problem sa plocom (ja mislim..)

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by neleedirabbit, Mar 9, 2011.

  1. neleedirabbit

    neleedirabbit Aktivista

    opet ja, :D sa cudnim problemima :D

    dobio sam gratis jedan kompjuter i ima problem ne mogu da mu dignem sistem, mislim na good old XP..

    normala odradi onaj prvi dio, i kad zavrsi format particije i restartuje se i ono po prvi put pokaze loading windowsa samo izbaci plavi ekran gdje pise da je problem se desio i da se komp ugasio da ne bude kakve stete.. da provjerim hdd i slicno..

    međutim, probao drugi hdd, plocice rama druge, vadio graficku nista.. i slucajno otvorim desni dio centralne, gdje se vidi donji dio ploce i vidim da je neko ustvari prcko nesta po ploci, neko je lemio ove kondenzatore ili sta su vec :D evo slike:

    [​IMG]
    [​IMG]

    da li se ovo moze popraviti i ustavri je li problem do ovoga? ili mogu nesta drugo probati?

    i isplati li se, ili da trazim da uzmem drugu plocu?!

    hvala na savjetima i pomoci,
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Poklonjenom se konju ne gleda u zube. Enivej, neko je mijenjao dotrajale kondenzatore, i usput koliko vidim pokidao jedan vod koji je pokusao popraviti. Vjerovatno lose odradjeno, pa otud i problemi. Savjetujem zamjenu ploce, ili nadji nekog da to kvalitetnije napravi.
     
  3. neleedirabbit

    neleedirabbit Aktivista

    ma to sam i mislio da je, al et volio sam da mi to jos neko potvrdi..

    a ima li neko u sa ko bi mogao ovo popraviti? i koliko bi kostao popravak, OKVIRNA cijena otprilike

    i koliko otplike kosta polovna ploca sa socketom 775, ddr2, pci x16??

    hvala na reply..
     
  4. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    zamjena ploce
     
  5. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    @polovna ploca sa socketom 775, ddr2, pci x16??
    Ja sam asus p5kpl prije možda godinu i po prodao nekome ovdje na forumu za 30-40KM, jedino zvuk nije sa integralke bacao kako valja, sve ostalo cakum pakum pa se ravnaj. Znači opravka se isplati max do 20KM.
     
  6. KingT

    KingT Veteran foruma

    Slazem se Asus P5KPL G31 maticna za 30 - 40KM je dobar izbor..

    Ja imam P5KPL-VM i drzi E6750 na 3.28GHz (411MHz FSB x 8 )..

    Pozz..
     
  7. neleedirabbit

    neleedirabbit Aktivista

    oke, ma na nju cu ustekati p4 2,6 tako da ne treba nesto specijalno..

    hvala svima jos jednom na savjetima..
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa provjeri bar da nije ova nalemljena zica izgubila kontakt.
     
  9. neleedirabbit

    neleedirabbit Aktivista

    pa nezz sta da mu uradim.. malo sam mrdo ovaj kondenzator lijevo desno i onda probavao al isto..

    cudno mi jer radi komp "normala" do dijela kada pocne loading windows i onda izbaci plavi ekran..
     
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ako imas unimjer vidi da li ovaj vod na koji je nalemljena zica provodi, spojis pocetak i kraj voda i vidis unimjerom da li ima kontakta. Ako nemas unimjer probaj sa nekom malom sijalicom male potrosnje na 3V recimo.
     
  11. neleedirabbit

    neleedirabbit Aktivista

    nemam unimjer, al mogu nabaviti..

    e sad, gdje naci pocetak i kraj vodova? da bukvalno pratim vod i gdje se zavrsi to je to?! :D
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    Da, a ovi vodovi su izolirani pa ti je najlakse sastruzi samo malo farbe sa voda ispred i iza tog mjesta sa zicom i provjeri tu. Poslije mozes isto lakom za nokte izolirati.
     
  13. System_X

    System_X Aktivista

    Moj savjet, ako nezaš baš sa lemilicom radit, onda se ne peglas sa popravljanjem vodova. To bi najbolje bilo radit ko ima elektronski mikroskop. Imaš dobrih polovnih 775 ploča za 30-40 km. Ja ti imam ako hoćeš Abit IP35P za 50KM

    [​IMG]
     
  14. neleedirabbit

    neleedirabbit Aktivista

    pa ev gledam da nadjem te dobre za 30-40KM al nema nista :D
     
  15. System_X

    System_X Aktivista

    a nema druže :mrgreen:
     
  16. GW

    GW Moderator

    De mi objasni kako se to lemi sa elektronskim mikroskopom?
    Nije mi jasno šta se to lemi na povećanju od 1.000.000x?
     
  17. System_X

    System_X Aktivista

    Kolega, ne lemiti sa elektronskim mikroskopom, već pod elektronskim digitalnim miskoroskopom, tj. [​IMG]

    A pod njim se leme vodovi na na matičnim pločama računara, na platinama mobitela kao i skidanje i stavljanje mikročipova.
    Trebam li još da pojasnim kako se upotrebljava?
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    ma nije ovaj vod toliko sitan da treba bilo kakvo povecalo, ja sam lemio puno manje stvari bez povecala ali sam provjeravo da li je dobro zalemljeno slikanjem sa fotoaparatom u makro modu :). A elektronski mikroskop nije prava rijec za ovo sa slike, ovo je vise digitalno povecalo. http://hr.wikipedia.org/wiki/Elektronski_mikroskop
     
  19. GW

    GW Moderator

    Upravo sam tu činjenicu htio da istaknem. Elektronski mikroskop je nešto sasvim drugo.
     
  20. System_X

    System_X Aktivista

    Ok, mozemo se prepirati oko naziva za ovu spravu, ali su mene tako naučili da se kaže pa i ja tako govorim. Ako želiš, napisaću na wikipediji članak o mikroskopima, pa ćemo imati kompletno novo definirani pojam el. mikroskopa. Nebitno, nemam se živaca raspravljat oko gramatike i izgovora, ali sve u svemu bitno je da kolega @neleedirabbit riješi svoj problem sa neispravno lemljenim vodom. pozz 8)