Photoshop pitanje

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by reni90, Aug 13, 2009.

  1. reni90

    reni90 Aktivista

    Picetnik sam u photoshopu, i imam neke tutoriale koje kristim
    Koristim photoshop cs4, i sljedeci problem, kada ubacim sliku preko slike i ukljucim masku, kada predjem preko slike sa brushom, on brise ali ne skroz, uvijek se malo vidi pravougaonik od slike koja je preko backgrounda, do cega bi to moglo biti?
    Malo sam nesto dirao i sada mi skroz brise, znaci prije je ono brisalo ali granicne dijelove ono kao kroz maglu, sada totalno brise grubo, sto bi lik trebao da izgleda kao iz oblaka da mu glava viri ili slicno nemoze, jer ne pravi na granici gdje se brise neku prozirnost slike.
    Ne znam da li sam se dobro izrazio ali pokusao sam objasniti tako da se shvati problem, mislim da ce razumiti oni koji znaju rad u photoshopu
     
  2. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Jasno sve. Postaviti brush hardness na nekih 50%, pa ce biti fino.

    [​IMG]
     
  3. reni90

    reni90 Aktivista

    thx
    to je to sada sam i to skonto :D
     
  4. reni90

    reni90 Aktivista

    eh evo sljedeci problem pokusavcam da ubacim preko light effects svjetlost, treba da osvjetli cijelu sliku znaci svaki dio, ali da ne bude prejako u centru, evo kako kod mene izgleda
    znaci postavim centar gdje treba ali nemogu nikako da preko cijele slike provucem da ide svjetlost a da mi u centru ne bude previse svijetlo tako da se taj dio nikako ne vidi
    [​IMG]
     
  5. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Probaj sa Ctrl+L (levels) i Brightness/Contrast postavke. Ako zelis malo vece osvjetljenje u centru napravi radial gradient transparentno-crno i to bi bilo to.
     
  6. reni90

    reni90 Aktivista

    ok, a znaci nemoze na ovaj nacin drugacije, ja radim ovaj tutorial sto sam naso na netu i ovom liku sto radi odmah osvijetli citavo i ne bude previse sjajno u centu, postavke su nam iste gledao sam na to
     
  7. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    De posalji link tog tutorijala.
     
  8. reni90

    reni90 Aktivista

    to je onaj photoshop top secrets od 5 dvd-ova nesmijem linkove postavljati na forumu
    radi se o tutorialu dreamface sa prvog dvd=a
     
  9. reni90

    reni90 Aktivista

    imam jos jedan problem cesto mi se desi da kada koristim npr smudge tool da kada kliknem na jedno mjesto on ga mijenja na drugom mjestu npr ja desni cosak vucem onu liniju a on na drugom mjestu crta
     
  10. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Znalo se desiti na starijim verzijama PS-a nesto slicno, odzoomaj pa probaj opet. Ako nije do toga, provjeri jos jednom jel' koristis smudge tool :mrgreen:
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    Dal u PS-u postoji opcija da resetuje settings svih opcija. Ono da vrati kao na friskoj instalaciji.

    Zna mda je glupo pitanje al to mi treba u Corelu pa reko mozda je slicna kratica il sta vec.

    EDIT: Nasao, cuvam F8, startam aplikaciju i ponudi opciju da vratim sve nanovo.

    A za ono koje koriste PS (ondosno, za sve ostale osim mene :D) ide:

     
  12. Vedo

    Vedo Moderator

    Poz PS znalci :D , trenutno radim na jednoj nocnoj vizualizaciji i kontam da napravim efekt kao kad slikate ulice sa jako dugom ekspozicijom pa farovi & stopke auta izgledaju kao neke cize po cesti. Evo ja sam nesta to kao skicirao kako treba da bude, izvukao par ciza pa dodao Motion Blur i Gaussian Blur u Photoshopu. Mozete li me uputiti kako ovo napravit da izgleda dobro, il me uputiti na neki tutorial?


    [​IMG]
     
  13. Vedo

    Vedo Moderator

    Nails, Hurma, anyone? :D
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    Ma bacio sam ogmah pogleda na "originalne slike" i meni se cini ne tako teskim. Odradi fino te krivine, u jednom pravcu crveno svjetlo (štope) a u drugom skoro pa bijelo, malo žickasto. Napravi dvije linije, jedna preko druge. Jedna sa vecim blurom a druga skoro pa ostra i to bi trebalo biti to.

    Treba se malo poigrati, ne znam na pamet ali odprilike kako si i zapoceo. Ja bi recimo stavio nesto tamnije svijetlo, odnosno prelaz prema toj lijevoj petlji. Da prednje linije budu jaceg intenziteta u odnosu na lijevu traku sto se odaljava.
     
  15. Ninja

    Ninja Komšija

    Pa dobro si počeo, samo probaj mijenjati postavke za layer. Screen bi mogao biti dobar za ovo.
     
  16. Vedo

    Vedo Moderator

    Ok, thx, znaci na pravom sam putu, ja se nadao da ima neki 'carobni' metod / tutorial :D

    Btw, kako u PSu izvuc 'fine' linije (da nisu ovako krivudave ko moja ruka :p ), nemam trenutno tablet?
     
  17. dmr

    dmr Veteran foruma

    Po meni najbolje da ubacis sa prave fotke. Napravi 2 fotke u Sa sa dugim expozicijama i vodi racuna o uglu iz kog ces fotkat da se slaze sa renderom, tj sa pravcima ceste na njima. Poslije je lako ukomponovat te trailove sa prave fotke na render. Ili pozajmi sa neta :) http://www.google.ba/images?hl=hr&q=car ... 9&bih=1024
     
  18. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Sto se tice linija, mozes sa Pen toolom to fino odraditi.
     
  19. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Kako da uradim ovo sa ovih slika na slajderu.

    http://www.livingincobb.com/

    Gornji desni ćošak gdje piše click here, da ne idem pješke.

    Photoshop ili Corelphoto paint.
     
  20. pac

    pac Komšija

    Napravi isti oblik i ukljuci drop shadow
    Novi layer i gardiant preko gornjeg dijela gdje ces da ti je svijetlije
    napravi novi layer i stavi ga skroz u pozadini i nodaj tamni gardiant sa novim layerom da dobijes kao da je u sijeni.
    Sve layere sjena dovedi u odredjeni oblik preko mask-a.

    Ostalo ces i sam skontani.