izbrisani svi .EXE fajlovi

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by NAILS, Apr 13, 2009.

  1. NAILS

    NAILS Moderator

    Ukratko.. jaran je trebao naci neki .exe fajl preko search i izbrisati ga. Neki mu je lik preko neta objasnjavao samo.. on skonta da treba sve EXE fajlove izbrisat.. i on ih sve izbrisa. Sad.. za divno cudo komp mu radi .. rade neki programi ali recimo.. ne moze setup pokrenit.. ne moze dosta programa i slicno.

    Dal se moze sistem spasit ili to treba na novu instalaciju.. hocel mu to porit neki od pačeva.. oni core maJ i slicno.. i mozel se fino odradit "rikaveri konzola" il sta vec u tom fazonu.

    Ima on te EXE fajlove u kanti samo.. ko ce to sve slagart.. nema od toga nista.
     
  2. MakaveliTheDon

    MakaveliTheDon Aktivista

    Pa ako su u kanti desni klik restore?
     
  3. TnT

    TnT Novi član

    Windows ne radi bas bez .exe fileova
     
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    Ja... restore je pomoglo. A ja mene.. nista hvala.. valjda mu radi.
     
  5. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Nail posto ocito ti to nije jasno, sad cu ti objasniti. Kada neko uzme "Delete" (a ne Shift+Delete), tada se ti fajlovi (folderi) stave u trash can, ali se ne izbrisu sa diska, niti im se izbrise hard link iz ntfs tabele. Medjutim "Shift+Delete" brise hard linkove fajlova sa diska, mada se ti fajlovi i dalje mogu vratiti pomocu programa tipa restore me, back2life, itd. Mada postoje neki sistemski alati koji imaju opciju shreddinga, tipa bitdifender, tuneup utilies, file shredder, itd. Postoje vise razlicitih metoda kako oni radi, medjutim ovo je bit svake metode: na mjestu gdje se nalaze fajlovi koje zelis trajno izbrisati, ti programi te fajlove prepisu nulama (0) vise puta pored brisanja hard linka ntfs tabeli i na taj nacin trajno brise fajlove koje je nemoguce vratiti cak ni sa ovim prethodno spomenutim programima za vracanje fajlova.
     
  6. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Bilo bi korisno, barem meni, da ima i "undo shift delete".

    Naviko nekako drzat shift pri brisanju, a nekad zna omac.
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Hvala sto si lijepo objasnio.. ne kazem da ne znam ili znam sve al isad da ja ne duljim recu sam ohvala. ;)

    AhmeT
    ja i ne znam nista drugo izbrisat osim sa šiftom :D
     
  8. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Ma i ja sam prije koristio shift+delete, kasnije skonto da ima opcija u trash can-u nesto tipa: "allways use shift+delete when delete pressed". Tako da to koristim vec neko vrijeme.