Dikusija na temu graficke konfiguracije!

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by cenga, Oct 15, 2009.

  1. cenga

    cenga Novi član

    Pozdrav svima,

    Zelio bi uzeti neki PC namjenjen radu prvenstveno sa Photoshopom,Ilustratorom i jos nekim programima namjenjenim samo fotografiji te graf dizajnom!
    Posto se te fotografije snimaju u RAW formatu i teske su iz aparata oko 30MB trebao bi neku masinu koja ce mi ko s poslom te stvari odradjivati!

    Budzet mi je 900-1000KM za centralnu a monitor cu uzimati u distiju posebno (Dell)....2209WA
    Znaci, sta se moze do tih novaca najbolje uzeti i koju plocu procesor i memoriju preporuciti unutar te neke "graficke" konfiguracije...
    ________________________________________________________________________________________
    Gledao sam Acer Veriton M670G Quad i mogu ga uzeti jeftinije nego inace u Printexu...a specifikacije su...

    CPU Intel® CORE2QUAD Q9300 ( 2.53 GHz, FSB 1333MHz, Cache 6MB )
    Chipset Intel® Q45 Express with Intel® ICH10DO
    RAM 2GB DDR3 8500 1066MHz HDD 320GB S-ATA, 7200rpm
    DVD Dual burner dual layer Intel® Graphics Media Accelerator 4500 on-board
    Tastatura USB, Mis opticki USB Linux Linpus Garancija 3 godine

    cijena ove konfiguracije za mene je 960KM bez monitora!

    *Napominjem da imam namjeru skinuti ovu memoriju te dodati OCZ od 6-8GB
    ________________________________________________________________________________________
    Puno sam razmisljao prvo o i7 pa i5...al mi se to cini jos uvijek skupo!

    Igrice ne igram nikako tako da mi taj segment nije bitan uopce!

    Hvala svima na ucestvovanju u diskusiji!
     
  2. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Evo neki moj prijedlog, mislim bolja solucija od te tvoje, cijene su iz genelca.

    BIOSTAR A785GE AMD 785GE AM2+ 104,87 KM

    CPU AMD PHENOM II X4 945 3.0GHz 325,01 KM

    G.SKILL 4GB DDR2-1066 134,70 KM

    HDD WD 640GB 6400AAKS 117,19 KM

    DVD RW LG SATA Double Layer 37,65 KM

    SilverStone SST-ST50F-500W modular 111 KM

    posto si ogranicen cifrom, ubaci neko kuciste od 50 KM, nekog frontiera, nema smisla dat 150KM za kuciste a ostat kratak na procesoru ili memoriji.

    ~881 KM + PDV = 1030 KM

    Posto nema diskretne graficke kartice, moglo bi se ici i na napojnu od 400W, tako da to bude ispod hiljade, i kad dodas mis i tastaturu to izadje na isto.

    U ovoj soluciji dobijes procesor tu negdje kao taj intel, negdje brzi negdje sporiji, dobijes 2 gige rama vise, vise nego duplo veci HDD, dosta bolju integrisanu graficku.
    Kasnije nadji po oglasima neku nVIDIA karticu (bar 9600GT, 8800GT) sa CUDA podrskom zbog hardwerskog supporta za novi photoshop.
    Eto ostale kolege neka daju svoj prijedlog :wink:
     
  3. Esh

    Esh HWB

    Nije velika razlika u performansama, ali Phenom II 945 ima prednost u odnosu na Q9300, tako da podrzavam prijedlog kolege X-Factora.
     
  4. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Cim stavis ocz, te 3 godine garancije macku o rep
     
  5. cenga

    cenga Novi član

    Volio bi pojasnjenje koje su prednosti u pitanju i zna li neko sta kaze sinteticki benchmark ili iz prakse u oblastima grafike?...

    A dje je puko problem sa OCZ memorijom???

    Hvala puno! :wink:
     
  6. GW

    GW Moderator

    X factor konfiguracija ja bolja zbog:
    1. malo bržeg procesora
    2. duplo više rama
    3. duplo većeg i vjerovatno bržeg diska (nisi naveo tačan model)
    4. vjerovatno bolje napojne (nisi naveo tačan model)
    5. činjenice da nećeš izgubiti garanciju ako dodaš taj ram

    Sve ti ovo piše gore, ali izgleda da si površno čitao pa ti evo ovako.
     
  7. cenga

    cenga Novi član

    1.Dobro bzi procesor ali moje pitanje nije bilo usmjereno u tom smjeru nego zasto je bolji AMD?Tj. dali mi neko kroz benchmark sinteticki ili u praksi moze pokazati,obrazloziti poboljsanja na poljima mog rada ili je zasnovano na prici ima vise megaherza ima vise chachea i sl.
    Posto radim sa photoshopom,ilustratorom i sl... i interesuje me potkrijepljeno primjerom.

    2.Pitanje se nije odnosilo na Ram, ne treba uzimati u obzir (fabricki) jer imam namjeru dodati novi 6-8GB!

    3.Za disk stoji konstatacija!(Naveo nisam jer ni ja nemam tacne podatke)

    4.Isti slucaj zbog nepoznavanja tacnih podataka!

    Pise sve gore, ali moje zadnje pitanje se odnosilo samo na pitanje oko procesora AMD vs.Intel i objasnjenja za OCZ RAM a NE na pitanje zasto je to bolja jedna konfiguracija od druge!

    Hvala :wink:
     
  8. GW

    GW Moderator

    Nije bitno je li procesor amd ili intel. Bitno je da je brži. Ako nam ne vjeruješ, šta ću ti ja. Ja sigurno nemam volje tebi to dokazivati.

    Šta hoćeš da ti se objasni u vezi rama? Ako izvadiš taj ode ti garancija, ako staviš 8 gb ne treba ti swap file.
     
  9. cenga

    cenga Novi član

    Stvarno bi zelio dobrovoljno jednu zdravu diskusiju a ne diskusiju i ton koji osjetim od strane tebe...
    Hvala ti sto si odvojio vrijeme iskustvo i znanje da odgovoris ali ako te to bas zivcira mnogo nemoj da ti udara dalje.Nije mi cilj da te zivciram!Nema razloga!

    Moj razum kaze da nema razloga da u nekoga nevjerujem ali kao sto kazem izrazio sam zelju da pogledam neki test!Ako neko ima...dobro i jest! :)
    A volje ce biti mozda od strane nekog drugog...tebi hvala svakako!

    "5. činjenice da nećeš izgubiti garanciju ako dodaš taj ram"
    ovo je vjerovatno bio lapsus?

    RAM je jasan skroz na skroz...

    Hvala
     
  10. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Prema navedenim podacima u prvom postu, moze se zakljuciti da je masina brendirana (Acer Veriton M670G Quad) , tj. garancija ne vazi u slucaju otvaranja kucista i promjene komponenti. Zbog toga ti je receno da ces izgubiti garanciju ako odlucis kasnije ubaciti drugi RAM.

    U google upises Phenom II 940BE ili Phenom II 945 review i naci ces masu recenzija i sintetickih testova :wink:

    Ne znam zasto si se uopste odlucio za kupovinu jedne brendirane konfe, poslusas par savjeta i sastavis sebi komp po zelji, i u tim situacijama se uvijek prodje bolje.
    Niko od nas ne forsira ovde kupovinu Intela ili AMD-a, jedostavno dat ti je prijedlog konfe koja je osjetno bolja a kosta odprilike isto. Nadam se da nisi misljenja "intel je za profesionalce, a AMD za igrice", pa si se odlucio za Intelov proc. Da je u pitanju I7 vs Phenom II tu je prica odavno jasna :wink:

    Moj ti je gore navedeni prijedlog bolji cisto zbog odnosa performase/konvertibilna marka :D
     
  11. cenga

    cenga Novi član

    Ma s RAM memorijom je vec odavno sve bilo jasno :) :wink:

    Ma odlucio sam se iz prostog razloga jer firma u kojoj radim je ustvari veoma usko povezana sa firmom u kojoj bi kupovao komp,posto oni zastupaju ACERA imaju jedino to trenutno..
    To je bio glavni razlog, jer bi to jos ujedno bila i neka kompenzacija za neke poslove koje sam odradjivao za njih!

    Inace da nije toga 110% bi prvo isao na konfiguraciju koju bi sam sastavljao!
    Ali eto htjedoh pitati sta raja kaze prvo na tu konfiguraciju a i svakako da druge i drugacije prijedloge koje uvijek volim saslusati i poslusati!
    Ne pratim dakako stereotipe AMD ili Intel bitno je da uspjesno radi ono sto ocekujem od njega!
    EH da je u pitanju i7 :)

    Da svakako zahvaljujem ti se mnogo na tvom iskustvu koje si podijelio sa mnom!
     
  12. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Ako je konfa kompenzacija, znaci ne placas keshom, onda je izbor jasan :D
    I to sto si zamislio ce da ti fino posluzi ako vec nemas izbora :wink:
     
  13. GW

    GW Moderator

    Osnovna greška je bila što čovjek nije pretražio forum (svaki dan jedna ovakva tema), nego očekivao neku filozofsku raspravu.
     
  14. cenga

    cenga Novi član

    Dan drugi...
    Clan foruma GW je opet raspolozen onako bas pozitivno...
    c c c

    Fakat uzivas provocirati ljude,jos jucer sam ti se zahvalio a sad te eto molim da napustis ovu diskusiju,haj majke ti...
    Sve sam ocekivao al nisam da se nadje lik kao ti koji palamudi u tako ruznom tonu i kvari sve vrijeme normalnu pricu...unio si nervozu,nestrpljenje i ono sto sam najmanje ocekivao.
    "Covjek" jeste pregledao forum i pregleda redovno ali sam dobio od "EnisaDonKinga" sugestiju da ipak da stavim temu i na forum :smt006

    nidje veze....
     
  15. Haker

    Haker Veteran foruma

    Niko tebe ne provocira. Prvo si naveo da se misliš na tu konfu i prijedloge za neku drugo. Zašto odmah nisi napisao da ti je jedina opcija ta prva, a za sve ostalo imaš google.
     
  16. cenga

    cenga Novi član

    Ma sorry ali u pisanju se osjeti taj neki ton iskusnog covjeka koji nema strpljenja i siri negativnu energiju...sve je bilo super stvarno dok..skidam kapu X-factor-u covjek je na mjestu 100/100!
    Naveo jesam konfu ali i pitao ako neko misli da grijesim da mi predlozi nesto drugo jer sam za uvijek da saslusam iskusnije od sebe!Nisam ni jednom ovdje odbio necije misljenje...Svima hvala svakako.
    A ukoliko me neko argumentima ubjedi da trebam sire gledati kao sto je X-factor i uspio ja nisam rekao AMD ne dolazi u obzir :)
    Ako imam google ne shvatam svrhu foruma?

    Anyway hvala svima jos jednom!

    pozzz
     
  17. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ma nemoj se nervirati zbog nezrelog stava pojedinaca na forumu. Ima takvih ovdje :mrgreen:
     
  18. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Nisam 100% siguran ali taj veriton bi trebao imati relativno tanko napajanje, pa ce eventualni upgrade vga,hdd vjerovatno sa sobom traziti i novo napajanje (iliti 150km nekad tamo nekad) pa imaj to u vidu.

    Svako otvaranje tog veritona = skidanje garantne naljepnice => no warranty
     
  19. cenga

    cenga Novi član

    Stihoklepac,

    Hvala na sugestiji koju i dijelim s tobom, to je nekih 300W napajanje, sad vrlo vjerovatno je da bi isao upgrade nekad HDD-a a i mozda memorije...

    pozz ;)
     
  20. GV

    GV Komšija

    Intel Graphics Media Accelerator 4500, zar je ova integrisana grafa dovoljna za Photoshop, Ilustrator i ostale...?