Silent PC

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Nani, Aug 22, 2006.

  1. Nani

    Nani Komšija

    Malo se raspitah i proguglah o pasivnim coolerima za svaki dio hardware-a, preko cpu-a, gpu-a, preko cipseta pa do hdd-a.
    Situacija je odlicna za Conroe 2 Duo, skoro 90% ploca po defaultu dolazi sa pasivnim hladnjacima na cipsetu ploce. Sto smatram odlicnim potezom od strane Intelovih kako inzenjera tako i partnera!
    Sakupio sam imena najboljih heat pipe i pasivnih coolera kao i maticnih ploca sa default pasivnim coolerima, pa ako neko bude mislio u buducnosti sklapati Silent mashinu evo nekih smjernica.
    ASUS P5W DH Deluxe + ASUS Silent Square(kao i sto sam rekao sve skoro ploce sa 975X i 965I cipsetom)
    Thermalright hr01 CPU cooler
    Thermalright mst9775 CPU cooler
    Thermalright Ultra-90 CPU Heatsink
    Thermaltake Fanless 103 CPU cooler
    Thermaltake Pipe 101 CPU cooler
    Thermaltake Sonic Tower CPU cooler
    Thermaltake Tower 112 CPU cooler
    Sharkoon Red Shock CPU cooler CISTI BAKAR
    Aerocool VM-102 GPU cooler
    Artic Cooling Freezer 7 Pro CPU cooler
    Asus Silent Cooler GPU cooler
    Scythe Ninja Mozda jedna od najboljih CPU coolera
    Silverstone 30NF PSU Pasivno hladjena napojna jedinica


    Copy Paste ove nazive gore u gooogle pa na slike, em sto lijepo izgledaju, em ne stvaraju buku em ne skupljaju prasinu em se ne mogu pokvarit, cijena im je kao i najjacim zracnim coolerima uglavnom do 100 kerima sto se tice cpu coolera.
    Koliko sam uspio pohvatat na zapadu vlada prava manija za usutkivanjem njihovih bestija, i to bez ikakvog davanja para u vodeno hladjenje, samo bakar i heat pipovi sa tekucim metalom i australijskim aluminijumom! Sto je vise nego dobra cinjenica da E6000 na 2.4GHz radi bez dodanih 120mm coolera na odlicnih 40 stepeni sa ovim gore nabrojanim cpu pasivnim coolerima.

    Rezultat 0 dB!!!!
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

  3. Nani

    Nani Komšija

    Odlicno dog father :smt002
     
  4. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    moras imati bar neki vid sistemskog cincilatora da ispuhuje nagomilanu toplotu napolje.
    najjednostavnije ti je nabaviti hladnjake sa puno bakra i heat pipa nakacit na zalman zm mfc1 i spustat na min.
    To je moj komp utisalo za 80% kad nabacim i pasivnu grafu nista osim napojne se nece cuti.
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nemoguce je imat jaku masinu a da je sve pasivno.
    Bez obzira sto je sve hladjeno pasivno. Kao sto rece stihoklepac, trebat ce ti barem dva venta(dva 12cm na 5V) da bi to ohladio. Naravno pod uslovom da je sve pasivno.
    Recimo ovako, ploca je pasivna, na proc nabaci TT Sonic Tower(apsolutna preporuka, bolji je od svih drugih), na grafu ti je najbolje stavit VF-900 na 5V(pretpostavka je da grafa nije preveliki grijac) disk(ove) ces hladit sa usisnim ventom...
    Takodjer radije zaboravi na pasivna napajanja, radije uzmi Seasonic(apsolutno najtisa a mozda i najkvalitetnija napajanja). Ona imaju 12cm vent koji je jeb*** tih. I 430W ce ti bit dosta bez obzira koje komponente ugradis.
    Upravo na SPCR ta napajanja su na prvom mjestu.
    Ako sve to smjestis u kvalitetno kuciste(preporuka su Antecova) bi ce tiho do bola.
     
  6. lifechooser

    lifechooser Aktivista

    Ja sam svoj mlažnjak utišao tako što sam mu u biosu podesio da se kuler vrti samo na 20% kad je ispod zadanih 50 stepeni - sve iznad ide na full brzinu pa opet ne prelazi nekih 52-53. Plus sam stavio na grafičku i na čipset stare hladnjačiće (znači džabana) koji kolko - tolko smanjuju temp. Sve u svemu, samo napojna se čuje a ni ona nije preglasna nakon temeljitog usisavanja. Ma homemade je zakon.
     
  7. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Itekako je moguce, samo sto je skupo.
    Zalman TNN (Totally No Noise) 500A je kuciste potpuno bez ventilatora. Kuciste je napravljeno od anodiziranog aliuminijuma, i cijelo kuciste je jedan veliki hladnjak. Toplota se sa procesora, graficke, northbridge-a i ostalog prenosi na kuciste sa heat pipe-ovima.

    I psu je bez ventova. A to ce vas zadovoljstvo ukupno kostati oko $1300 :shock:


    Vise o kucistu na linku ispod
    http://www.devhardware.com/c/a/Computer ... se-Review/
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Znam ja za to, ali to ipak ne bih uzeo i da imam tih 1300$.
     
  9. Nani

    Nani Komšija

    Ma moguce je, da vidis sta ljudi rade sa malo love, po forumima imam tonu slika, kad budem imao vremena postavit cu ih, nemaju ni jedan vent a sve drze skoro na sobnoj temperaturi. SLI sistem sa 2 7900GTX, intel Conroe E600 sa ASUS P5W DH Deluxe , frajer nema ni jedan cooler, u TT kucistu sve poskidao, stavio dodatne heat pipeove i mjerio instrumentima sve. 0 dB (ne racuna se disk koji se prodere s vremena na vrijeme) + 35 stepeni ambient oko komponenti, temp komponenti kao na defaultu sa zracnim coolerima.
    Drugi lik ima skoro isto to sve a jos je uzeo novog Kandalfa sa 25 cm coolerom na bocnoj stranici, jos mu manje temp a necujan sistem, taj mu je cooler od 25 cenata jedini cooler koji ima, gornji i ispod napojne outtake cooler skinuo, nema potrebe za njima., umjesto njih stavio samo uottake cijevi, prelijepo sve izgleda.
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    I ja gradim tihi komp isto, najveci problem su diskovi, oni ce se jako cut ako ne bude bilo nikakvih ventova. Znam da ovako ne izgleda ocito, ali kad sve stisas onda ti eto smetaju diskovi.
    Dva 12cm venta na 5V i nekih 600rpm-a su gotovo necujni, Seasonic napajanje je takodjer vrlo tiho...
    Generalno bi dobio VRLO tih komp onako kako sam ti ja preporucio, u suprotnom svejedno neces dobit potpunu tisinu jer ce se diskovi cut.
    Fazon je onda prigusit diskove, i to se da ali ne ako imas glasne diskove.
    Najtisi su Hitachi-ji i Samsunzi. Eventualno WD, i to ne svi.
     
  11. Nani

    Nani Komšija

    Stavi Raptore i Maxtore u mashinu pa da mi je vidjet HDD silencera koji ce ih prigusit :D Stavljaju raja silencere na Raptore koji kostaju preko 150 km.
     
  12. Qler

    Qler Veteran foruma

    ja imam na kucistu dva fana 8cm na 5V i 12cm na 7V koji cu prebaciti na 5V :D na procu cnps7000 AlCu LED i na grafulji VF900... napojna LC Powqer super silent i kuciste je praavo tiho jedino mi hdd nekad "zaore" :D al hebi ga ima mu 4 godine :D cudio bi se da ne ore :) sad kad prebacim 12cm na 5V ugasit cu ovaj sa strane 8cm skroz a kupit cu neonku jer mi nekako izgleda bezveze prozirna stranica a ne svijetli :D
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Eto to bi trebalo bit prilicno tiho. Nadam se da nemas onih malih coolera u kucistu...ja imam stock zujalicu na NF4 SLI chipsetu i prilicno je glasna, obziraom da je ostatak vrlo tih, recimo proc je hladjen pasivno sa freezerom, napajanje je ultra-tihi Chieftec od 350W...
    Meni trenutno treba samo bolje kuciste i ThermalRight HR-05 SLI na chipset(pasivni cooler) i sve 5.
    @nani, raptora je gotovo nemoguce stisat.
     
  14. Qler

    Qler Veteran foruma

    ploca je 100% pasivno hladjena :) nema nikakvih zujalica :) bila je na grafulji ali sam to ukinuo :) i sad sam stavio oba zalmana da rade na 1550rpm haman minimum... proc je oko 38 stepeni a grafickoj ne mogu da vidim ali ne pravi nikakve probleme u igrama... imam u kucistu onu sondu za temp. i pokazuje na malom displayu naprijed. uglavio je u northbridge i nikad nije presla 36 stepeni...
     
  15. Nani

    Nani Komšija

    Zna li iko gdje ima kupiti kod nas ovih pasivnih cpu coolera? Kontam da bez ikakvih problema bi se mogao utaknuti zalman 9500CU i da se uopste ne spoji na izvor struje na maticnoj (da uopste ne radi cooler), jer ima skoro pola kile cistog bakra na sebi. Sta mislite koje bi temperature bile pri opterecenju na Conroe E6600? Ima li ko slucajno neke nove testove pasivaca na najnovijim conroima?
     
  16. ming

    ming Veteran foruma

    Onaj conroe 6800 se vise grije od Athlona FX62, ja nemam nista od kulera u kompu, samo Antec napojna, VF700 i kuler na procu. Kad bude love mislio sam uzeti Big Typhoona da ga dodatno utisam.
     
  17. Nani

    Nani Komšija

    Tako sam i ja nesto kontao, nego da te pitam, sta mislis koji je bolji cooler (pod uslovom da se ne kopca na struju ili da se ukloni vent sa njega potpuno). Big Typhoona ili Zalman 9500Cu. Ovaj Zalman je sav od bakra, milsim da bi mogao bez problema da hladi i bez kulera. Opinion?
     
  18. ming

    ming Veteran foruma

    Pa ja sam sa Zalman 7000cu hladio Mobilca pasivno, ja mislim da Zalman 9500 moze podnjeti neku laksu verziju procesora ne top modele. Cool&Quiet upalis i ganjas najmanju voltazu na default frekvama.
     
  19. Nani

    Nani Komšija

    Sto, mislis da onoliki bakar ne bi mogao da hladi recimo E6600 pasivno? E6800 radi na 2,93GHz dok E6600 radi na 2,4 GHz (530MHz razlike nije to malo).
     
  20. ming

    ming Veteran foruma

    Nista dok se ne proba, mislim ovako na suho tesko ko zna. Treba vidjeti kolika je toplotna dispacija E6600 varijante i usporediti npr sa Athlonom sa tom dispacijom.