Q:konfiguracija

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Stihoklepac, Jul 25, 2006.

  1. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    trebam sklopiti prijatelju mashinu cifra nije problem...
    ici ce conroe 2x2gb ddr2 i 975x ploca
    problem je graficka ...treba da renda cad i 3ds max ...da li da ganjam neku 7xxx ge force ati 19xx ili neku quadro ili fire gl karticu
     
  2. ming

    ming Veteran foruma

    Vidi, uzmi GeForce liniju vazda sa Riva tunerom mozes prebaciti na Quadro sistem, isti je chip samo sto Quadro ima gen/frame lock koje se i onako koriste u TV kucama (emitiranje programa).
     
  3. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    ok samo koliko ce to biti stabilno ....mashina ce nesto rendati 24/7
     
  4. ming

    ming Veteran foruma

    Ma hoce, trebalo bi:D

    Proguglaj malo.
     
  5. Big_Brown_Beaver

    Big_Brown_Beaver Aktivista

    modat moze samo 6xxx seriju (sto i nije toliko lose) i nize.....7xxx za sad jos uvijek ne moze. ako momak zaraduje lovu na tome sto radi onda neka ide na true quadro ili fire gl...ako ne, onda modanje. quadro 3450 ili fire gl 7100 nema ispod 900$ ondnosno 700$...sve ispod ovoga je cisto smece i nema potreba da to uzima u obzir.
    stabilnost masine mu ne ovisi o grafickoj. dobra grafulja je samo slag na tortu.....za taj posao je bitan proc+memorija+hdd...ako su ove komponente dobre onda moze rendat i 48/7 :D
    neka zaboravi geforce ili radeon (bez modanja) kao zamjenu za quadro ili fire gl AKO zeli kvalitet
    ako se vec odluci za quadro onda minimum 3450...ako za fire gl onda minimum 7100
     
  6. syss

    syss Veteran foruma

    iskreno ovako na prvi pogled mene quadro (ne sjećam se točno koji... oko 5k kn košta, pny) užasno podsjeća na 7600gs/gt... naravno gledajući u sam pcb i kompletan layout.

    tek kad sam je ugradio sam vidio i sli konektor :D
     
  7. Shenron

    Shenron Komšija

    Neku od 3D Labs wildcat grafickih? :mrgreen:
     
  8. Nihad

    Nihad Aktivista

    Heh covjece, racunar koji se kupuje da radi po citav dan (to stranci zovu "critical mission" namjena) se ne kupuje tako sto "se zovne jaran da to sklepa".

    Joj ovog bosanskog cigancenja mi je dovde (nemoj se uvrijediit, nisi jedini nego 15ti, i to u zadnji mjesec samo).


    Meni se cini da taj covjek zna za sta mu racunar tacno treba. To je odlicno. Onda treba traziti "brandname" radnu stanicu od HPa, Della, IBMa, Applea, Microna ili koga vec.

    Posto je u Bosni pojam brand name racunara malo nedefinisan, reci cu da je glavna osobina tih racunara da su 100% pouzdani i ispravni, jer neki tim ljudi je tamo nabadao 3 mjeseca razne dijelove (od raznih proizvodjaca) dok nije dobro ucicao masinu i maksimalno je istestirao da vidi je li stabilna i pouzdana. I tek onda je taj model lansiran.


    Ukratko: Nadji negdje dobru radnu stanicu koja ce njemu odgovarati, a ne sklepati neke racunare ko za kvejk partija.
     
  9. Big_Brown_Beaver

    Big_Brown_Beaver Aktivista

    jedinu sigurnost koju ti pruza brand name radna stanica jeste tehnicka podrska na koju se obavezuje distributer s kojim si potpisao ugovor kao pojedinac ili firma...ta podrska je na npr. tri, pet ili vise godina ovisno o onom koji ti je prodao radnu stanicu.
    evo moje iskustvo pa ti sam skontaj da li si upravu ili ne. projektantska firma u kojim radim je narucila 12 r. stanica prije 8 mjeseci (HP xw6200)...na jednoj je riklnula zvucna kartica...na dvije je riknula ploca i jedna je u samom startu dosla sa defektnom g. kartom...sve sto je riknulo sredeno je u dva dana jer je tako u u ugovoru. ljudi su poslali iz dubaija dva tehnicara da to srede.da nisu, legla bi tuzba. i to je jedina sigurnost koju ti pruza radna stanica....trenutna podrska.
    kod nas da ti nesto takvo rikne...ne moram ti govoriti koliko bi cekao na podrsku, jer nemas koga tuziti. ja sam do nedavno imao IBM office masinu...mislis da mi je BBS :evil: pruzio podsku kakvu je trebao...presmjesni su, naprosto jadni zastupnik IBM-a u BiH
    zato, nikad ne uzimati brand name bez adekvatne podrske jer brand name je samo gomila velikih koorporacija u kucistu.

    radna stanica je jedan najobicniji komp sklopljen od neke velike koorporacije koja ti garantuje podrsku i nista vise.
    razlika je samo sto ima ECC memoriju

    EDIT: imam DELL-ov monitor narucen preko zastupnika dell- u sarajevu...na isporuku monitora sam cekao 45 dana( po ugovoru 21 dan) sad skontaj da se nesto desi tom monitoru u po posla i da moram cekat na drugi.

    ocigledno nisi upucen kako egzistiraju velike kompanije ibm, dell, hp itd. i zasto su uopste velike
     
  10. ming

    ming Veteran foruma

    Evanđelje po Nihadu 3.21
     
  11. Big_Brown_Beaver

    Big_Brown_Beaver Aktivista

    ne bih ja da mu govorim....reko' bolje ti :D
     
  12. Big_Brown_Beaver

    Big_Brown_Beaver Aktivista

    evo jos par iskustava sa brand name racunarima
    na ibm masini koju sam imao koja u kojoj je 2.8GHz prescott ploca nije dozvoljavala upgrade procesora 3.4 GHz...ni flashanje biosa nije pomoglo

    g.kartu koju sam nedavno kupio i htio da probam u masini na poslu...ne moze jer driver nije certificiran od HP-a

    znaci iako njegov prijatelj i kupi brand name racunar neka mu je bog na pomoci pri bilo kojem upgrade-u

    to ti je samo jedan od nacina kako su veliki postali stvarno veliki
     
  13. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    znam u principu kad sklapam ovakvu mashinu zadnje je sto gledam na cijenu.
    skontao sam okvirno sta treba jedini je bed sto u bih nemozes naci quadro karticu ....moze se naruciti hp-ova quadro kartica ali je bar duplo skuplja nego regularno da se naruci.
    I da hp,ibm,dell uopste nisu pouzdani koliko to neki tvrde...izuzev napajanja i kucista sve ostalo je oem a same ploce su da bog sacuva,nit biosa nit manuala sve neke klj verzije ecs-a,asus-a itd.
    privremeno rjesenje ce biti 6600gt ako neizleti quadro kartica.

    Jah pitanje takodje sklapao sam par mashina sa 4gb ddr2 i primjetio da winblows vidi obicno 2,18gb ili 2,8gb vrtio sam po microsoft sajtu i procitao da pae (physical adress extention) ispadne da windows to nevidi al kao sistem to moze iskorstiti kod cad/cam aplikacija...po meni je to suplja ako win xp nevidi kako moze adresirati tu memoriju....
     
  14. Qler

    Qler Veteran foruma

    zar 32bit sistem ne moze da adresira 4GB?! u glavnom nek snimi WinXP64 i vidjet ce sav RAM :D
     
  15. syss

    syss Veteran foruma

    to je jedino što će vidjet :D
     
  16. Qler

    Qler Veteran foruma

    hebi ga... hoce 4GB :D zaiskali ste eve vam ga :D
     
  17. Big_Brown_Beaver

    Big_Brown_Beaver Aktivista

    ma kakve 4Gb...da vrti max i cad u isto vrijeme ne moze 1Gb iskoristit....2Gb plafon da se poslije ne pegla kad vista izade i to je to. u svakom slucaju neka ide na ECC memoriju sto mu daje neki vid sigurnosti u radu.
    sto se tice quadro kartica...u srbiji i hrvatskoj sigurno moze naruciti, za bosnu nisam siguran....kako god, bez 2000KM nek' ne razmislja o dobroj kartici
     
  18. Nihad

    Nihad Aktivista

    Moze biti da sada fusere u zadnju godinu-dvije, jer je ionako sav hardver otiso u helac.
    Industrija PC hardvera u zadnje 4 godine mi najvise lici na one ulicne papanske auto utrke na 402 metra. Fazon je napucati proizvod da ima neonke ispod poda, duplu roru, aerospojler sto visi, simfel dizne (ne kontam sta je ovo) i ako ikako moze nitrogenski raketni pogon.

    I naravno na pakovanju proizvoda staviti virtualnu 3D pichoku (sa kineskom facom) na koju ce virtualni masturbatori dobiti virtualnu erekciju.

    Ako neko nije skontao, danas se sve graficke karte i maticne ploce ovako pakuju. Sta ja imam ocekivati od takvog proizvoda, prije bih ocekivao da unutra nadjem onu lutku na napuhivanje.



    Do prije 3-4 godine (do jedno 2GHz), brand name racunari su bili najbolje moguce radne masine koje su se mogle uzeti. Nijedna "kucna" konfiguracija nije mogla tu biti dovoljno dobra.

    Evo po Sarajevu sada za stvarno budzasta novac se moze uzeti odlican brzi Pentium III (~1GHz) i Pentium 4 oko 1,7GHz koji "deru guzove".

    Nedavno poznanik uzeo radnu stanicu:

    -HP masina je-
    P4 1.7GHz
    Intel ploca, nista integrisano
    ATi FireGl 8800 (aka Radeon 8500) 64MB
    512MB RAMBUS PC800 (beton)
    Dva HDD Seagate Cheetah SCSI 15000obr/min, 2x18GB
    SCSI CDRW Plextor 16x ne znam, al beton
    Zvucna neka zlatna
    FireWire karta
    Kuciste i napojna su beton, kad se zatvori diskovi se mnogo manje cuju.


    I nece da mi proda nijedan dio iz masine pa da si pita :))
     
  19. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    vjerovao ili ne nedavno mi je jedan covjek u servis donjeo compaq mashinu p2 266mhz 32sdrama itd .....
    hoce popravit i gotovo.

    Ono sto me je "sokiralo" compaq tj hp jos uvjek ima na stocku sve djelove za taj komp.

    Na kraju je ploca izasla oko 250km + ruke i ostalo ...ali covjek nece novi komp i gotovo a znamo sta je za te pare mogao kupiti
     
  20. Big_Brown_Beaver

    Big_Brown_Beaver Aktivista

    imam i ja celerona kupljen 97-me s kojim sam fax zavrsio i jos radi i nikad nije servisa vidio, ali bukvalno nikad....taj je rend'o je crtez od 35Mb po sat i po......ne bih ga dao ni za kakve pare :D.....onda prva plata legla, dode i IBM u moju kucu...eeeee sa celerona na IBM P4 2.8Ghz...elem k'o da je prokletsvo doslo u moju kucu....tako sam ga s merakom poklonio :D
    ali zato yonah u prdavcu od laptopa...24Mb crtez renda za 11 min

    imam komsiju...nebi dao golfa II-ku nema tih para :D

    da se nadovezem na ranije postove.....pojam working station treba shvatiti bukvalno....znaci komp na kojem radis i samo radis i velike kompanije kao IBM, HP, Dell ti nude gotov proizvod da nebi neka firma kupovala hardware na komad i zajebavala se sklapanjem istih. na proizvodu kao takvom si ogranicen samo na rad i nista vise....znaci nema oc-a...nema igranja u mjeri u kojoj ti zelis....ako zelis nadogradnju moras je kupiti od kompanije od koje si kupio working station...ogranicen si na milion nacina. sve je to biznis i oni daju nazive odredenim masinama ovisno o grupi konzumenata na koju ciljaju. ako si pojedinac onda ti je najbolje sam sklopiti komp pa ga ti nazovi kako hoces....working station, gaminig machine....ili kako god ti hoces.
    tvoja masina sa plocom npr, ASUS P5WDH nije nista manje working station od one koja ima HP 786B7...working s. sa FX 60 nije nista manje od onog sa opteronom 180.....jedine su ti razlike u memoriji...g. karti i hdd-u (mada je i to relativno. kod mene u ws-u ovdje na poslu je maxtor 80Gb 7200 rpm )...sa tim komponentama cinis svoj komp working station-om jer naravno samo ludak ce kupiti scsi disk ili kartu od 1500$ za igranje...te pare daju samo oni koji zaraduju za zivot radeci na radnoj stanici ili ti working station-u.
    kod nas kad se spomene working station ljudi kontaju ono wow sad to neka naucna fantastika :lol:
    sve sto moze sklopiti HP, IBM, Dell itd kao working station...mozes i ti

    u sjecanje na nihada :D