Temperatura je 58 do 60 stepeni. Neke kartice nece biti moguce toliko clockati dok neke hoce, zato sam ja isao na najbolje 1070gtx i najhladnije. Koristim nanopool za kopanje. Tamo imas detaljno uputstvo kako skinuti i podesiti miner software. Rado cu pomoci slobodno pitajte ali nemojte me zamjeniti sa google.com :)


    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    grafa je 1070ka isto ko kod tebe ali MSI armor. A probao sam etherum koliko se sjecam i izbacivalo mi gresku poslije par minuta, valja ponovo probat :)
     
  16. Al_Galone

    Al_Galone Aktivista

    Gdje i sta si probao?
    Hoce miner izbaciti gresku ako pretjeras sa overclockom. Na stock postavkama bi trebao dobiti oko 26 27mhs

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  17. dmr

    dmr Veteran foruma

    Nije htjelo ni na stock, a ne sjecam se sad greska koja je bila, uglvnom u onom cmd boxu ko krene provjeri sve kaze mi cini mi se oko 30 i nesto da ce biti hash rate i ko krene i onda izbaci neku gresku. Ne znam sad morat cu obnovit sve :)
     
  18. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ne mozes eth kopati jednom kartom, nadji neki dosta slabiji coin (npr music) pa da mozes nesto i isplatiti jer dok nakupis dovoljno za neki standard po kojem pool salje trebace ti mjesec dana.
     
  19. Al_Galone

    Al_Galone Aktivista

    Svejedno je, sto nemoze, moze, treba vise ali dodje na isto, ako kopa neki slabiji brze ce kopati ali mu je manja vrijednost pa to dodje tu negdje.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  20. dmr

    dmr Veteran foruma

    aha ok hvala na tom, a nisam ni mislio ozbiljno samo sam htio da ga upogonim da vidim znam li to :)