Pomoć oko konfiguracije!

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Hello, Sep 20, 2005.

  1. Hello

    Hello Novi član

    Pozdrav ljudi,
    evo nesto razmisljam ali posto se dobro nerazumijem u hardware molio bih vas da ako vam nije tesko malo odvojite vremena, pogledate ove stranice koje cu napisati i pomoci mi da odlucim sta je najbolje.

    Koju mi ploču predlažete? E na ovom linku su moguće ploče:

    http://www.genelec.ba/cart.php?sta=view&sid=5&all=Y

    Procesori su mi nekako najveci problem, jer sam ja uvijek koristio PENTIUM pa me zanima jel CELERON ili neki drugi bolji i sta mi predlazete:

    http://www.genelec.ba/cart.php?sta=view&sid=6&all=Y

    Ja posjedujem grafičku ATI RADEON 9550 Gamer edition pa me zanima dali ona moze u bilo koju ploču, jer ta grafička je AGP 8X. Ali evo i liste grafičkih kartica za koje se nadam da mi nece trebati jer vec posjedujem solidnu graficku.

    http://www.genelec.ba/cart.php?sta=view&sid=15&all=Y

    E to je uglavnom to, memorija ce biti DDR 512MB itd to je vec lakse izabrati, nadam se da cete mi pomoći i unaprijed vam se zahvaljujem. I da racunar cu koristiti za kucne potrebe, ponekad se igrati, raditi u dreamweaver-u, photoshopu itd itd

    Unaprijed hvala
     
  2. ming

    ming Veteran foruma

    Napisi do koliko love uzimas komp.
     
  3. Esh

    Esh HWB

    znaci, trebaju ti samo maticna, cpu i ram? ostatak ces iskoristiti iz starog racunara?

    ako je to slucaj, onda razmisli o ovome:

    ASUS A8V - 160 KM
    Athlon64 3000+ (S939) - 272 KM
    PC3200 DDR 512 MB - 81 KM

    Da li je ovo najbolje sto se moze kupiti tamo? Nije, ali spada u "best buy" sekciju. Ne znam koju memoriju Genelec prodaje (bojim se da je Elixir), ali se zbog eventualnih problema pobrini da barem memorija bude bolja, ako ne super-brand (lol), onda barem nesto tipa Samsung, Kingston, Kingmax.
     
  4. ming

    ming Veteran foruma

    Und uzmi BOX procesor da ti ne uvale neki debilni hladnjak (box je solidan i kvalitetean).
     
  5. syss

    syss Veteran foruma

    uzmi gigu rama, lakše ćeš disati sa grafičkim programima, a nije nešto skupo to sad.
     
  6. iskusni

    iskusni Komšija

    u genelecu nemoj da ti uvale Elixir. Traži TwinMos kod njih
     
  7. Hello

    Hello Novi član

    Znaci hoce da uvale memoriju, e nek ste mi to rekli. Imao sam iskustva sa njima bas oko te memorije a uvjeravali su me da nije do njih.
    Zanima me koji mi procesor i maticnu plocu preporucujete iz njihove ponude a mislim da ostalo nije tako tesko izabrati.
    Mislite da je athalon bolji od pentium-a? Pentium jeste navikan ali... :)
    Imam graficku ati radeon 9550 gamer edition i mislim da je ona solidna za taj novi racunar, da dzaba ne trosim pare na graficku.
     
  8. Hello

    Hello Novi član

    E sta kazete na ovu konfiguraciju??

    ASUS A8V, K8T800Pro, soc939, DDR400,+SB,+GLAN
    CPU PENTIUM 4 P4-530, 3 GHz, LGA-775, 1Mb L2, 800MHz, BOX
    DDR II 512 MB, PC2-4300, DDR533
    HDD 80 GB, MAXTOR, 7200, UA133, 6Y080L0 (maxtor mi je uvijek bio super :) )
    SVGA ASUS V9250GE, GAMER EDITION,AGP8X, 128 MB, TVOUT
    Monitor 17" SAMSUNG, SM793DF, SREBRENO CRNI
    Interni fax/modem V92 56.6, CONNEXANT chip, PCI
    FDD 3,5 1,44 MB, SAMSUNG, BLACK
    DVD RW ASUS DRW-1608P BLACK 16X8X32X40X12X
    Zvučnici ML-T208, SUBWOOFER 1200W
    Kućište:
    Koja je razlika izmedju ovog:
    http://www.genelec.ba/cart.php?sta=view&sid=13&cid=7993
    I ovog:
    http://www.genelec.ba/cart.php?sta=view&sid=13&cid=8184
    Tastatura MICROSOFT BLACK VALUE PACK, crna tast. i miš

    E to je to, da li je to moguće sastaviti? Mislim tu grafičku koju već posjedujem na tu ploču? Itd
     
  9. ming

    ming Veteran foruma


    Ploca ti je za AMD a Intelov proc to ne ide zajedno odluci sta ces Intel ili Advanced Mirco Devices
     
  10. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    imho prijatelju, osim ploce je sve manje vise jako slabo. :|
     
  11. ming

    ming Veteran foruma

    Uhh ne pogleda dalje Asus DVD.

    Iron treba li ti jedan :mrgreen:
     
  12. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    ako je dzaba treba. :mrgreen: :eek: stvarno bez uvrede ali sve je katastrofa od gore navedenih komponenti. reci koliko imas love, pa cemo skontati nesto. u krajnjem slucaju, zbog kompletne konfiguracije se isplati doci u Sa ako vec nema u okolnim gradovima.
     
  13. Hello

    Hello Novi član

    Ups, to oko ploce sam zamijenio.
    Ljudi koji mi procesor preporucujete? Pentium? Athalon? Sempron? Celeron?

    Eh imao sam ja i samsung RW rom i crko je za nekoliko mjeseci, prvo je počeo da zavija pa onda samo prestao da radi i vise nikad necu kupit samsung :)
     
  14. Hello

    Hello Novi član

    Oko 1100 KM mozda malo vise.

    Kakav je onaj NTCHS? Tu nisam gledao cijene i ponudu.
     
  15. ming

    ming Veteran foruma

    plus.ba


    AMD Athlon 64 (venecija) 3000+
    Abit AV8 thitd eye
    Abit Turbo Guru 9550
    DVD NEC
    512 MB memorije Corsair, Kingmax ili slicni

    Ostatak konfe odluci sam
     
  16. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    i pozeljno 19" monitor ako ides na crt. sve ispod je premalo i zastarjelo. a hdd 120GB min. i neke Altec Lansing 2.1 zvucnike. ostalo stoji sto je i deloren rekao. a ako imas koju kintu vise uzmi Pioneer DVDRW.
     
  17. iskusni

    iskusni Komšija

    ASUS A8NSLI, HT1000, soc939, DDR400,+SB,+++ 255 KM
    CPU ATHLON 64 3000+, soc939, BOX 272 KM
    2x DDR 512 MB, PC3200, DDR400 162 KM
    SVGA PV-6600GT,GeForce 6600 , PCIEX, 128MB, TV-out, 349 KM
    HDD 120 GB, CAVIAR WD1200JB/PB, 8MB, 7200 145 KM

    genelec.ba

    ostale komponente biraj sam
     
  18. Nani

    Nani Komšija

    Iskusni tako mu reci, nerviraju me raja koja vise potenciraju procesor a graficka jadna da ne moze jadnija kakav guru kakve trice i 9250 ili 9550. nidje veze. Ja sam jaranu za 1100 maraka sastavio sljedece u plusu.
    amd 64 2800+ box
    Soltek K8T800 (plocu smo nasli za 130 maraka, stabilna a on nije overclocker)
    2*512 MB DDR 400 CL 2
    Albatron 6600GT 128MB
    HDD S-ATA 80GB Maxtor
    Kuciste sa LCD displeyom
    Prenaponsku uticnicu
    Posto je imao 17" LG LCD kojem je nativna rezolucija 1280*1024 na tu sam rezoluciju i podesio Far Cry(da ne bi doslo do interpolacije), na high detalje bez AA i AF. Far Cry je letio, letioooooooooooooooooo, Naravno 90% bi stavilo amd 64 3000+ sa venice jezgrom i obicnu 6600 i nema tog clokanja koje ce dostici 2800+6600gt i da radi savrseno stabilno. Posto je naravno covjek pocetnik sigurno nece overclokirat. Dajte covjeku hljeba i igara :)
    Sve u svemu primarna ti je komponenta da uzmes 6600GT ako si blizu Geneleca uzmi ovo sto ti je Iskusni napisao ako si u Sarajevu uzmi ovu konfu u Plusu i miran ces biti naredne 2 godine.
    P.S Jucer smo pokrenuli FEAR na ovom kompi koji sam naveo i na medium detaljima ide u 1024 *768 i fenomenalno izgleda. Tako da ces se osigurati od zastarjevanja naredne 2 godine sigurno. Sve u svemu pod jedan , dva i tri uzmi 6600GT!!!!!!!!!!!!!!
     
  19. Hello

    Hello Novi član

    E hvala, ovakve odgovore sam i mislio da cete mi poslati :) :)
    Znači ti Caviar HD su dobri??
    Ali ja vec imam 80GB i graficku Ati radeon GE 9550 pa to nisam planirao sada kupovat. Jer mi vjerujte za sada bolje i netreba. Mislio sam za te pare koliko je graficka i HD, da kupim bolji procesor i plocu.
     
  20. iskusni

    iskusni Komšija

    ako misliš uzimat konfu što sam ti ja preporučio bez grafičke nećeš moći jer platforma koju sam napravio je za PCI-express kartice