Sta sanjate?

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Dog_Father, Nov 24, 2005.

  1. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Na ovaj topic me ponukao moj san.
    Naime zaspao sam neka dva sata i sanjao sam da osnovci iz zagreba imaju ekskurziju u mom stanu.
    Pun autobus balonja mi galami po stanu, a ja onako gledam! :D:D:D
     
  2. monK

    monK Komšija

    Sjedim ti ja na klupi u Vilsonovom

    svi šetaju pse, samo ja sjedim

    kad odozgo vidim jedna mala slatka curica na uzici vodi ogromnu tarantulu

    veću od bilo kojeg psa u blizini



    Baš me zanima šta bi Freud na ovo rekao
     
  3. ming

    ming Veteran foruma

    Jednom sa sanjao rally ne sjecam se vozas ili suvozac, sestra mi u jutro govorila da sam u snu govorio ''ljeva, desna, desna, pazi........'' :mrgreen: uz imitaciju zvuka turbo punjenog motora.
     
  4. Esh

    Esh HWB

    da podijelim i ja jedan :D

    prije jedno 2 godine sam odlucio opet pregledati citav voyager, dakle, 7 sezona po 24-26 epizoda svaka, i to se sve odgledalo u jedno mjesec dana..

    nakon toga, jedne noci sanjam kako u ilijasu (ne znam sto) spusta se voyager te janeway i ja zajedno tamanimo neke likove sa full star trek opremom.

    beat that :D
     
  5. ming

    ming Veteran foruma


    ROFL

    Sta bi da si gledao extended verzije Gospodara Prstenova sva tri u cugu,

    Battle for Minas Tirith- izvjestaj iz centra makljaze :lol:
     
  6. monK

    monK Komšija

    Gledao ja, ništa se nije desilo....

    Isto tako sam i Matrix u cugu odgledao...

    Mene strah ovdje otipkati svoj najbolesniji san...Trajalo bi jako dugo i zauzelo bi prostora, podosta....
     
  7. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Evo djevojka mi prica, prije neki dan me budila..

    Moj odgovor je bio "Cekaj da razmislim, nemam dovoljno jaku flotu"

    Sta radi ogame od ljudi :D :D
     
  8. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    imam ih ja podosta, ali najludji su oni vezani za Star Wars maraton. inace kao buduci psiholog moram reci da se u skorije vrijeme sve veca paznja posvecuje snovima i njihovom znacaju buduci da se podosta sfera licnosti moze objasniti kroz snove. :|
     
  9. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Pa de mi objasni onaj prvi sa ekskurzijom majke ti! :mrgreen: :mrgreen:
     
  10. ming

    ming Veteran foruma

    Strava djeluje kada u snu covjek pada i kada treba da udari ona trza i ''uhh dobro je nije pravo'' :lol:
     
  11. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    nisam ja jos psiholog u pravom smislu, ali znam ponesto. konkretno najvise snova sa padanjem, klizanjem, i sl. se javlja oko 15. godine zivota (ali i ranije/kasnije) i predstavlja neke sitne fizioloske promjene u tijelu. obicno je to malo ubrzan rast citavog tijela i/ili internih organa ponaosob. u svakom slucaju jezivo djeluje. za dvije godine kad diplomiram, rado cu se vratiti na topic. :mrgreen:
     
  12. monK

    monK Komšija


    može biti da bi ti Freud rekao da si pedofil...

    taj onirički segment je još uvijek nedovoljno definisan i kako on odražava ljudsku svijest, kao što reče BZ ima toga dosta, ali sve ostaje u okvirima teorije...

    A meni najstrašnija stvar koja mi se događa jeste kada doživim paralizu negdje između sna i jave

    mislim da se to zove Hypnogogija i dešava se u toku REM (rapid eye movement) faze

    Uglavnom, radi se o momentu kada je čovjek svjestan i prelazi u stanje snova, kompletno tijelo se ukoči i nije moguće izvršiti bilo kakav pokret, često se dobije osjećaj astralne projekcije

    Pošto mi se to često dešavalo, i užasan je osjećaj, gori od padanja, odlučih jednom da se opustim da vidim šta će se desiti

    Tako sam osjetio da kao počinjem lebditi i najednom se strahovito brzo krećem, krećem se tako brzo da zvijezde gube svoj oblik i pretapaju se u linije, a negdje na izlazu iz našeg sunčevog sistema bukvalno sam čuo kako neko svira jazz na saxophonu (i to onaj bučni)

    drugi put opet nisam mogao proći kroz plafon tako da sam lebdio po sobi i na kraju se vratio u krevet

    Vjeroavao ti meni ili ne, ali ja sam bio budan u tom trenutku, to stanje vjerovatno izaziva neke reakcije u mozgu tako da dobiješ takve tripove

    Znam još ljudi kojima se to dešavalo

    Doktori kažu da nije opasno, uopšte...Evo ti link sa doktorskim razmatranjima tih stanja

    http://www.stanford.edu/~dement/paralysis.html
     
  13. ming

    ming Veteran foruma

    Momak dozivljavas wet dreams :lol: , djelujes mi kao polu uspaljena teenage curica koja je prije sna ljubila poster svojih boy band idola. :lol:
     
  14. monK

    monK Komšija

    nije baš smiješno, spomenuo si padanje u snovima
    eh, pa ovo je gori osjećaj stotinjak puta
    inače se trudiš svim silama da se pomjeriš a ne možeš, i onda se od nekog pritiska počinješ tresti, obično se vrlo brzo trgneš

    ali eto, par puta sam eksperimentisao...čudne stvari doživiš...

    to je u mitologijama inače jako razrađena tema

    nema to veze sa wet dreams, na stranu šala...

    u toku jednog mjeseca doživim to bar jednom...
     
  15. ming

    ming Veteran foruma

    Nemoj zezeat :? , BZ je tu on ce uskoro biti tatamata za te stvari. :arrow:
     
  16. n1dal

    n1dal Aktivista

    Ovo je bilo prije 3 godine...

    Ja jednom prilikom htio sa rodakom da gledam Box na TVu ...i vise nisam mogao da izdrzim (04 - 05h)...zaspao.Kaze mi rodak da sam u snu ustao iz kreveta i sijalicu iz lampe izvrnuo - razbijo i vratio se da spavam. :D I ponavljao "Gazi tu lampu"

    Eh sada,koliko je ovo san :lol:

    Kada mi je pricao nisam mogao da dodem sebi :mrgreen:
     
  17. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ja sam u ratu imao ludih snova i akcija u snu, ali to je druga stvar.
    Znaju se posljedice...
     
  18. zilo

    zilo Komšija

    Eeee,ja sam svaki dan sanjao da padam,lebdim i evo dosao sam do 201 cm :D
     
  19. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    @daimmyo - ta pojava prelaska iz sna u javu zove se lucidni san. nekad je ugodan taj "prelazak" nekad ne. u toj fazi si svjestan da sanjas ali jos uvijek nemas kontrole nad tijelom. cesto neki ljudi u toj fazi imaju kontrolu nad snom koji su upravo sanjali, tako da mozes zavsiti pricu koju si sanjao na koji hoces nacin. naravno da nije opasno, samo se nekom desava cesce nekom rjedje. neki ga naucnici vezu sa hodajnem u snu. desava se neposredno nakon REM faze. jos jedna interesantna informacija za neupucene - snovi traju samo nekoliko sekundi ili cak nekoliko hiljaditih dijelova sekunde ali mozak percipira to kao da smo sanjali citavu noc. buduci da nekoliko puta u toku noci sanjamo razlicite snove, obicno se sjecamo onih najblize budjenju, iz razloga sto svaki slijedeci blok snova djelimicno brise one prethodne.
     
  20. djambo

    djambo Aktivista

    davno kad sam igro tomb raider jedinicu preko vikenda u komadu 28 sati zaspo sam i naso rjesenje za nivo u snu i kad sam se probudio preso nivo ali fora je bila sljedeci dan kad sam iso u skolu,budan vidim poligone oko sebe sve u nekim kockama,ulazim u bus i opet poligoni i kocke i odjednom lara se vjesa po drzacima za ruke i trci prema prekidacu(mjenjac busa,to sam kasnije skonto)
    nisam doso ksebi i vratim se nazad u krevet i prespavo cijeli dan
    jos me muci da li sam bio lud i neispavan ili sam budan sanjao ili je to sve bio san od pretjeranog igranja