Nvidia Ada Lovelace - GeForce RTX 40x0

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by EL NINO CFC, Sep 23, 2022.

  1. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Powered by the new ultra-efficient NVIDIA Ada Lovelace, 3rd generation RTX architecture, GeForce RTX 40 Series graphics cards are beyond fast, giving gamers and creators a quantum leap in performance, AI-powered graphics, more immersive gaming experiences, and the fastest content creation workflows.




    [​IMG]

    [​IMG]

    Price tags
    RTX 4090 - 1599$
    RTX 4080 16GB - 1199$
    RTX 4080 12GB - 899$

    I jos jedna vijest :D

    https://videocardz.com/newz/zotac-r...er-service-life-is-up-to-30-connection-cycles

    ZOTAC has an interesting note on their website, claiming that the 4x 8-pin to 12VHPWR (the so-called PCIe Gen5 or 16-pin) power cable has limited service life up to 30 connects/disconnects.
     
  2. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ogromne kartice, siroke 3 do 4 slota, teske, veliki potrosaci. Za evropu ce cijene biti jos vece. RTX 4080 12GB je u stvari trebala biti RTX 4070 ali zbog visoke cijene je stavili pod 4080 seriju.
    Nekako me podsjeca na neslavnu GTX 400 seriju iz 2010, Fermi arhitektura.

    Prema onome sto se prica, AMD ce ovaj put biti bolja opcija.
     
  3. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Suska se da ce AMD sirovom snagom pomesti ove grafe pa vidjecemo za 2 mjeseca.

    Btw :D

    [​IMG]picture sharing img
     
    Reventon and dino73n like this.
  4. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    i jos u pakiranju dobijes onaj dio da drzi gpu

    bice ovo lose i za transport jer ce i pakiranja biti teza.
     
  5. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Svaki put se tako priča pa na kraju imaš slabije performanse za minimalno manje para.
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Istina, Nvidia ima DLSS, ali rijecima Nvidia GTX korisnika: Hvala ti AMD na FSR.

    AMD samo mora popraviti RT performanse da bude konkurentan. U $/fps i W/fps su vec bolji, ako ne racunamo RT.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  7. Picoooka

    Picoooka Aktivista

  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ja imam 1000W napajanje vec 10tak godina :D, ali kako izbaciti ovu toplotu iz kucista? :)
     
  9. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Realno, ta grafa uopste nije za desktop gaming. 450W na papiru, u stvarnosti ce povuci i 600W. Kad dodas na to ostatak konfiguracije, 1000W ce biti knap.
     
  10. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Bice zanimljivo pratiti prve korisnike i da li ce stvarno biti vatrometa kao sto se najavljuje :D
     
  11. Haker

    Haker Veteran foruma

    Taj high end gaming postaje sulud, posebno u usporedbi sa konzolama jer razlika u rezoluciji više ne postoji, a ovo nije vrijedno kojeg fps o detalja više.

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  12. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    AMD može prodajom biti konkurentan jedino sa nižim cijenama. Do tada će prodaja i dalje biti 5:1 u korist zelenih. ~80% 4080 performansi za ~50% manje para i onda bih razmislio o tranziciji.
     
  13. igor.g

    igor.g Komšija

    Lik pogodio iz zajebancije, video od prosle godine za 1 April :D:D:D

     
  14. Ragnarok

    Ragnarok Komšija

    Po ovoj tabeli iznad, ja bih prije kupio current gen RTX 3090 nego RTX 4080 16GB.
     
  15. Neso

    Neso Komšija

    Ja se dvoumim da li uzeti RTX 3090, lik mi je nudi za $700 ili ici na new gen. Znam covjeka licno, provjerena kupovina. Radila oko 5 mjeseci na stock postavkama. Jedino sto me odvlaci od kartice jeste to sto nece podrzavati DLSS 3.
     
  16. selvin

    selvin Moderator

    Svakako ces je moci prodati za te pare jos makar godinu, ako ne i dvije. Ovi sto misle da ce cijene znacajno pasti i da ljudi nece kupovat, mogu se samo nastavit nadat.
     
    Neso likes this.
  17. p4ja

    p4ja Komšija

    koji je model?
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Dobra cijena, al ja je ne bih. Ima izrazito los W/fps. 24GB VRAM su totalni overkill. Nvidia je na karticama stavila ili premalo, ili previse VRAM, jedini izuzetak je po meni 12GB 3080 model. 3070Ti ima 8GB sto je kriminal.

    RX7000 serija kad izadje ce imat barem duplo bolji W/fps, cak i RX6000 su tu bolje. Jedine Nvidia kartice koje pariraju su sub-3070, dakle GDDR6 modeli.
     
  19. Neso

    Neso Komšija

    @p4ja Founders Edition je kartica. Meni se taj model najvise svidja, diskretan, non-gaming dizajn.

    @selvin Ma kupovace se kao i sve do sada. Svi kukaju na cijene, ali to ce da pukne kao vruci kolacici. Ovaj prelaz generacija mislim da nece biti nesto specijalno. Ovo ce biti kao prelaz sa Pascal-a na Turing, makar ja mislim. Cini mi se da im raterizacija neki neki bragging point, svi veci komparacijski brojevi su im u RayTracingu. Ne znam, treba sacekati reviews.

    @Stevie_Ray Za mene je definitivno previse 24 GB, cak i sa 4K 144 Hz monitorom.
     
  20. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Pitaj prijatelja koje su mu temperature memorije u gamingu sa 3090 FE jer dosta korisnika se zalilo na ogromne temperature 100+c.