2 User Account-a ili 2 OS-a?

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by NeTRa1der, Nov 13, 2007.

  1. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    ako pored svog, napravim dodatni account na Windows XP-u, i ako osoba na tom dodatnom account-u fasuje virus, trojanca i sl., ili ako, iz bilo kojeg razloga, obori sistem, da li ce to imati ikakvog uticaja na moj account??

    pitam zato sto sam nedavno instalirao drugi OS (XP Home), a komp inace dijelim sa drugom osobom koja je pocetnik, pa da ne bi dolazilo do problema, instalirao sam XP Home...dakle, da li su potrebna 2 sistema ili je dovoljno samo napravit dodatni account?

    hvala unaprijed
     
  2. ming

    ming Veteran foruma

    Sve što jedan acc fasuje odrazava se na drugom.
     
  3. shock

    shock Aktivista

    Ako za oba accounta dodijeliš administratorska prava, onda ti nema spasa ako na drugom dođe do problema sa virusima, ali mislim da ako drugi account staviš kao limited account da ćeš biti sigurniji. Nisam siguran koliko.
     
  4. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    U ovisnosti od virusa, ni dva sistema ne garantuju sigurnost.
     
  5. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    znaci tako stvari stoje...
    da budem iskren, na instalaciju sekundarnog sistema (XP Home) sam se odlucio jer mi je sestra ljetos zarazila sistem sa nekakvim opasnim trojancem (sreca pa je Avast! obavio dobar posao :) ). Ali izgleda da ni dva odvojena sistema ne garantuju siguran rad, a pogotovo sekundarni account :). Ali bolje i odvojen sistem nego sec. account?
     
  6. TnT

    TnT Novi član

    Hmm, ne mora znaciti, sve zavisi od virusa, ali najcesce ti je svejedno.
    Hint: instaliraj linux :D
     
  7. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    pokusao sam Ubunt stavit, ali sam se spetljao oko particija i formatiranja, tako da sam prekinuo u pola instalacije :D
    pocetnik sam, pa zato...moram procitati kakav Guide :)
     
  8. ming

    ming Veteran foruma

    Kakvi ba linuksi i zajebancije, skini image cistih windonza sa instaliramin drajverima i u slucaju defekta mozes vratiti sistem za 15 min.
     
  9. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ma deep freeze i rahat.
     
  10. syss

    syss Veteran foruma

    [​IMG]

    +

    [​IMG]

    evo i slikovitog rješenja :D
     
  11. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    a sta je taj deep freezer :lol:
    ako moze objasnjenje , molim :wink:
     
  12. Dog_Father

    Dog_Father Moderator



    Bulletproof zastita za njubove. Kad napravis gresko svjesno ili nesvjesno, tada je vec kasno. Deep freze ne dozvoljava da napravis gresku.
     
  13. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    hvala Dog :smt006

    deep freeze :smt007
     
  14. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    na prvi pogled Deep Freeze nije lose rjesenje...sto znaci da bih mogao ici na 2 accounta.