All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. Haker

    Haker Veteran foruma

    Pusti review sa Porsche GT3 i 4.0 motore, turbo je bolji u svakom pogledu, manje troše, imanju više nm što je ključno. Jedino pouzdanost je upitna posebno kod ovih malih zapremina.
     
  2. heroic

    heroic Komšija

    Ne znam koliko je ljepse, meni je ljepse kad povuce na 2000 obrtaja nego ovaj moj sto ga moram tjerati preko 4000 ako hocu neko bitno ubrzanje.

    Sta ja znam, nisam iskljuciv, zapikao sam taj Megane, u autokuci sam vec davno rekao da 100% uzimam, e jedino ako se bas otegne (strpljiv sam) onda vjerovatno ide Mazda 3 jer su mi prijeko potrebna 2 auta u kuci, ovako se bacaju pare na taxi.
    Kod ostalih alternativa imam previse razlike izmedju zelja i dobivenog, bilo da je u pitanju motor/oprema koja se nudi ili cijena.

    Mene pouzdanost bas i ne zanima pretjerano, nije bas da cu se izivljavati sa autom, a i 5g je garancije, poslije nije moja briga. :D
     
    Last edited: Sep 18, 2018
  3. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Japanci furaju atmosferce vece kubikaze radi raspolozive snage, um zato ti motori traju dugo, u pustinjama turbine stradaju odmah, tako da je poudanost turbo motora mnogo manja.
     
  4. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    @heroic
    Vidi nesto, ja sam vozio Megana 2017 sa GT opremom, 1.6 dci 130KS. To je u GumiM njihovo reklamno auto. Auto je prva liga, unutra i svana mi je bolji od Golfa 7, ambient svjetla, profilisana sjedista, a motor je u unutrasnjosti po zvuku kao benzinac tih. Ovjes isto dobar za nase ulice. Ima i ona opcija da biras 3 nacina voznje, tako se i mijenja boja ambient svjetla u unutrasnjosti, zelena, plava i crvena. Led farovi po noci odlicni, kao da vozis po danu. Volan, mjenjac i sjedista sa prosivenim plavim savovima, bas ono ekstra uradjeno. Na satu je imao 50k km, a prosao je izivljavanje i radnika i kupaca bez ikakvih problema.
    Edit evo ovakav je bio samo plavi i sa 130KS
    https://www.olx.ba/artikal/30346779/renault-megane-gt-line-1-5-dci-110-ks/

    Svaki novi motor ima djecijih problema, treba proci godina-dvije da se sve to rijesi. Kao npr. 1.4 TSI ili 2.0 TDI kod VW. Konkretno taj 1.3 u A klasi je bucan i potrosi i 10l ako se stisne jace.

    Druga stvar je servis, ako ti nedaj boze sta ode na tom motoru sto je u garanciji, naici ces na probleme u servisu. Jer na zalost ovo je Bosna, pa sve duze traje, nabavka dijelova pa i obuka servisera. Ovo ti govorim iz iskustva jer su moji iz familije radili 7 godina kod njih, jedno jos uvijek radi.

    Uzmi ono sto imas sada, sto je dostupno i sto vecina vozi. Bit ces rahatniji i u buducnosti.

    Ako nista, vidi tu Mazdu 3, Kiu Ceed/Hyundai i30 (ovo su na istoj bazi radjena auta) ili Toyotu Auris. Nije vrijedno toliko dugo cekati jer ce izaci novi model dok ti dobijes tog Megana.
    Pogledaj i Hyundai Velostera ako hoces da si glavni u mahali :)
     
    Last edited: Sep 18, 2018
  5. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Eh da se ovaj Mazdin 2.5 benzinac moze upariti sa manuelnim mjenjacem, bio bi perfektan odnos snage, pouzdanosti, potrosnje i uzivancije.
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Bi. I to narocito u Mazdi 3.
     
  7. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    U trici bi bio overkill :D
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma ne bi. Ali bi bas ekstra isla. Naravno sa manuelnim mjenjacem.
     
  9. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ne kontam? To sad neka kao provokacija jer nema nista drugo da se kaže, ili šta?

    Sent from my Huawei P10 Plus
     
  10. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Jedino za neku eventualnu Mazdaspeed 3 ce nabaciti turbo na ovaj 2.0 motor, ali nema trzista za takvo nesto.
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Slabo izgleda. Prethodna generacija je imala odlican motor u Mazdaspeed 3.

    Od Mazde se puno ocekuje sa novom generacijom benzinaca, ako uspiju zbilja napravit sve sto obecavaju. Yebo downsizing. 150KS dizel u trojci/sestici je 2.2 kubikaze i plus biturbo. Znaci VW bi ga napuco na 250KS.
     
  12. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    I trenutni Skyactiv motori su ponajbolji na trzistu, Skyactiv-X bi trebao donijeti jos bolje cifre, samo da ne zajebu pouzdanost sa ovim HCCI cudom.
    150KS je 2.2 dizel btw.
     
    Stevie_Ray likes this.
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Znam, ispravio sam. Pobrkao sa 120KS 2.0 benzincem. Ne znam kako. :D

    Problem je sto je Mazda mali igrac, nema resurse kao Renault ili VW. Plus, mala je kolicina tih motora u opticaju, zato se malo i zna o njima. Dok je svaki VW problem dobro poznat.
     
  14. heroic

    heroic Komšija

    @Reventon
    Velostera imali u familiji nedavno prodali :)
    Ne brine me pouzdanost, ima godina kako se motor nudi u Scenicu, a dijelovi dolaze 2x sedmicno, 5g garancija i miran sam.

    Slican takav hocu samo ne GT Line nego Bose opremu, manje sportski vise luksuzno izgleda.

    Sto se Megana tice ne moze nista naruciti sada, komplet ponuda motora se mjenja. 1.2 i 1.6 turbobenzince mjenja 1.3T. Sto se alternativa tice Mazda 3 je jedina konkurent onome sto hocu. Toyota, Hyundai, Kia nemaju ni takvu opremu ni motore u ponudi, barem ne na nasem trzistu. TRoc, A200, Tucson su dosta skuplji.
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nema sta, bas si proucio sta hoces. :D
     
  16. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Jesu relativno mali ali imaju odlican R&D za motore, jos su nedavno potpisali saradnju sa Toyotom koja isto ima sjajne motore.
    Ako Skyactive-X ispuni obecano trebao bi se nastaviti trend rasta i dolaska u mainstream (CX serija i Skyactiv motori su ih digli sa margina u mnogim zemljama).

    Simpaticna su firma jer rade po svom i ne ganjaju ta 1.2 turbo i tri cilindra govna sto ce krepati nakon 120-150 hiljada.
     
    aNaToMiC ! likes this.
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Za nadati se. Mozda tu tehnologiju i prodaju vecim igracima. BTW Toyota bas i nema neke motore, tanki su tu. Pogotovo u odnosu na Hondu.
     
  18. heroic

    heroic Komšija

    Auto smo poceli gledati krajem prosle godine, plan bio da kupimo na proljece, pa onda u februaru javili da ce biti 1.3T u septembru...i evo nas :D Dosad sam mogao doktorirati na temu ponuda auta na trzistu BiH. Cjenovnike vise znam napamet, jos malo pa i dimenzije u milimetar.

    Mazda 3 je super, sa full opremom bas izgleda i luksuzno unutra i ima super opremu. Cak su im i motori super ako je deklarisana potrosnja indikator, barem relativno u odnosu na druga auta, taj 2.0 atmosferac trosi tek mrvicu vise od Renault-ovog 1.3T i nudi solidan obrtni momenat, samo na malo visim obrtajima.
     
  19. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

  20. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Da ne bude kao u RS-u sto onaj rukom skida nov asfalt :)