Mršanje/debljanje/bildanje

Discussion in 'Generalna diskusija' started by NAILS, Dec 19, 2011.

  1. Pionir

    Pionir Overclocker

    Re: Teretana u Zenici

    Razmisli ti o biciklu, ali pravom MB...

    Ja bi teretanu koristio samo onu koja ima staticko biciklo, da udjem u formu dok ne otopli tamo do Marta-Aprila...

    Dok sam koristio biciklo, nikad nisam bio prehladjen, u formi za sve...sad auto, malo - malo smrcam...
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Teretana u Zenici

    Meni iskljucivo treba cucanj, benc klupa, prednja/zadnja loza, trbusne odraditi, ledja i to je to. Koja spravica dodantno jos bolje ali nije pod moranje. Malo su mi drugaciji zahtjevi i ne treba mi vise od dva puta sedmicu ali hvala na savjetima.
     
  3. exchanged life

    exchanged life Aktivista

    Re: Teretana u Zenici

    Zanimljivo bi bilo da se jave osobe koje su imale problema zbog sjedenja, da se zna pod kakvim je sve rizikom neka osoba da oboli u slučaju pretjeranog sjedenja.

    Bolje bi bilo ići u teretanu 5-6 puta sedmično, prvo jer bi kraće ostajao u teretani a drugo je što bi stekao pravilnu naviku da stalno ideš u teretanu i to ne bi bilo toliko teško prihvatiti kao nešto što treba stalno da se obavlja, čisto zbog toga što pojedinačni trening lakši.

    Oni kojima je daleko teretana jako dobar trening mogu obaviti kući. Čučanj možeš obaviti sa dvije bučice, a bench klupa kao sama nije dovoljna za razvoj prsa. Pa bi možda bilo bolje da obavljaš više vježbi sa bučicama, ali u pravilnom omjeru. Ustvari bench klupa ti ni ne treba, svaku vježbu za prsa možeš obaviti bez nje, bez 5% koje dobivaš sa ravnom klupom. Za leđa su sasvim dovoljne bučice i vratilo, eventualno šipka. Od spravica, ja bih ti preporučio samo mašinu sa kablovima i bučice, sa njima je moguće izvesti milion varijacija. Na primjer kad bi svoje zahtjeve koje obavljaš u dva dana podijelio na 5-6 dana, imao bi mnogo veće šanse za ispravno izvršenje.

    A vrlo blizu svom cilju bi bio kad bi još dnevnu ishranu podijelio na 5 oborka, s tim da je u svakom dovoljno proteina.

    Sretno!
     
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Teretana u Zenici

    Hvala i tebi na preporukama ali kao sto sam rekao, ovo navedeno mi treba i radi se o konkretnom planu rada a ja se izvinjavam na škrtosti sto ne govorim detaljnije.

    Nevezano za teretanu, svaka aktivnost je bolja od neaktivnosti. Cucnjevi kod kuce, sklekovi, ako se ima šipka pa nekoliko zgibova, nabaciti u uši slušalice i prohodati caršijom sat i vise vremena.. pokusajte sta vam odgovara samo pokusajte.
     
  5. Ado_sa

    Ado_sa Aktivista

    Re: Teretana u Zenici

    Kod mene je dobitna kombinacija teretana + bazen + salsa ples...... :lol: Ispocetka je tesko se navici, ali recimo da odradim kardio i teretanu, nakon toga idem u bazen, plivam oko 2 km; osim toga imam casove plesa, necete vjerovati, koliko kondicije treba, da bi se sve stiglo. :wink:

    Moji dometi su bili, da sam osim sto sam usao u kondiciju smrsao 12 kg, da ne govorim da su mi svi nalazi postali uredni; ranije imao trigliceride, holesterol.
     
  6. zoi

    zoi Veteran foruma

    Re: Teretana u Zenici

    Ja ganjam da nabacim koji kilogram, a ovdje bi ljudi da mršave, pa koji vrag :lol:
    Kako uganjati nabacivanje kilograma i trčanje? :D
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Teretana u Zenici

    Mozes jedino ganjati da nabaciš mišicnu masu jer aktivnim trcanjem salo tesko dolazi. A nije ni potrebno.. sad' ne znam u kavoj si formi trenutno.

    Koje su kile i visina ?
     
  8. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Teretana u Zenici

    Ishrana je kljuc svega, pojacaj unos uh i kile bi trebale doci.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  9. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Re: Teretana u Zenici

    Ma svaki oblik fizičke aktivnosti je zakon, treba čovjek biti u pokretu. Ja sam malo otanjio sa teretanom zadnje vrijeme, odem jednom max dvaput sedmično kako je ovaj snijeg zadnjih mjesec dva al čim otopli vraćam se 3x sedmično i fudbal 1 sedmično.
     
  10. zoi

    zoi Veteran foruma

    Re: Teretana u Zenici

    Salo i ne tražim : )

    Zadnji put kad sam se mjerio za težinu (prošle godine) bilo je 79 kg, a visina prije nekih dvije do tri godine bila je 184 cm. Kontam sad ako krenem trčat, spast ću još više, a treba mi kondicije.

    @Alibegović: Kile će doći kad se oženim :lol:
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Teretana u Zenici

    Više jedi ali pazi da ne razvališ želudac. Kolega spomenuo prije 5 obroka dnevno sa cime se slazem i mislim da bi svi tako trebalo. Postoje i one fore sa mlijekom, bananom i medom. Umutis pa dize valjda apetit. Odmah cu reci da je jako i gusto.

    Kada sam se trebao udebljati, samo sam vise jeo i to je to.
     
  12. exchanged life

    exchanged life Aktivista

    Re: Teretana u Zenici

    Pa za koji god sport imao konkretan plan da poboljšaš dizanjem tegova, najbolje bi bilo da radiš svaku mišićnu grupu intenzivno.

    Zato što mi se čini da dugo radiš na svoj način i želiš postići rezultat. Koju god grupu mišića radio, dosta bolje ćeš rezultate imati ako mišiće radiš dosljedno, sa različitim vježbama i težinama.

    Ako je sređena ishrana, uopće ne moraš imati duži kardio trening od 30 minuta.

    Da bi postigao svoju težinu koja je genetski najnormalnija za tebe, moraš znati koliko proteina i kalorija unijeti dnevno. Kardiovaskularne vježbe su tu samo da obezbijede zdrav rad srca i protok tvari. Pošto tebi kardio vježbe ne trebaju za mršanje ti samo trebaš raditi kardio oko 30 minuta.
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Re: Teretana u Zenici

    Najbitnija je kondicija, pa ishrana, pa tek onda treniranje sa utezima/spravama.

    Za mrsanje, sto vise kardio treninga (4-5 puta sedmicno po 20-30min, za one zbilja debele i duze :D), promjena u ishrani (izbacivanje prvenstveno masnih obroka, opcenito przene hrane i prostih secera - slatkisi, vocni sokovi i grickalice, te umjereni unos proteina - mladi sir, piletina, puretina, riba) te takodjer anaerobno vjezbanje, jer se na taj nacin povecava misicna masa, koja sama po sebi "trosi" energiju, cak kada nema rada.

    Za nabacivanje mase, takodjer kardio trening (do 20 minuta je dosta, jer u suprotnom iscrpi snagu potrebnu za "bildanje" :D), samo u manjoj mjeri, ishrana sa vecom kolicinom proteina, i to rasporedjenih u vise porcija dnevno. Obzirom da se ocito radi o mrsavim osobama, nije nuzno toliko izbjegavati secere i masnoce. Anaerobne vjezbe (utezi i sprave) su tu najbitniji poslije ishrane. Treba raditi sa pauzama od 1 dan, jer je to efikasnije kod stvaranja misicne mase, a ne smije im se uskratiti proteine, jer tada nema ni rasta.

    Idem u teretanu vec neko vrijeme pa znam sta pricam. :D
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Teretana u Zenici

    Naravno. Treb citavu grupu misica raditi. Ja sam naveo sta mi je najbitnij posto ne mogu mnogo birati sa teretanama.. nemamo velikog izbora. Samo sam se osvrno na tvoju preporuku rada kod kuce koja je pozeljna svima samo meni ne zadovoljava moje potrebe.
     
  15. zoi

    zoi Veteran foruma

    Re: Teretana u Zenici

    Na body.ba ima dosta prilično dobrih vodiča ;)

    Ja sam kontao ići na trčanje radi zdravlja i kondicije, ne radi dobijanja ili gubljenja mase.
     
  16. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Re: Teretana u Zenici

    Sve sto vam treba za pocetak, da objasni neke koncepte:
    http://www.acaloriecounter.com/building-muscle.php (na body.ba ima preveden, ali dosta sirovo)
    http://www.liamrosen.com/fitness.html

    U djiru sam vec drugu godinu, nabacilo se preko 20 kila mesa, raspisat cu se malo vise ovih dana. Bitno je ne drzati se striktnih dogmi koje vladaju po nasim teretanama (a i internetu) i formirati vlastitu svijest o onome sto treba raditi primjenjujuci znanja iz fiziologije. Ima ovdje jos forumasa da su u treningu, samo da se izjavljaju :p
     
  17. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Teretana u Zenici

    @Stevie Od proteina se sigurno nece nesto udebljati. :) Mladi sir - kazein sporo apsorbirajuci protein se uzima iskljucivo pred spavanje, bijelo meso bogato proteinima povecati unos istog u procesu definiranja, a za masu povecan unos uh, moze i neki mass gainer mada ih je vecina sranje i obicni secer, neka trazi nesto od ultimate nutritiona. Btw buraz mi je dugogodisnji bb sa 110-115kg misicne mase. :D


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Re: Teretana u Zenici

    Ja i mislim na rast misica, nema smisla nagomilati salo. To moze bilo koji crouch potato. :D

    To stoji za mass gainere, imaju previse secera u sastavu. Bolji je obicni whey sa ugljikohidratima kroz hranu.
     
  19. extibo

    extibo Komšija

    Re: Teretana u Zenici

    Ovdje se ne isplati whey kupovati, za PWM je dovoljan kvalitetan high-protein obrok.
     
  20. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Teretana u Zenici

    Whey ti je nesto osnovno ako se mislis iole ozbiljnije ovim, slazem se da je to skup sport, ali jebiga. Bolje je ne raditi nikako nego naprezati misice, a ne dovoditi osnovno gorivo za regeneraciju i rast istih - protein. Samo moze doci do kontra efekta.


    Sent from my iPhone using Tapatalk