All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. dams82

    dams82 Komšija

    Malo je čudno da ti ne trese volan,obično debalans gume trese volan,a takođe kao što si opisao da trese samo prilikom držanja gasa tj kad auto vuče i ubrzava najvjerovatnije da je homokinetički zglob oštećen i to neki unutarnji. U svakom slučaju trebaš vidjet koja je guma u pitanju i zamjeniti je,a onda ako se problem nastavi javljat posjetiti najbliži servis i provjeriti zglobove.
     
  2. Tyger

    Tyger Aktivista

    Nakon korištenja tog spreja treba odmah otići vulkanizeru, guma i felga na kojoj je korišteno se treba dobro oprat a vulkanizer da zakrpi gumu (ili ako je veće oštećenje da se zamjeni).
     
  3. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    A ne mogu da vjerujem da od prosle godine nije promijenio gumu. Nije valjda da se nema novca kod nas u Sveckoj :) Riskira da napravi vecu stetu na ovjesu zbog toga, moze ostetiti amortizer, selen, kuglu, poluosovinu... Kad vozis na autoputu 120-140kmh sa takvim vibracijama je jednako kao da vozis po makadamu na toj brzini.
     
  4. Haker

    Haker Veteran foruma

    Čovjek očigledno nije znao...

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Taj sprej je sranje jer unisti gumu, al makar te niko ne mora slepat, i sam proces je mnogo laksi nego zamjena tocka rezervnim.

    Al zato gdje je mogla ic obicna injekcija, ide posve nova guma.
     
  6. donjapa

    donjapa Overclocker

    Bice da nije do novca :)

    Nisam bio svjestan da je problem u gumi, a stim da je problem bio "nestao" nakon balansiranja tocka prosle zime (donekle). Tek sad pokrecem istragu da vidim sta je pravi problem jer se vraca pod istim okolnostima. Da se razumijemo, ne znam ni koliko je guma bila ostecena jer je ispirivala dovoljno samo da se javi senzor, na oko nije bilo vidljivog pada u pritisku (cak je i pumpa pokazivala manje pad pritiska), svaki drugi dan npr, nekad i duze. Samim tim sam "zakljucio/mislio" da nije veliki problem sa gumom, tj nije bila ocigledna steta gdje se moglo ustanoviti da je guma otisla osim tih simptoma.

    Sad se moram skontati kako najlakse pronaci stetnu gumu. Znam da je bila lijeva zadnja kad sam stavljao sprej, znaci ako su ovi postavljali po pravim oznakama onda bi i sad trebala biti.

    Problem je sto nije bas kao kod nas da imas vulkanizere na svakom cosku pa se svratis i on ti za cvaju pronadje gresku i ispravi sve. Morao bi ici kroz servis ili kod majstora ili sam testirati. Najprije da ce biti ovo zadnje dok se ne ustanovi sta je problem samo trebam zakazati jedan vikend kod punca da uzmem njegove gume i to odradim :)

    Hvala na inputu svakako, javim sta nadjem.
     
  7. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Znaci ona felga na kojoj je najvise olova za balansiranje, ta je punjena sprejom.
     
  8. Tyger

    Tyger Aktivista

    Problem kod spreja je što on ostaje u gumi, samo dio spreja se zalijepi za unustrašnjost gume (dio koji se jednako raspodjeli) a kako gume nisu korištene jednu sezonu ostatak spreja se vjerovatno stvrdno od stojanja i tu stvara disbalans točka/gume.
    Ako ti je ta guma bila na lijevoj strani i ako ima oznaku rotacije na sebi onda opet mora biti na lijevoj strani (zbog šare na gumi i smijera okretanja) ako nema može biti bilo koja.
     
    donjapa likes this.
  9. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    • Plavuša haha.
     
  10. donjapa

    donjapa Overclocker

    Mali update za ranije pomenuti problem:

    Otisao danas do jednog "domaceg" majstora (inace radi u najvecoj svedskoj autokuci ali i kod kuce ima radionic). Kaze sljedece:

    - Ako volan trese onda su prednje gume u disbalansu (najcesce pri brzinama od 80-100 kmh)
    - Ako sjedista i "auto" onda zadnje (cesto pri vecim brzinama)

    Skinuo je obe zadnje gume, prva je imala mali disbalans, dok je druga imala puno veci. Rekao je da je guma malo ostecena, da je malo "udubljena" (mozda kamen veci, rupa nekakva ili nesto?). Pokusao je balansirati i nije uspio 100%, ali je odradio najbolje sto je mogao.

    Auto sad pri onoj brzini od 120 vise ne trese, na 130 pocne skroz malo (haman se ne primjeti) i oko 140 gubi opet. Znaci problem je ocigledno bio u toj gumi, za koju nisam ni znao da je primarno ostecena.

    Guma sa sprejom mi je naprijed sad, i on kaze da to ne moze biti nikakav problem za samo auto, sprej postane tecan i ostane u gumi, moze se ocistiti po potrebi i zakrpiti ali da to nije problem i nebi trebao biti jer su danasnji sprejevi dosta dobri.

    Dao mu na kafu 30 KM, nije htio nista, ali ja dosta zahvalan sto je ispravio problem.

    Rekao mi je da ne trebam mijenjati gume ovu zimu, mozda ni drugu (ako mi ne predstavlja problem pri voznji). Po potrebi mogu gumu malo ispiriti i nece biti nikakvih problema, jer tad nece trzati i disbalans je dosta manje primjetan. Ovaj tip disbalansa ne moze negativno utjecati na ostatak auta.

    Hvala na diskusiji ranije!
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

  12. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Posto nema tema za motore, neka pitanje bude ovdje jer ne vjerujem da ima potrebe otvarati novu temu.

    Moze li neko baciti preporuke gdje ima sve moto opreme(kaciga, jakna etc) u i oko Sa?
     
  13. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  14. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Gle debila, evo kako se gine, Tz-Srebrenik kroz naseljena mjesta 240 km/h
    Ovog treba poslati na robijanje i vozacku trajno oduzeti.
     
  15. Haker

    Haker Veteran foruma

    BMW rođak uz dzigeru u pozadini. Jebem ti selo.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
    Vedo likes this.
  16. Qler

    Qler Veteran foruma

    Stigao novi :) [​IMG]

    Sent from my Huawei P10 Plus
     
  17. NAILS

    NAILS Moderator

    Congrats
     
  18. heroic

    heroic Komšija

    Fino izgleda, nek je sa srecom :)
     
  19. Qler

    Qler Veteran foruma

    Bolje izgleda na njegovim 17 felgama :) ovo sam osta io sa starog :) zimske 16''

    Sent from my Huawei P10 Plus
     
  20. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Jebote 240 je previse za njemacki autoput.
    Brend auta i soundtrack ne treba ni pitati.