Wireless ad-hoc pitanje?

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by meki, Oct 9, 2007.

  1. meki

    meki Novi član

    Dakle, imam dva desktop racunara spojena zicom na broadband ruter(obicni, ne wireless). Internet i mreza skroz ok.
    Kupio sam laptop i hocu da napravim wireless (da se posteno izrazim, da mogu iz fotelje surfat a da ne moram pruzat kabl izmedju soba k'o papak :smt005 ).
    Posto hocu da prodjem sto jeftinije (hebiga, studentska posla), bez da kupujem wireless ruter ili AP, moje pitanje glasi: dali mogu samo staviti wireless karticu na jedan desktop, i napraviti ad-hoc sa laptopom? Dali cu u tom slucaju imati net na laptopu?
    Napominjem, internet na desktopima ide preko broadband rutera i nije ona "obicna" konekcija pa da je samo sherujem.

    Plz pomozite jer mi treba hitno (gosti mi dolaze pa da imam sta pokazat ovo za Bajram :smt005 )
     
  2. shock

    shock Aktivista

    Ne znam o kakvoj se vezi radi i ko ti je provider, ali zašto ne bi pokušao tražiti wireless router od svog provajdera? Ja tražio i dobio bez problema Telindus 1133 od Bihneta i sad ću se kurčit za bajram :p Samo je trebalo pitati :)

    Kažeš studentska posla i hoćeš da prođeš jeftinije, a imaš 2 desktop računara i laptop? Meni to ne ide u glavu :)

    Možda se pojeftino može i naći kakav router u oglasima.
     
  3. meki

    meki Novi član

    Ovako, na kablovskom sam netu (EPN) i regularno kacim njihov modem na WAN port rutera.

    Pazi, malo sam se nes(p)retno Odrazio :wink:
    Fol je sto ovim ruterom sto imam djelim onu pisljivu 256k konekciju sa komsijom, studentom :smt004 . Eto to su ta studentska posla. A ovaj desk sto ja imam je vec toliko izrauban da sam morao uzet novi komp. Posto mi je izletio laptop povoljno, uzeo sam. Nije da se pravdam... samo se reklamiram :smt005

    U oglase nebih zavirivao, ako bash budem MORAO kupovati AP ili w.less ruter... ma onda cu bit "papak" i pruzit kabl :smt002

    ...al eto, volio bih taj vajerles pa makar... ma eto samo da mi komsija vidi sta imam :smt004

    :smt005
     
  4. perke

    perke Aktivista

    moze, ja sam tu varijantu bas nedavno napravio... samo sto kod mene konekcija na desktopu ne ide preko rutera tj. napravio sam regularnu konekciju na kompu...ali bi trebalo da radi i da stavis bilo koju na sharing npr. LAN
     
  5. meki

    meki Novi član

    U ovome i jeste problem.
    Kod mene konekcija ide preko rutera i u Net.Connections nema nikakve interent konekcije. Samo Lan, koju nararavno ne mozes "sherovat"...

    Ima li iko drugi da nesto vishe zna o ovome?
     
  6. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Uradis onda bridge konekciju wlan adaptera i lan adaptera
    i ip adresu wlan adaptera (koju ce rucno staviti) stavis da bude gateway adresa na laptopu.
    Na laptopu ces staviti rucno ip adressu iz istog opsega (npr pc 192.168.3.1 a lapas 192.168.3.2) i dns ove svog providera
    Trebalo bi da radi
     
  7. meki

    meki Novi član

    Upravo.

    Prekjucer sam upravo to probao i radi! :D Bilo je malo zajebancije oko firewalla, al se to sve dalo srediti (iskljucivanjem :lol: )
    Helem, kako sam skonto. Sjetih se bash da se neshto spominjao nAkav most, haj reko da ga napravim :smt005 . I podjem ja, i uspijem :smt006

    Eto ljudi, hvala na savjetima, tema moze i lock :?
     
  8. BoLa

    BoLa Aktivista

    Cemu komplikacije? Nikakvi mostovi, ruteri bridgevi nisu potrebni ako zelis umreziti 2 racunara. Uzmi 100 kermi otidji i kupi 2xASUS WL-167g USB WLAN sticka. Ustickas ih u port, instaliras drivere, kliknes next next. Na drugom isto tako samo ne kliknes next next nego next pa select mrezu koju si napravio.

    I to je to :D

    Elem fakat moja preporuka su ti ovi stickovi. Odlicno rade i jako su jednostavni za konfigurisanje. Mogu raditi ad-hoc ali ja ih koristim kao softverski AP jedan a drugi kao klasicni infrastructure wlan i fino se spoji bez problema. Ukljucis neku wep enkripciju da ti se komsija nemre natakarit i pichis.

    Et