Windows Home Server....

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Ghostbusters, Jun 5, 2009.

  1. Ghostbusters

    Ghostbusters Aktivista

    Odlucio sam praviti home server pa cu krenuti redom , znaci ovo pisem jer zelim da cujem vas sta bi ste vi mogli dodati ili promjeniti.Takodje vase savjete koje kablove sata koristiti ( neznam imaju li i oni razlike) i tako dalje ja cu detaljno opisati sta imam i sta cu kupiti vase je znaci da pogurate sa preporukama .

    1.Procesr je E8400
    2.Maticna ASUS P5K-e WiFi
    3.Ram OCZ PC2-8000 ReapeX Edition 4 GB
    4.Napojna ,ZALMAN ZM500-HP 500W

    Kuciste imam ovo :
    [​IMG][​IMG][​IMG]

    Planiram naruciti Professional Hot-Swap 3.5" SATA Hard Disk Drive Rack Mount Drawer
    [​IMG][​IMG][​IMG]

    Sata kablove sam nasao neke od 1 metar jer ovi nemogu dohvatiti do ploce http://cgi.ebay.com/SATA-To-SATA-1M-Dat ... 1|294%3A50

    HDD idu 4 TB WD CaviarGP 1000 GB SATA-300 32 MB WD10EADS
    WD 500GB
    Sistem se vrti na HDD WD 640GB 6400AAKS 7200rpm 16MB

    Takodje dolazi i 5.25" PC Front Panel LCD Thermostat + Fan Speed Controller with Overheat Alarm
    [​IMG][​IMG][​IMG]

    Naravno dok nisam zaboravio imali mogucnosti napraviti da ova cetiri diska od 1TB budu ugaseni a kad ih pokrenem da se upale,znaci da ne vrte non stop ili da ugradjujem prekidace :) Eto to je to sad ste vi na redu da dodate ili da oduzmete :D
     
  2. GW

    GW Moderator

    Koja je svrha tih HDD ladica? Zašto jednostavno ne staviš diskove gdje im je mjesto?
    Što se tiče gašenja diskova, jednostavno u Control panelu naštimaš da se diskovi nakon x vremena neaktivnosti gase. Naravno, pri startu sistema će se svi zavrtiti ali mislim da ti to i nije bitno.
     
  3. Ghostbusters

    Ghostbusters Aktivista

    Pa ladice su tu radi toga da kad mi zatreba ne moram kuciste otvarati i remetiti kablove ( naprimjer izvadim HDD i ddojem kod tebe i zamjenimo se za materijal :D ) i dole gdje im je mjesto je vec popunjeno
     

    Attached Files:

  4. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Mashina je totalni overkill za tu namjenu,
    ja bi isao sa nekim dual core celeronom, g31 plocom, 2gb rama i dodatno sata pci karticom
     
  5. Ghostbusters

    Ghostbusters Aktivista

    Ma razmisljao sam Stihi o tome ali nemam mjesta dje drzati doadtno kuciste , ono koje bi ja htio je preskupo a ovo moje je ogromno i mislim da ce se super sve uklopoiti u njega , neznam mozda grijesim ali pogledaj ove cijene http://cgi.ebay.com/HP-EX485-MediaSmart ... 1|294%3A50 ovo mi se svidja i malo je i prakticno ali je zatoo cijena pomasna pravo :D
     
  6. GV

    GV Komšija

    Samo mala napomena, hot-swap znači da je moguće promijeniti komponentu ne gaseći računar, ovo su samo ladice tj. prije vađenja diska je potrebno ugasiti računar
     
  7. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    Pa ima jos mjesta za HDD u tom kucistu.
    Imam isto tako kuciste.
     
  8. syss

    syss Veteran foruma

    pa rađe ostavi ovu overkill mašinu kao komp i složi nas neki pošteni.
     
  9. Ghostbusters

    Ghostbusters Aktivista

    Pa ima mjesta nije niko reko da nema....
     
  10. Ghostbusters

    Ghostbusters Aktivista

    Bojim se syss da te buraz nisam najbolje razumio, de ovo malo opsirnije napisi :D
     
  11. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    NAS (Network Attached Storage). Hot-swap tu neces vidjeti, vec sam rekao u prosloj temi o diskovima da bi trebao uzeti 3 interna od 1TB i jedan eksterni MyBook kad ti treba sta da prebacis. :|
     
  12. Ghostbusters

    Ghostbusters Aktivista

    Uezo sam ja te interne ali problem je sto ce mi ih jos trebati moram 1500 DVD -ova prebaciti na HDD ove , nisam pametan sta raditi . Ovo sam vidio kako je covjek uradio sebi i ja bi trebao ovako nesto http://www.pcekspert.com/articles/655-1.html , znaci hocu korisitit racunar i strapati diskove unutra .
     
  13. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Pa eto onda, natrpaj to sto imas u sadasnju konfiguraciju, pa kad bude para uzmes jos jedan disk i neke dijelove za taj buduci PC (low-end dual core tipa E2140/E2160 + G31 / X2 3800 + 690G/780G - nije skupo, jedino za sto ces dati malo vise para je kvalitetna napojna). Sutnes ga u neki ormar ili pod neki sto, dovuces mu mrezu i napon - monitor i ostala periferija mu ni ne treba, pristupaj mu preko remote desktopa. Mreza ogranicena na 12 MB/s (100Mbps) nece predstavljati problem ako planiras pokretati filmove sa te konfe.

    Velik ce ti posao biti prebacivanje tih DVD-ova, 1500 komada nije malo - za svaki ti treba 4 minute dok prebacis na disk, plus vrijeme dok otvoris, zatvoris opticki uredjaj, pa onda pravljene foldera i njihovo imenovanje :lol: Ako uzmemo da ti treba 6 minuta po DVD-u, to je 9000 minuta rada, sto izadje 6,25 dana cistog posla.
     
  14. Ghostbusters

    Ghostbusters Aktivista

    Heheh a zamisli kako mi je bilo to sve sprziti na DVD ove hehe, al ovaj korak moram uraditi proslo je 3 godine kako sam sprzio na ove diskove ( Traxdata, ritec i istala fuserska kampanjola :D ) inace bi mogao ostati bez ovoga svega sto imam.....
     
  15. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Pa eto, uposli sincinu da se time pozabavi (bar dio posla) i nagradi ga :D
     
  16. Almir

    Almir Komšija

    Moj savjet:
    Mašina radi 24/7 server je jel tako, struja ... potrošnja to nije stvar za zanemariti savjet proc 45w amd :)
    hdd isto tako što manja potrošnja, razmisliti o raid... onaj uz matične zaboravi, soft ali na linuxu, hardwerski malo poskup :) hdd isto troši oko 7-10 w puta x hhd = .... :)

    4 i više diskova zna da grije, ventilacija dobra obavezno

    Napajanje manje više nebitno, jedino ako ne ganjaš neko bolje serversko hotwsap i tako to, za tvoje potrebe svako će da radi, moj savjet je da ganjaš što tiše i cijenom prihvatljivije...

    Hotswap hhd, dobra stvar i nako cool izgleda :)
     
  17. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    E2160 trosi 25W u loadu. Ali ne trosi ni AMD 45W, ipak je to gornja granica. :)
    Buduci da ce masina raditi 24/7, napojna mora od dobrog proizvodjaca.
     
  18. Almir

    Almir Komšija

    zar nije e2160 -> 65w? po spec
     
  19. GW

    GW Moderator

    Gotovo svaki intelov dual core procesor ima taj TDP pd 65W. To se odnosi na toplotu koju hladnjak mora moći disipirati da bi procesor normalno radio. Realno, ne može procesor koji radi na 1.8 ghz i ima 1MB cache (E2160) imati istu potrošnju kao procesor koji radi na 3.33 ghz i ima 6MB cache (E8600) iako oba rade na skoro istim voltažama.
     
  20. Almir

    Almir Komšija

    Jel ima to gdje crno na bijelo :) mislim stvarno me interesuje ta potrošnja cpu intela