problem sa plocom (ja mislim..)

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by neleedirabbit, Mar 9, 2011.

  1. neleedirabbit

    neleedirabbit Aktivista

    jel ti mislis da je ovo sto je lose zalemljeno uzrok da racunar radi "normala" sve do dijela kad pocne loading windows i onda izbaci onaj plavi erorr ekran??

    ako je lose zalemljeno, sto ikako radi racunar, u bios se moze se uci, i fdisk se odradi normala..

    pozdrav
     
  2. System_X

    System_X Aktivista

    Koliko vidim sigurno je loše vod zalemljen. Ajd ako ti nije problem da uslikas BSOD poruku koju ti izbaci ili da sam probas na Google-u naći po kodu greške iz BSOD-a o čemu se radi. Najteži dio za hardwer ja taj kada se sustav podiže, jer onda se incijaliziraju drajveri za svaku hardversku komponentu i samim tim u tom momentu svaka komponenta je na 100% opterećenja, što kod nesipravnog hardvera dovodi do izbacivanja BSOD-a na ekranu. To je microsoftova sigurnosna mjera kako bi se zaštitio ostali ispravan hardver.
     
  3. neleedirabbit

    neleedirabbit Aktivista

    jel mislis na ovaj kod*

    [​IMG]
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    definitivno su te lose naucili :D A ovo nije neko tek tako napisao neki clanak i nazvao ga elektronski mikroskop. http://www.google.ba/#hl=hr&source=hp&b ... 4e0038a7e6
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa zar jos nisi provjerio taj spoj :). A moze biti da je los spoj ili mozda do ovog kondenzatora. Odnesi to u neki rtv servis neka ispitaju za 10 minuta.
     
  6. System_X

    System_X Aktivista


    Hehe, ajd samo opušteno. Večeras ja stavljam novi članak o el. mikroskopu na wikipediu, i izadcu knjigu do kraja mjeseca. :mrgreen: NIje ni mene neko učio, vec onaj neko.... :mrgreen: Jeste to je taj error code. Evo ti šta microsoft kaže http://support.microsoft.com/kb/324103

    Edit:

    Ovo ti je najvjerovatnije problem sa diskom ili sa disk kontrolerom. Probaj drugi disk i vidi taj vod popraviti. Sve u svemu ipak mislim da nije vrijedno tolike invensticije i truda od nabavke zamjenske matične ploče.
     
  7. neleedirabbit

    neleedirabbit Aktivista

    pa nisam, jer cekam na rodjaka koji je isao u elektrotehnicku da mi donese taj unimjer..

    cekam nece li ispasti kakva jeftina ploca..
     
  8. neleedirabbit

    neleedirabbit Aktivista

    da ne otvaram novi topic..

    od clana foruma system_x sam kupio plocu abit ip35p.. zamijenio ploce, staru koja je otisla (sa prijasnjih postova) sam zamijenio ovom novom..

    i sad imam belaj da cim sam usteko naponski kabal crvena lampica svijetli pored onih pinova gdje se ukljuce kablovi od kucista (dugmad power, restart, hdd lampice)..

    i kad je upalim konstantno pisti..kratki beep-ovi..

    pronasao sam ove abit bios beep codes na ovoj stranici

    http://www.overclockers.com/forums/show ... p?t=218664

    i ovdje kaze da kontinuirani kratki beepovi znace da imam problem sa napojnom..

    napojna koju koristim je:

    MS PLATINUM MS-400ATX P4

    ova ploca ima onaj dodatni 8pinski konektor za napajanje, ali ova napojna nema 8pinski nego samo 4 i 6 pinski.. ja sam ustekao ovaj od 4..

    ustekano:
    procesor p4 2,8
    gpu 7300gt (sa dodatnim nekim kulerom)
    sata hdd
    ata dvdrom

    gdje sam mogao pogrijesiti prilikom sklapanja?

    hvala na pomoci..

    pozdrav
     
  9. System_X

    System_X Aktivista

    Odgovorio sam ti na PW. Probaj na prekidaču na zaleđini ploče resetirat BIOS. Meni si napisao u PW-u da imaš samo beep signal ali ne kakav? Jel dugi beep signal ili tri puta usporeni??? Ploča je radila sa pentium dual core E2220 775Socket te je kasnije testirana kod nas u servisu nakon vađenja iz konfiguracije sa celeron 440 775Socket, 1GB DDR2 Kingston 800 MHz, PCI-e GIGABYTE geforce 220gt 1GB i 160 GB Hitachi SATA diskom na koji je instaliran Windows 7 Starter i tako testirana OCCT-om 24h. Pisao si mi da si je nekako jedva uklopio u kućište jer ti je trebao microATX format ploče a nisi znao da je ova ATX, kako si uspio u mirco atx kućište stavit ATX format ploču? Sad pogledaj da ti negdje ploča nedira metal na kućištu i samim tim nepravi spoj negdje.

    edit:

    Ta crvena lampica kod fornt panel konektora mora svijetlit kada ploča ima napon od napojne. Kad budes aktivirao prekidač za reset BIOS-a onda će se upalit jos jedna led dioda kod ATX konektora koja će ti signalizirat da je BIOS u SAFE modu. (Da te nezbuni to)

    evo ti opet lista podržanih procesora za tu ploču na linku ispod

    http://www.abit.com.tw/cpu-support-list/mb/intel_p35_ip35p.htm
     
  10. neleedirabbit

    neleedirabbit Aktivista

    ne, samo je pistala, kao sto sam ovdje napisao.. kratki i kontinuirani beepovi.. al evo sad samo gore lampice.. nikakvog habera nema..

    mislim da mi je do napojne.. valjda mi treba onaj 8pinski pciexpress konktor na napojnoj ili sta vec..

    uopste hapojna nema habera nikakvog.. probat cu je u svoj komp.. valjda mi nece sta zajebati..

    a ja sam pogrijesio.. jer sam imao mATX kuciste a nisam ni pogledo da je ova ATX ploca.. pa sam napisao da sam se snasao tako sto sam jedno kuciste drugo ATX stavio da koristim..

    pozdrav
     
  11. System_X

    System_X Aktivista


    Pogledaj na procesoru, jel ikako podržan od strane te ploče. imas na njemu oznaku. polako sa tom napojnom, jer moze biti da ona nema vise zivota u sebi. Resetiraj BIOS ploče, te probaj RAM prebacit u drugi utor, probaj drgi RAM modul i grafu.

    edit:

    Zaboravih napisat, da nije do konektora, ploča je testirana sa novom MS 550W PRO napojnom i novim komponentama na njoj. CPU konektor je stavljen 8 pinski radi testiranja ali nemoze biti do toga sto nisi povezao 8 pinski jer mora radit i sa 4 pinskim konektorom.
     
  12. neleedirabbit

    neleedirabbit Aktivista

    danas sam sa jos jednim hwb forumasem stavio drugi procesor, mijenjao graficku, ram i napojnu.. znaci isto se ponasa..

    kad ustekam 4 pinski u 8 pinski.. samo zavrti radi par sekundi i restartuje se i onda kad se ponovo upali ploca samo pisti (konstantno kratki beepovi)

    probat cu naci 8pinski konektor da kupim al u servisu su mi rekli da je ploca nije ispravna..

    pozdrav
     
  13. System_X

    System_X Aktivista

    na ploču dajem garanciju, to sam ti rekao, poslaćeš nam je nazad i mi cemo je testirati u našem servisu, ako se ispostavi da je ploča pretrpila elektrostatički udar ili je fizički oštećena, nemaš garanciju na nju, ali ako sve bude ukazivalo da nije tvojom krivicom šteta nanešena dobivaš zamjensku ili novac nazad. broj telefona i adresu imaš.

    pozdrav
     
  14. neleedirabbit

    neleedirabbit Aktivista

    oke, jos cekam da pronadjem onaj adapter i da bas vidim je li do 8pinskog konektora jer je kod tebe radila na 8pin (ali je nisi probao na 4pinskom)..

    javim kad nabavim..

    pozdrav
     
  15. System_X

    System_X Aktivista

    Nema problema, rekao sam ti kako stvari stoje. Eksperimentisanje ili nestručno rukovanje dovodi do ovakvih situacija koje su sasvim normalne, ali budi oprezan, ispostavi li se kako sam gore naveo, da je iako poznaješ informatiku, da je tvojom greškom ploča dovedena u neispravno stanje (pogrsnom ugradnjom, izlaganju statičkom elektricitetu etc.), gubis pravo na garanciju. Na pik.ba sam naveo da je rok za povrat 7 dana i toga se striktno držimo.

    LP
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa ubodi 2x4pin!?
     
  17. neleedirabbit

    neleedirabbit Aktivista

    ne mozes reci da sam eksperimentisao i nestrucno rukovao i da je rok za povrat 7 dana kad sam ti prvi dan kad je ploca dosla rekao da mi ne radi..

    na napojnoj imam:

    - 20+4pinski koji uključim u glavni 24pinski konekor na ploči..
    - 4 pinski
    - 6 pinski

    probao sam 2 napojne koje su 100% ispravne i ista sitacija kod obje..

    jos mi samo ostaje da pronadjem onaj konektor koji ce da pretvori 2x4pinska u 8pinski pci-e konektor..

    pozdrav
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa ubodi taj 4pin i taj 6pin tako da mu 2 pina predju preko slota i eto 8 pin :)
     
  19. neleedirabbit

    neleedirabbit Aktivista

    ne moze, ima kondenzator odmah pored :(
     
  20. System_X

    System_X Aktivista

    evo i sad na kraju pored cijele kritike i nesporazuma reci kolegama kako smo rijesili problem. :smt003 pozz