Preporuka za externi hard disc?

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by John Doe, Nov 26, 2008.

  1. John Doe

    John Doe Novi član

    Molim ljude koji se razumiju da preporuče koji je "best buy" externi hdd do nekih 150 km. Hvala
     
  2. Adi_k

    Adi_k Aktivista

    WD My passport 160gb.
     
  3. JVC

    JVC Overclocker

    Ili My Book ako hoces 3,5".
     
  4. pimi

    pimi Aktivista

    da neotvaram novi post samo da vas pitam.posto dosad nisam imao externi disk a zelio bih da kupim ovaj HDD EXTERNI 1TB WD MY BOOK USB kojem je cijena 306 km u plusu za kes zelio bih da vas pitam npr ako instaliram neku igru na njega da li ce bit nekih problema oko igranja ili slicno tome.ovaj disk mi se veoma svidja kako dizajnom tako i prostorom kojim raspolaze.znam za ono da se moze sa njega bootati sistem ako ploca podrzava bootanje sa usb-a.zamolio bih samo da mi pomognete oko ovog pitanja.
     
  5. Esh

    Esh HWB

    Pa sa igranjem bi moglo biti problema jer se transfer ipak vrsi preko USB interfejsa. Radje kupi 500GB eksterni i nekih 250 za ugradnju u racunarsko kuciste.
     
  6. pimi

    pimi Aktivista

    ma imam u racunaru 320 giga diska al stvarno vise je pun.neam prostora nizasta.ako nisu pozeljne igre na njemu onda cu da prebacim sve sa ovog diska sto mi je potrebno na ovaj i rijesen problem sa internim.kolika je brzina ovome.posto u plusu nista ne pise.

    ev sta sam ja nasao Serial Bus Transfer Rate (USB 2.0) 480 Mb/s (Max)
     
  7. artemis

    artemis Komšija

    Onda uzmi neki wd my book eSata.
     
  8. pimi

    pimi Aktivista

    pa onda da uzmem ovaj.HDD EXTERNI 1TB WD MY BOOK2 USB+FWire+eSATA 336 km.jest da je malo skuplji ali et.eh sad koje mi mogucnosti donosi e-sata i gdje se on ukljucuje u racunaru?gledao sam par slika stvarno me zbunjuju.jel ide kao normalan disk na sata konektor na maticnoj ploci ili???
     
  9. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Da,ide kao obicni SATA disk na maticnu,samo znaci tvoja maticna bi trebala da ima eksterni sata prikljucak(eSATA) Sa takvim diskom mozes instalirati i igre na njega bez problema jer ima istu brzinu prenosa podataka kao i interni disk.

    Koja je maicna kod tebe?
     
  10. pimi

    pimi Aktivista

    p5k

    i sta je ovaj FireWire 400 bas nekontam?
     
  11. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Eto onda nemas problema,P5K ima eksterni sata port! eSATA is the way to go!

    EDIT:
    USB,eSATA,FireWire sve su to portovi za povezivanje uredjaja sa maticnom,u tvom slucaju i ploca i disk imaju sve te mogucnosti.Ne znam bas za FireWire al cini mi se da je eSata najbrzi.
     
  12. pimi

    pimi Aktivista

    koliko pise tamo za hdd prenos podataka preko e-sata je najbrzi.pise dole u opisu isto kao da vam je interni hdd kada ga kopcate preko e-sata.onda logicno da ce bit najbrzi hehehe.lijep je ovaj disk prawo.bas kao sto mu i naziv kaze kao knjiga.samo tezak 1 kg hheheheh.al dobro nista strasno ipak je to 1 TB.
    i da li je kod ovog diska 16 MB ili 32 MB kes?posto stvarno nepise tamo.
     
  13. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Nebitno.
    Nemoj zamjenjivati "v" sa "w", mnogim ide na zivce :smt001
     
  14. pimi

    pimi Aktivista

    hehehe.oke necu wise :D :D :D :smt006
     
  15. gIRFAN

    gIRFAN Aktivista

    Mene opet zbunjuje, kad je eSATA u pitanju, kako mu dati napon? Ne kontam bas. Je li dodje adapter uz disk ili kako? Nadam se da se nisam provalio :D
     
  16. GW

    GW Moderator

    eSata konektor ne nosi struju, samo signal za komunikaciju. Što se tiče struje, prepušten si sam sebi. Moraš koristiti ili vanjski adapter za disk ili molex konektor koji dođe na nekim pločama koje imaju eSata konektor.
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Bilo bi predobro da eSATA daje i struju, tj. da se racva u obicni SATA konektor i naponski SATA konektor. Tada bi se vrlo lako mogao spojiti obicni disk, ali sta je tu je. Ovako je eSATA tek napola ostvario nekakvo lakse povezivanje, jer i dalje moras obezbijedit napajanje diska. :/
     
  18. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Ma nije to tako ni loše ostvareno.
    Imaš ovaj eSATA panel i štekaš disk u njega.
    Nisu ni eksterna napajanja potrebna, niti je potrebno rastavljati kučište da bise izvukao naponski kabal.

    [​IMG]
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Da, ali ti paneli nemaju veze sa samim eSATA standardom, nego su dio opreme nekih skupljih maticnih ploca.

    Sam eSATA se ni po cemu ne razlikuje od SATA, osim sto postoji konektor van.
     
  20. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    i 100% je plug n play.... doduse sata 2 port je .... bar po mojim iskustvima...