Nvidia GTX 240 i 250 u martu

Discussion in 'Sadržaj, prijava problema i prijedlozi' started by Esh, Feb 5, 2009.

  1. Esh

    Esh HWB

    Link: http://www.hardwarebase.net/novosti.php ... st_id=1146
     
  2. nFare

    nFare Komšija

    Slobodno mozemo 8800gt proglasiti najdugovjecnijom grafickom karticom - dvaput rebrandirana. :mrgreen:
     
  3. Esh

    Esh HWB

    ...and kicking :)
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    To je najvise posljedica vrlo malih pomaka po pitanju grafickih kartica u zadnjih dvije godine. Dual-GPU kartice ne racunam.
     
  5. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Uz malo srece, raja ce prodavati 8800GT kao GTX240. :smt005
     
  6. Seadboy

    Seadboy Aktivista

    Da ista kao 8800gt samo ce biti skuplja.
     
  7. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Ja procitah negdje da ce biti GTS 240 i GTS 250. Kako god, bravo za Nvidia rebranding :lol:
     
  8. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Nekako drago covjeku kad kupi 8800-tku i vidi ovo sve. :smt003
     
  9. Vedo

    Vedo Moderator

    pogotovo kad znam da sam je kupio prije godinu + a ona jos uvijek itekako aktuelna :mrgreen:
     
  10. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Nikad bolje karte za manje para,ulovio jednu u PCplusu u zlatno vrijeme za 200km i 40km S1+volt mod i sad imam skoro GTX250 :smt003 za 240km :lol:
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Komentari oko ovog rebrandiranja bi trebali biti negativni, a ne pozitivni. Zapravo je jako lose sto se jedna G92 kartica vec dva puta rebrandira, i umjesto da se uoci taj problem, ljudi se nasladjuju sto su nekad davno kupili "tu" karticu.
     
  12. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ne vidim razloga zasto bi trebalo negativno komentirati,vec je odavno jasno da je 8800 serija bila ispred svog vremena i to sto se dva puta rebrandira to i potvrudjuje i naravno da se nasladjujem jer sam kupio pravu stvar u pravo vreme.
     
  13. Vedo

    Vedo Moderator

    aha, stevo se tada jos uvijek kleo u 1950pro :p
     
  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ispred svog vremena? :smt005

    Ono o cemu ja pricam, razlika izmedju 8800GTX, top modela koji je izasao prije vise od 2 godine i jedne GTX280 je tek nesto vise od 30%. A danasnje mainstream graficke se sve vrte oko performansi jedne 8800GTX, gore-dole 20%, a tu spadaju: HD2900XT, HD3850, HD3870, HD4830, HD4850, 8800GTS 320/640, 8800GS, 9600GSO, 8800Ultra, 8800GT, 8800GTS 512, 9600GT, 9800GT, 9800GTX, 9800GTX+, dakle brdo kartica koje su izasle u zadnjih godinu-dvije a da su margine male. Moguce da sam neku i zaboravio. :D

    Jedino sto su cijene pale, pa sad ono sto si prije 2 godine imao za 1000KM imas za 250, samo prepakirano. Bilo je toga i prije, ali bez ovolikog tapkanja u mjestu.
     
  15. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Da ali nijedan skok medju generacijama nije bio kao sa 8800gtx. Za 8800gtx bi se moglo reci da je bila 'ispred svog vremena'. Trebala je da bude u rangu sa R600 a ne da ga sije preko 20% :smt003 To je bio logican slijed. U vrijeme 9800pro, fx5900 je bio 'tu negdje' - doduse pomocu malih trikova kroz driver-e :mrgreen: . 850XT-6800Ultra, x1900xt-7900gtx, x1950xtx-7950x2, a tako je trebalo da bude i sa 2900xt-8800gts (gtx nije trebao da postoji :mrgreen: hvala Bogu da jeste)
    Ati je cijelo vrijeme imao blagu prednost sto se ti ce gpu, nvidia 'bolje drivere' i sve se klalo u 3-7%. GTX280 je krenuo ponovo tim stopama (u rangu sa 9800gx2). Da su driveri za 4870x2 u startu bili npr. 8.12hf i odmah se pokazalo da ta karta moze 30% bolje od 280ke (doduse, treba dosta jak procesor za to ali jbg), imali bi drugu pricu za sljedecu generaciju. gtx285 se ne bi ni pojavio.
     
  16. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    You've got the point.

    Cinjenica da ni ATI ni Nvidia nisu daleko maknuli od R600/G80 arhitektura i zbog toga stalno dobivamo +5% poboljsanja od proslog high-enda.
     
  17. ming

    ming Veteran foruma

    9800 je imao 2x vise frejmova od 5800 serije kada se upali aliasing ili shaderi, 8800 nije ni pola revolucije kakva je bila r200 linija.
     
  18. zoi

    zoi Veteran foruma

    ne kontam sad sta je ovdje problem:to sto se ne moraju kupovati nove graficke,jer stare itekako dobro guraju?to sto ne moras svako pola godine valjat gutu love za grafu?to sto igras igre vec dvije godine kako treba sa istom grafom?dajte ba,pa prije je problem bio izlaze uvijek nove grafe,uvijek moras mijenjati,trosit pare,konzole bolje jer duze traju,sad kad na PCu mozes kupiti grafu koja traje,i gura igre kako treba,to ne valja :| cudan smo mi narod stvarno...
     
  19. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ja sam odavno za stagniranje razvoja grafickih cipova iz razloga sto to moze vrlo lako voditi do boljih naslova bez potrebe za stalnom "reedukacijom" iz arhitekture i api-ja. Sto rasprostranjenija arhitektura, to bolje optimizacije igara. Niko me ne moze uvjeriti u suprotno da je GTA4 na PC-u losa igra.
    Uvijek sam govorio R300 FTW.
     
  20. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Prvo nam dosadi davati pare svaki drugi mjesec na novu grafičku, a sad dosadilo sto nema novih grafickih.
    Baš smo šega :D

    Ja nisam protiv da se prave nove, bolje, optimiziranije jezgre, ali neka i cijena bude normalna.
    Ali to kod nas nije slucaj pa mi ovo stanje kakvo je sada najbolje godi :D