Nova Konfiguracija

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Ghostbusters, Apr 4, 2014.

  1. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Powercolor (tacnije TUL) bas i nije mala kompanija. Mozda je mala u odnosu na Asus-a, ali se sjecam njihovih kartica jos prije 10 godina. Nekad su bili popularni na ovim prostorima, ali zadnjih godina slabo: zadnje od TUL-a su bile Club3D kartice za koje se sjecam da je Genelec imao.
     
  2. Pionir

    Pionir Overclocker

    Da tako je, mislio sam u odnosu na Asus...

    Istina i meni se svako malo vremena pojavi Powercolor, sigurno vise nego Gainward, a kojeg je isto tako bilo u Genelecu.

    Sto sada nema Powecolor, a ima Gainward...druga je prica, ali mislim da je steta.

    Eto prilike, KingT je svoju testirao, jos ako dmr kupi ovu-nema dalje :wink:

    Uh ! jesam se raspricao, mahalusa :smt005
     
  3. KingT

    KingT Veteran foruma

    Kao sto rekoh Powercolor me je odusevio, al fkt.

    Sad sam na nVidiji hehe GTX 780 nakon godinu dana opet sam medju zelenim ovcama :D
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    Stigla grafa prije par dana i malo sam je testiro i zadovoljan, radi se o powercolor 280x turboduo :). Sto se tice overclocka na def naponu ide na 1130/1600 i takva otprilike daje duple performanse 6970ke, u nekim naslovima i vise. Sto se tice kvaliteta powercolora stvarno su je dobro odradili sa dvije zamjerke. Cim sam otpakovao primjetio sam se metalni bacplate mice (klizi malo lijevo desno) tj da su vijci ili nedotegnuti il sami popustili :), i drugo fabricka pasta na gpu-u je lose kvalitete i puno su je stavili. Nakon otklonjena ta 2 nedostatka sve ok. Ne znam kako su postigli one temperature u reviewu tj 73C u crysis 3 a fan na auto, mozda grafe testiraju van kucista pa zato, medjutim ventovi su tako tihi da su na 100% tisi nego na 6950 na 40% :). Na auto profilu ventovi u crysisu ne idu preko 40-45% a temperatura zna doseci 80C. Overklokana na 1130/1600 sa podesenim profilom u MSI Afterburneru u Crysisu 3 ide do 73C a fan je oko 65-70% i grafa se uopste ne cuje pored ostatka sistema :). Fakat za nepovjerovati da ova grafa trosi vise od 6950, da nije xtl verzija chipa koja manje trosi? Najvise mi se svidja sto je ova grafa malih dimenzija (kraca od 6950 za 1 cm najmanje) i zauzima samo 2 slota a opet vrlo dobro ohladjena, sto je meni vrlo bitno jer imam malo kuciste i prosla je jedva stala od hddova. I eto tako, ako koga jos sta zanima neka pita.
     
  5. KingT

    KingT Veteran foruma

    Cestitam.

    Mogao si to sve napisati u R9 2xx temi gdje i pripada :D

    I postavi koju slikicu ;)

    P.S.: Koji su memorijski chipovi na karti Elpida ili Hynix? Ako je Hynix onda sigurno mogu preko 1700MHz bez problema, Elpida 1650MHz je max, vjerovatno blize 1600MHz.
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    Hvala, hajd rekoh kad sam zapoceo ovdje da zavrsim :). Slike stavim prilikom prvog slijedeceg otvaranja kompa, mada ih ima dosta vec na internetu :D

    EDIT: hynix su chipovi medjutim probao sam i ne idu preko 1650MHz :)

    EDIT2. Ima li kakav efikasan nacin da se ukine ovo zaglavljivanje GPU kloka na 880MHz ako ostane pokrenut klip na youtube-u pa se pokrene igra, a da se ne iskljucuje hardware acc u flash-u?
     
  7. KingT

    KingT Veteran foruma

    Steta za memoriju, vjerovatno je BIOS limitation (mozda voltaza memorije na 1.5V) a ne do chipova jer Hynix ide kao od sale preko 1700MHz.

    To za clockove, nema rjesenja osim da iskljucis hw acc za flash, sto i nije neki problem.
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    a kada bih u biosu ukinuo taj medjuklok tj postavio max vrijednosti? Da li bi to radilo i cemu zapravo tak 880MHz klok?

    [​IMG]
     
  9. KingT

    KingT Veteran foruma

    Probaj imas Dual Bios na karti. Mislim da je ipak lakse iskljuciti hw acc za flash i neces imati tih problema.
     
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    Jep memorija je na 1.5V, je li sigurno da je Afterburnerom dignem na 1.6V?
     
  11. KingT

    KingT Veteran foruma

    Slobodno digni na 1.6, moja prva Asus HD7950 DC2 V1 imala je istu Hynix memoriju sa 1.6 naponom upisamim u BIOS-u, zato je mema isla na 1850MHz stabilno.

    A nije imala ni pasivno hladjenje na memoriji i dan danas eno je rudari kod kolege sa foruma ;)

    Takodje pogledaj kroz GPU-Z da li ce se MVDDC promjeniti na 1.6V tj da li AB ima efekta.
     
  12. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Mene je to iz*ebalo da sam skoro odlucio da igram na def postavkama grafe. Vjecio poslije youtube-a podjem igrat i komp freez i na kraju otkrijem da mi flash pobrka powerplay pa mi se kod slijedecg prebacivanja na 3D klokove podignu samo klokovi a ostane def napon i grafa pada.Na kraju izbacim AB,deinstaliram drivere,dubinsko ciscenje pa novi driveri i umjeto AB stavim Trixx i nikad vise ni jedan problem. Stoji grafa na 1170/1800 1.15v vec preko pola godine,(vec drugi dolazak) i nikad nijedan freez ili bilo kakva anomalija.
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    medjutim evo sad pogledah u ocitanju biosa pise da je memorija i hynix i elpida :D, mada na chipovima pise hynix!?

    [​IMG]
     
  14. KingT

    KingT Veteran foruma

    Zato sto je univerzalni BIOS, odgovara na karte sa Hynix i na one sa Elpidom. Kod tebe je Hynix i imao si srece jer Powercolor je izbacio iste te modele sa Elpidom pa koji te zapadne.

    Obicno proizvodjaci (vendori) grafickih kartica prvo izbace sa Hynix memom (zbog review-a da privuku kupce) pa se poslije tiho prebace na Elpidu jer je jeftinija i pristupacnija.
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Jest zajebano sa memorijom na ovim karticama. Uglavnom zbog Powerplay-a, cim kartica ide preko 2D taktova, memorija ide na max. takt i cesta su zamrzavanja bas zbog toga.

    R9 290/290X su jos gore po tom pitanju, moras dignut napon GPU-a da bi overclockao memoriju.
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    Txh King, probat cu mada sumnjam da cu ostaviti na 1.6V :) A ja nisam imao tih problema sa memorijom i powerplayom, mislite da bih imao ako dignem napon memoriji i overklokam je na 1700? Ne kontam zasto bi smrzavalo ako je memorija non stop na 1.5 ili 1.6V?

    EDIT: Sada primjetih na ovom ocitanju biosa da mi je chip xtl :D

    EDIT2: I jos jedno pitanje. Ako mi grafa ne throttla kada je overklokana je li onda ne moram dizati powerlimit ili ipak ima neke vajde od njeg osim da se izbjegne throttle?

    EDIT3: Evo probao memoriju na 1.6V i derno odmah na 1850 i sve ok u crysis 3, prije na 1.5V freeze na 1650 :) Je li veliki boost u igrama ako idem samo sa memorijom sa 1600 na 1850 a gpu ostane na 1130?
     
  17. Pionir

    Pionir Overclocker

    Usreci se i ti :D, eto je hladnija od moje 270-ke :D

    ziv i zdrav bio, kupio bolje :wink:
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    E hvala komsija :D. I tebi sve najbolje i da proradi CF kako treba :D
     
  19. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ma ostavi slobodno na 1.6V to je standardna voltaza za Hynix, to sto je Powercolor spustio vjerovatno da smanji potrosnju cijele karte.

    Ostavi na 1800MHz sa 1.6V i zdravo, imas boost u performansama do 5% u odnosu na 1500MHz, zavisno od takta GPU-a.

    Ako klokas kartu digni Power limit na max, nece karta vise trositi niti se vise grijati , samo ce sprijeciti spustanje taktova tj throttle u nekim situacijama.
     
  20. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ok onda probam na 1.55V dokle ide, nego da li powerplay spusta i napon memoriji u 2d? Vidim sada konstantno isti, da nisam sta zezno AB-om ili i treba da je uvijek isti?