Savjet oko wirelessa

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by Devil, Jan 22, 2010.

  1. Devil

    Devil Novi član

    posto se bas ne kontam oko ovoga, da uptiam za savijet...

    Trenutno koristim bezicni net, imam vanjsku antenu i karticu u kucistu i to je to, al posto moram i starom zbaviti kakv komp, jos uvijek neizvjesno desktop ili laptop, covjek zeli takodje i net. Pa sada kako da podjelimo ovu moju konekciju, jer mi se bas i ne isplati ponvo placati i prikljucak posebno za njega. Nesto sam malo citao, oko rutera , Ap i tak toga , al nisam bas najbolje skontao. sta bi mi u ovome slucaju bilo najbolje i najekonomicnije?

    hvala za svaki odgovor :smt006
     
  2. Tyger

    Tyger Aktivista

    Re: Savijet oko wirelessa

    Kupis AP postavis ga vani umjesto vanjske antene ili vansjku antenu spojis na AP, sa AP-a LAN kabal na 2 racunara i to je to. Cak mozes i PCI karticu prodati.
     
  3. Devil

    Devil Novi član

    Re: Savijet oko wirelessa

    ok, to znaci ako mi bude dobar signal sa malom antenon na AP i ne treba mi onda vanjska antena. i da li mu smeta kisa i vremenske nepogode ili mora biti u zatvorenom prostoru? a da li bi moglo sta sa ruterom pa da ne ide preko lan kabla? nego da ruter taj signal pojacava pa da se hvata sa onim malim antenama koje dodju uz pci karticu?
     
  4. Sp3x

    Sp3x Aktivista

    Re: Savijet oko wirelessa

    routeru ce naravno smetat sve u otvorenom prostoru, osim ako nije u nekakvom outdoor kucistu. ako si opremu za taj svoj komp dobio od isp-a, reci im da ti treba za 2 racunara konekcija, pa ti mozda besplatno zamjene antenu sa ugradjenim routerom
     
  5. Tyger

    Tyger Aktivista

    Re: Savijet oko wirelessa

    Imas Ubiquiti seriju AP-ova koji su za outdoor upotrebu neki od modela su Nanostation, Locostation Picostation i Bullet(zahtjeva dodatnu antenu za razliku od ostalih koji imaju vec svoju). A to sto ti govoris da samo pojacava nije bas moguce jer to podrzavaju samo neki linksys-ovi AP/routeri i skuplji modeli od 300-400KM pa nadalje sto za tebe nije isplativo. Jedino da uzmes jedan AP za vani a neki manji(indoor) AP za kucu da se ne moras puno peglati sa kablovima. U tom slucaju spojis recimo Nanostation sa tim unutrasnjim preko LAN-a a po kuci se mozes nakaciti na kucnu mrezu bezicno.
     
  6. Devil

    Devil Novi član

    Re: Savijet oko wirelessa

    Jedino da uzmes jedan AP za vani a neki manji(indoor) AP za kucu da se ne moras puno peglati sa kablovima. U tom slucaju spojis recimo Nanostation sa tim unutrasnjim preko LAN-a a po kuci se mozes nakaciti na kucnu mrezu bezicno.


    na ovo sam nesto mislio. sad bi mi ovaj kao drugi indoor AP dosao kao odasiljac signala u kuci, pa bi se mogao s laptopm, i mobom nakacit na njega???
     
  7. RimSo

    RimSo Novi član

    Jednostavno share svoju konekciju na LAN i to je to i sta god starom kupis svejdno ti je jer kupi i LAN kablo i to je to... :mrgreen:

    Tako ja vec dugo radim..na ovomo PC-u imam bezicni net i samo sam ga share na laptop-..
     
  8. Devil

    Devil Novi član

    ma da, skontao sam to nekako. al da pitam i ovo. da li bi se na router mogla nakacit vanjska antena, a da nega drzim tu u spratu i da onda ima bilo gdje wireless u kuci, da ne busim zidove da provucem kablove iz Ap-ta??
     
  9. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ja imam slican sistem,samo sto ja od adsl-a pravim wireless i na ruteru mi je vanjska antena ali ona ne lovi signal nego salje bratu koji je stotinjak metara od moje kuce a i dalje imam wireless i po kuci ali osjeti se da je slabiji signal nego kad je na ruteru orginal mala kucna antena.Odprilike moze probiti kroz jedan zid,dva su mu vec puno ali zato imam wireless u dvoristu :lol:
     
  10. Reznor

    Reznor Overclocker

    Da ne otvaram zaseban thread.
    Planiram odjaviti BHTov ADSL i uvesti WISPI flatrate bezicni internet. Medjutim, problem je low strength. Moje pitanje je da li bih kupnjom zasebne PCMCIA kartice pojacao domet, posto mislim da Atheros WLAN int. cip u Sony VAIO laptopu ne hvata dovoljno dobro signal. Inace, AP je na zgradi udaljenoj 2 minute hoda od moje kuce, a vidim je s prozora, te nema nikakvih fizickih prepreka do nje.
     
  11. dino73n

    dino73n Veteran foruma

  12. Reznor

    Reznor Overclocker

    Super stvar, hvala na pomoci.
     
  13. Devil

    Devil Novi član

    ma sve sto vise citam i googlam, vise se gubim :D. znaci moguce je na ruter nakacit vanjsku antenu? ja bi ga smjestio kod sebe i sobi ili u hodniku pa da se obadvojica bezicno kacamo na njega, tj da li je to moguce? ako stavim na hodnik, onda bi nas obadvojucu djelio po jedan zid od rutera?. ja bi samo na svoju pci karticu u centralnoj nakacio onu malo antenicu, a takodje i u laptopu ima vec wireless? kakve su mogucnosti da se ovako nesto odradi ???
     
  14. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    NIsam neki strucnjak za ovu oblast,imam taj wireless tek dvadesetak dana ali prije bi rekao da ces vanjski signal morati hvatati kompom pa onda preko lan kabla poslati u ruter pa ga onda wireless razbacati po kuci.Mada sam vidjao i neke rutere sa dvije antene,mozda su takvi sposobni hvatati wireless i pa ga dalje siriti po stanu.
     
  15. selvin

    selvin Moderator

    Govorilo se o tome vec par puta. Ja tako koristim airlive 5460. Znaci antena na ap, a njeg postavit u odgovarajuci mod.
     
  16. Devil

    Devil Novi član

    pa si iz AP-a lan kablom povezao racunare ili?

    da li bi mi ovo :http://www.tp-link.rs/Products/UI/Default.aspx?page=77 moglo posluziti da obadva racunara bezicno nakacim na jednu konekciju?
     
  17. selvin

    selvin Moderator

    Naravno iz ap-a lan kablovima do kompova. A moze davat istovremeno i wireless signal. Pogledaj koje modove ima, ne mogu otvorit link.
     
  18. RimSo

    RimSo Novi član

    Dakle, postoje ovi ruteri :

    Kablo konekciju ( ADSL,DSL, CableNET ) dijele na istu tj. sa kablom a zovu se switcheri
    Kablo konekciju ( ADSL,DSL, CableNET ) dijele na istu i na wireless konekciju
    Wireless konekciju dijele na kablo tj. preko cross kabla
    Wireless konekciju dijele na kablo i wireless konekciju...
     
  19. Devil

    Devil Novi član

    eh, evo laptop je stigao, pa dok ne uzmem i AP, spojit cu kablom. pa sad da pitam, jel problem to spojiti posto mi je na kompu windows 7 a na lapu xp? ima li kakvi caka ili sta? ili ako ima neko kakav link sa isitim postupkom (problemom)??'
     
  20. brziiiii

    brziiiii Novi član

    Molim brzi savjet! Imam adsl router standardni od bht i imam d-link wireless router,koristim laptop i nikako ne mogu da uspostavim konekciju sa wireless routera bez da povezem router i i laptop.Kako je to izvodljivo, znam da je jednostavno ali ne kontam