spajanje 2 laptopa na router

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by Tuzlak, Jul 29, 2008.

  1. Tuzlak

    Tuzlak Novi član

    pozdrav svima, evo slucajno sam naisao i vidim ima dobrih odgovora na pitanja od ostalih clanova.
    tako da sam mislio da mogu i svoj problem nekako da rijesim ovdje.
    imam ADSL 9G i zelim sa dva (2) laptopa da istovremeno budem konektovan na bihnetovoj mrezi.
    imam svoj siemens router koji je odlicno radio na njemackoj mrezi istovremeno obadva laptopa pustao na net. jednog preko wlan a drugog preko kabla. sad problem je da nemogu da to sredim ovdje nikako, kako je islo prosle sedmice u njemackoj. tamo je sve radilo tokom svoje posjete kod rodbine i tako da sam dobio taj router da spojim tako i ovdje ali nazalost neide.
    zelim da konektujem
    1 laptop preko wlan i
    1 laptop preko kabla (posto nema wlan)
    router siemens sl2-141-l (ima pored wlan antene jos 3 mrezna prikljucka)
    konektovanje preko wlan funkcijonise isto kao i preko kabla sve bez problema, samo nemogu nikako istovremeno biti online. (u DE je to islo)
    dok je jedan konektovan (nema veze koji) drugi kaze da je telefonska linija vec u potrebi.
    molim za pomoc ako je ikako moguce.
    :smt006 iz tuzle :wink:
     
  2. Moncho

    Moncho Komšija

    mislim da je kljucna stvar to sto si iz tuzle.Nazalost drug, ta mogucnost koju oces moze biti ostvarena samo u Sarajevu i Visokom, jer samo tamo BiHNet daje mogucnosti simultatnih konekcija na jedan usename.
     
  3. Tuzlak

    Tuzlak Novi član

    dali postoji koja solucija da recimo (neki) router obavi login a da se ostali kompovi samo prikljuce na konekciju routera?
    posto su mi dosad dosta radnji preporucivali neki switch ili router skojim bi usao. sad nebi reko da dosad to neradi i kod ostalih ovdje u tuzli.
     
  4. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Pa zar ne mozes preko tog siemens routera da napravis konekciju koju ces djeliti laptopima preko LAN kabla i wifi konekcije?

    Koliko sam te ja razumio, ti router koristiš kao switch.
     
  5. Moncho

    Moncho Komšija

    to bi trebalo da moze, naravno. Ja sam ga u prvom postu skontao da zeli da pravi bridgovane, neovisne konekcije.
     
  6. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    E pa ako mu je to ukinuto, onda šta više razmišljati o zasebnim bridgeovanim konekcijama.
    Može samo djeliti konekcije.
     
  7. Tuzlak

    Tuzlak Novi član

    uspio sam :D
    da objasnim sta i kako sam to skocko
    otisao sam do bihnet servisa i razpitao se zasto neide istovremeno da se loguje sa dva kompa preko jednog naloga i njihovo objasnjenje je da mi nije to podeseno na pocetku (a moguce je i u tuzli) i da ako bi htjeo sad da to imam morao bi preraditi svoj ugovor kao da sam se preselio i to bi kostalo itd. tako da mi je gospodjica sa servisa pitala dal nemam njihov speedtouch router (sa 5 portova), no imam samo jedan sa jednim portom. tako da mi je ponudila da za desetak dana dodjem ponovo i zamjenim za taj sa vise portova. dobio sam jos par savjeta kako bi mogao da podesim svoj siemens router da radi kao switch/router. dodjem kuci trazim opcija u routeru te nema nikakva podesavanja osim za wlan. i poslije satima provedenih na netu trazecih bilo kakve informacije o routeru, naisao sam na sledece.
    u njemackoj su te routere dijelili ko kod nas ove nase speedtouch kad se sklopi ugovor. i zatim taj ISP njemacki je konfigurisao vec od samog pocetka da taj siemens router neradi kao router nego jednostavno kao sami modem. to znaci dijeljenje jedne linije nije moguce zato sto nepodrzava routing opciju. i trazeci jos koji sat sam pronasao da se more sa tajnim login accountom uci u router i naso sam detaljno upustvo kako da konfigurisem taj "modem" da postane "router" .i na kraju krajeva uspio sam da sredim da istovremeno mogu ulazit sa jednim preko wlan i sdrugim preko kabla.
    radi se o routeru siemens sl2-141-l tako da ako neko slucajno imadne isti problem stim routerom da more da se podesi na routing opcije "switching"
     
  8. Tuzlak

    Tuzlak Novi član


    problem je bio da taj njemacki provider da su oni fabricki zatvorili tu opciju switching/routing i da je samo fungirao kao modem. tek poslije dugog trazenja sam pronasao da se preko tajnickim login more na malo komplikovani nacin podesiti taj routing. a pod normalnim login u router nije postojala nikakva opcija za to, osim za wlan i njegovo sifriranje. samo mi je duze trajalo kad sve na njemackom pise :roll:
     
  9. selvin

    selvin Moderator

    Ti rece u Njemackoj radilo sve:
    a sad kazes da nije, da je bio konfigurisan kao modem.. :roll:
     
  10. Tuzlak

    Tuzlak Novi član


    radilo posto je u njemackoj dopustavalo visestrukni login na jednom accountom. samo problem ovdje koji imamo mi u tuzli je ta "splitting/routing" opcija koju trebamo da moremo sa vise kompova koristiti jedan account. to jest "routing" opcija je login koji on drzi 24h online. i sad netreba se nikako vise konektovat nego samo otvorit firefox ili bilo sta i automatski si spojen sa netom.
     
  11. Moncho

    Moncho Komšija

    drug mijesas lonce i serpe ( valjda se tako kaze )

    jedno je routing ------> router se spaja na ISP sa datim podacima-> i dalje ti je fakticki jedna konekcija prema ISP-u, ali je sherovana medju PC-ima spojenim na router.
    drugo je bridging------> racunari ( windowsi) se spajaju na ISP sa datim podacima-> svaki racunar ima svoju zasebnu konekciju prema ISP-u. nemoguce u Tuzli
     
  12. Tuzlak

    Tuzlak Novi član


    ako je nemoguce onda me laze tehnicki ured bihneta u tuzli kod kojeg sam bio. sta je sta znadem zato sam i hvala bogu podesio sa bridging na routing. a kao sto sam reko i iza toga stojim zato sto sam to vlastitim ocima i rukama vidio i konektovao da je u DE funkcionisalo loggovanje 2 kompova preko istog routera koji nije tad bio podesen za routing. ukucaj model sl2-141-l u google i pronaces jedan njemacki forum zvani modemforum gdje ekspliktno za taj slucaj postoje desetak treadova i jos toliko config files i upustva i tu sam nasao svoje upustvo kako da podesim to sve. zatim bridging sa vise kompova na jednom nalogu je moguce i u tuzli (kad se zatrazi od bihneta) po izjavi tehnickog ureda/odjeljenja bihneta u tuzli. nepricam prazne price inace nebi dzabe tipke tastature za ovu dikusiju trosio. :D
     
  13. Moncho

    Moncho Komšija

    Ne drug, moj post nije bio nimalo na tu strane da te uvrijedim. Nego ti kazem da je bridging omogucen samo u sarajevu i visokom. Ali eto sada dobra vijest za sve tuzlake. :p