Podjela HARD DISKA

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by DinoHackTool, Feb 11, 2009.

  1. DinoHackTool

    DinoHackTool Novi član

    kupio sam hard disk sata 160 GB, i moze li prijedlog kako ga podjeliti najbolje...
    kolike particije staviti i kako cu uopste podjeliti har disk,,, da li cu ici Create partition i napisati kapacitet jedne pa tako isto za drugu ili kako vec????? hvala unaprijed..
     
  2. zoi

    zoi Veteran foruma

    kada instaliras windows tada to i uradis. :wink:
     
  3. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    C disk jedno 40gb a D ostalo.
     
  4. Esh

    Esh HWB

    Pitanje pomjereno u odgovarajucu kategoriju.
     
  5. [tota]

    [tota] Aktivista

  6. DinoHackTool

    DinoHackTool Novi član

    kako cu raditi?? hvala
     
  7. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ja to uvijek radim partition magic-om mada ga neki ne preporucuju.
     
  8. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ma iz windowsa je najsigurnije i najjednostavnije. Bilo da se radi o prvoj instalaciji ili kasnije iz sistema. Znaci desni klik na my computer>manage>disk management
     
  9. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Nikada nisam koristio windowsov formater(barem ne za citav disk, jedino za 1 particiju, ako i to) za taj posao. Ili PQ magic (sjajan je) ili eventualno GParted sa linuxa.
     
  10. DinoHackTool

    DinoHackTool Novi član

    e kralju,,, da li to mogu uraditi prije instalacije sistema,????.... kada mi boota cd i sada mi dojde
    Create partiton....kada nema sistema da disku,,, znaci prvo napraviti dvije praticije pomocu te opcije create patition i onda na jednu nabaciti sistem.??? treba mi toje misljenje... thx
     
  11. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Tako se to i radi.
    Pri instalaciji windowsa napravis particija koliko te volja...dodjeliš im velicinu.
    Te odaberes particiju za instaliranje OS-a...
    Vecinom je to C:
     
  12. DinoHackTool

    DinoHackTool Novi član

    eh hvala.,, e ssada kada ima dadnem velicinu.... npr.
    c: 60GB d:100 GB
    da li moram upisati recimo 59999MB ili nes tako uglavnom sam vidjao da nije okrugao broj..
    mozes mi ti napisati koliko tacno podjelim .....i tacne cifre hvala
     
  13. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Ako disk ima 160GB

    Onda za prvu particiju ako hoces 60GB, upises 61440 (mb).
    Za drugu particiju stavis koliko je preostalo.
     
  14. DinoHackTool

    DinoHackTool Novi član

    thx ,,, ok
     
  15. Blowfish

    Blowfish Aktivista

    Citao sam dobar text o particioniranju diska, ne znam tacno link. Uglavnom sve zavisi za sta ti sluzi disk (normalna upotreba, video-encoding, itd.) ali vecini korisnika odgovara sljedeci raspored particija na disku:

    C: - Operativni sistem, driveri, osnovni i manji programi +30% slobodnog prostora. Kod mene je ova particija 70GB, vista sa driverima i programima zauzima 30GB ali ta cifra je u porastu.
    D: - Igre i programi koji su "tezi" od 1GB (odn. cija je mebaza veca od 1000 :mrgreen:). Vecina ove particije ocigledno zavisi o tome koliko igras igre (i koliko ih imas).
    E: - Muzika, filmovi, slike i sl.

    Cifre nisu toliko bitne ali vazno je da imas particije koje sadrze programe po vaznosti (i koji se najcesce koriste). Prva particija (C:) se prva ucitava jer je ona najbliza citacu (glavi) diska. Zbog toga na toj particiji treba biti operativni sistem i driveri jer su oni uvijek aktivni, kao i programi koji se cesto koriste. Performanse ne igraju ulogu kod muzike, filmova i slika tako da ta vrsta podataka moze biti na kraju diska, odnosno na zadnjoj particiji.

    Ako ti nesto nije jasno, napravi 5 particija i operativni sistem instaliraj na 5. particiju pa uporedi performanse sa performansama kada je operativni sistem na prvoj particiji.
     
  16. DinoHackTool

    DinoHackTool Novi član

    dobro ba znam i ja to,,, tebi hvaala... ali koje cifre trebam unjeti kada pravim particiju.,,, c particija 50 GB i d 200 ,,, koje cifre
     
  17. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

  18. DinoHackTool

    DinoHackTool Novi član

    hehe ma znam sta ti mislis.. nije jarane to problem. ali ima neki folll pa zato...
     
  19. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    De ti meni reci koji je tu fol?
     
  20. DinoHackTool

    DinoHackTool Novi član

    eh pa neam pojma,