Savremene pošasti

Discussion in 'Generalna diskusija' started by bhd, Feb 25, 2020.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. ming

    ming Veteran foruma

    Svaki lokalizovani meme je katastrofa.
     
  2. Almir

    Almir Komšija

    Ja već vidim da bi mogla propasti ili podbaciti turistička sezona.
     
    dams82 likes this.
  3. Haker

    Haker Veteran foruma

    Znači ove godine uživancija bez gužvi :)

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
    Aldiin likes this.
  4. Almir

    Almir Komšija

    Pa i nije baš tako vjerovatno će biti više = duže kontrole, sad pitaj nekog kamiondžiju koji se zadesio u it šta je prošao :)

    Čak bi se ovo moglo odraziti i na sport tj masovno okupljanje na utakmicama, na rtl sam gledao da je nekih hr građanin bio na utakmici milana i da je trenutno na posmatranju, navodno ima neke simptome.
     
  5. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Calma narode, gledajte gdje će biti snižen smještaj za ljetovanje zbog ovog - ja već planiram Thailand u augustu :)

    Koga zanima, relevantni info sa citiranjima izvora: https://www.worldometers.info/coronavirus/
    Imate tu različite prikaze podataka, prema kojim možete stratificirati u grupe, s tim je neka naprednija interpretacija i kvantifikacija rizika koncept za koji vam treba predznanja iz epidemiologije :)

    Mortalitet među osobama mlađim od 50 godina bez komorbiditeta - manji od 0.5% (na 1000 zaraženih, 995 se uspješno oporavlja - stim da deathrate korekcija kasni 2 sedmice, tako da to može biti do nekih 1.5-2% sa 2-sedmičnom vremenskom korekcijom, što je opet prilično blago i panika je disproporcionalna ishodima, čak i ako uzmemo da su svi zaraženi bili bolnički tretirani).

    Istraživački se bavim infektivnim bolestima, pratim ovo od samog početka. Ogroman je medijski pritisak zbog neznanja, a sve opet zbog globalne politike (China vs US trade war). S druge strane, većina razvijenih zemalja ima vrlo precizno razrađene protokole u situacijama "what-if", tako da će ovo mnogim koristiti kao pokazna vježba da vide gdje su im slabe tačke u slučaju biološkog rata ili snažnijeg virusa. Virusološka dijagnostika sa genetskim testiranjem je toliko napredovala, da možete pronaći koji je virus djed, a koji pradjed od novonastalog virusa, i potencijalne laboratorijske manipulacije i teorije zavjere ("skuhali im to britanci", "u knjizi iz 1996. se spominje virus Wuhan-400") bi bile lahko otkvirene, ili spadaju u neki domen slučajnosti i fikcije.

    Pozitivna vijest je da se genom uspio mapirati u roku od 2-3 sedmice od pojavljivanja (za SARS je trebalo nekoliko mjeseci), i odmah je to shareano na genomske baze podataka, kako bi svi istraživači širom svijeta mogli početi raditi na nekom rješenju. Izazov je svima objaviti nešto iz ove oblasti i povećati citiranost na taj način, već je objavljeno 600+ članaka u raznim časopisima, i dnevno se objavljuje veliki broj novih saznanja - i iz tog aspekta, treba biti optimista. Ovo je apsolutni rekord u biomedicini kada je naučna kolaboracija u pitanju - iako će za vakcinu trebati vremena dok se istestira na odgovarajući način (teško da će prije ljeta, ali sa ljetnom sezonom možemo očekivati i umirivanje propagacije epidemije uslijed vremenskih uvjeta). Još jedna dobra stvar je što je inicijalni containment u Kini odlično proveden - vjerovatno nijedna zemlja na svijetu to ne bi mogla iznijeti s ovim nivoom uspjeha. Imam par ljekara iz Kine na Facebooku, nevjerovatno je šta ljudi rade - iz Shanghaija su povukli 1800 doktora u Wuhan, izgradili su bolnicu za 10 dana, stopa ukupnog izliječenja od preko 70% (to znači - pacijent legao u bolnicu sa simptomima, dokazano pozitivan na 2019-nCoV, tretiran, oporavljen, i poslan kući) ostvarena u iznimno kratkom periodu.

    Kina će to vrhunski iskontrolisati, uz moć totalitarnog sistema i određeni ekonomski hit. Ostatak svijeta će iskihati repove epidemije zato, a dotad će Kinezi razviti arsenal medicinske aparature koju će svima prodavati jer se već "dokazala" :)

    Virus će doći u BiH, to je već izgledno, ali kada dođe - ne treba biti mjesta panici. Pranje ruku, izbjegavanje masovnih okupljanja (kao npr. gužvi u shopping centrima), i zaštita/izolacija onih pod rizikom od razvoja komplikacija (starije osobe, sa drugim oboljenjima, naročito ovi koji već imaju bakterijsku upalu pluća - ako ko ima nane/dede ili starije roditelje - nek se ne šetkaju nigdje gdje ne moraju i ograniče sve kontakt dok bude aktuelno u BiH). U biti, i sezonska gripa "kosi" stare, pa tako i 2019-nCoV.

    Naravno, uvijek postoji niska vjerovatnoća da će virus dosegnuti kritičnu tačku diseminacije i započeti svoj eksponencijalni rast, što će zasititi resurse zdravstvenih sistema, i što onda može rezultirati gorim ishodima i većom stopom umiranja (i opet, panika ne pomaže).

    Budite pametni i ne doprinosite širenju panike, meni je mrsko što je sada otišlo u mainstream i sad sviju zanima :D
     
    Last edited: Feb 26, 2020
    FearLess, Vedo, Haker and 4 others like this.
  6. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Ja se maloprije namirio, naši će odma dizati cijene ako krene masovna kupovina.

    Mislim, kupio sam sve kao što redovno kupim, samo duplo/troduplo. Ništa neće propasti svakako, nema kod mene "glupih namirnica".
     
  7. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    I ti pao pod ovim plasiranim pritiskom :D

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
     
    dams82 likes this.
  8. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Ma neće se to ništa baciti, treniram pa svakako jedem lopatom. 30 jaja mi traje 5 dana otp.
     
    SpookyMoO likes this.
  9. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Hvala na iscrpnom objašnjenju, Ali kada govorimo o brojkama, 8% od broja oporavljenih su smrtni slučajevi.
    18 % od neoporavljenih su kritični slučajevi. Meni je to ipak zabrinjavajuće.
    [​IMG]
     
  10. Almir

    Almir Komšija

    lljudi ja napravio zajebanciju u apoteci, reko dobar dan da li imate lijek za coronu kaze ne postoji bla bla, sto vam treba rekoh dosao iz italije pa bi trebao masku da vidite panike i cirkusa :) sto je bilo u apoteci pobjeglo :) mislio sam se malo nasaliti ali ispalo je jako ozbiljno .....
     
    bhd, forzamilan and zippoo like this.
  11. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    I ja sam imao takvih ideja, kad mi je bilo 15 godina. Nije smijesno, a mozes i krivicno odgovarati za takve stvari. U apotekama imaju video nadzor ako nisi znao.
     
    Neraa and Patton2410 like this.
  12. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Ako budes ikad avionom isao nemoj zaboravit naglas viknut Allahu ekber. Kad se vec bavis takvim salama.
     
  13. Almir

    Almir Komšija

    razlog moje posjete apoteci je kupovina maske za srednjoskolca koji je bio itali, kakav je stres dozivo u skoli nemogu vam opisati...dijete je od kolege...
     
  14. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Generalno zbog čega lockdown, ako je tako sve bezvezno kao obična gripa.
    Sjećate se kako je Jugoslavija prikrivala Variolu Veru. Meni ovo kod "kineza" mnogo smrdi.

     
    Last edited: Feb 26, 2020
  15. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Tebi to smijesno?Sta mislis da ja dodjem kod tebe na vrata, malo se nakasljem i kazem komsija imas li slucajno masku, treba mi,bio sam u Italiji.A tebi stan pun familije!!??Takve stvari snose krivicnu odgovornost.Ja bi te odmah prijavio.

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
     
  16. Almir

    Almir Komšija

    Za takve stvari ne postoji krivična odgovornost, prijava po kom osnovu?Hajmo sad ovako da je vaše dijete bilo u italiji i došlo kući i ide sad ova priča, u školi naprave paniku, djeca ne žele da se druže, profesor napravi neku izolaciju tipa u ćošak ili vrati kući, da li neko ima pravo to raditi i po kojem zakonu. Naravno osoba nema nikakve simptome.

    ps, ja sam za kolegu koji je na slputu otišao umjesto tog dijeta koje je bilo natjerano da ode kupiti masku, koje bi to isto uradilo ali bez šale;) koja je razlika..
     
  17. Stormbringer

    Stormbringer Aktivista

    Slijedeća faza panike: kolektivna samoubistva..... :cool:
     
    SpookyMoO likes this.
  18. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Joj kad ste kod ovih neslanih sala, ja sam prije desetak godina doživio jednu...

    Živio sam na Koševu, blizu KC, i zove jaran ujutro pita ima li bujruma, ima reko taman na doručak stižes. Tako i bi, sjedimo i u priču, otkud ti, kaže bio kod doktora neki osip dobio, pa mu rekli rubeola i da ide kući leci... Lik došao kod mene, pod temperaturom, a ja ni ne znam sta je rubeola, kad sam zaguglao za glavu se uhvatio.

    Epilog, nakon 7 dana i ja fasujem rubeolu, 10 dana mrcvarenja... a u narednoj godini odbolujem zausnjake, a godinu nakon toga i krzamak. Sve s 22-23 godine.

    Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
     
  19. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Almire ja samo kazem da to nije zahebancija niti je to zrelo za sale.Eto toliko

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
     
  20. Mujka

    Mujka Komšija

    pod mač bato
     
    Aldiin likes this.
Thread Status:
Not open for further replies.