Kolumna: Mase protiv Blizzarda @ HWB

Discussion in 'Sadržaj, prijava problema i prijedlozi' started by Esh, Jul 10, 2010.

  1. Esh

    Esh HWB

    Link: https://hardwarebase.net/kolumne.php?akc ... mna_id=105
     
    Last edited: Feb 11, 2018
  2. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Bola na limitu.
    Odlican tekst, bas sam jucer imao problema sa ovim. Naime, zaboravio sam password battle.net accounta, i za resetovanje passworda treba ime, prezime i e-mail. Naravno, znajuci korporativnu politiku, nisam upisao pravi identitet - i vidi belaja, haj se sjeti pod kojim si se imenom regao. Opalim search u inboxu, nigdje mi nisu poslali kako sam se registrovao. Par minuta rage modea, i na srecu sam se uspio sjetiti kako sam se regao.... :D
     
  3. Esh

    Esh HWB

    Mnogima se nije svidjelo sto su tokom vremena odlucili da monetiziraju gotovo sve unutar WoW-a, odnosno da se aktivno radi na pripremi platforme za neke mikro transakcije gdje ce i prava lova uci u igru, zvanicno. Vec su najavili da ce sa novim Battle.net ici prodaja mapa, modova i slicno.

    Iznenadjuje me sto nisu racunali da ce doci pod pritisak nakon ove RealID inicijative jer su sada zanimljivi i masovnim medijima s obzirom na brand i broj igraca koje okupljaju.
     
  4. zoi

    zoi Veteran foruma

    dobar članak doista.congrats :)

    mod koji je obrisao izgleda nije dobro razumio prethodni post ;)
     
  5. EdoO

    EdoO Novi član

    Treba se samo ne navući na te igrice, što oni upravo pokušavaju - kako bi više zaradili, da stvore svijet za igrače da imaš šta igrati i dan i noć i da ti treba milion sati da nešto postigneš. Igrači se navuku na izazov i onda tu ovi naplate i bonuse, treba guild, treba chat, cool avatar, treba nesto trece. Sam koncept mjesečne pretplate na WoWu je bar meni iritantan i daleko od toga da im treba tolika suma novca da održavaju softvere - svima je odavno jasno da je to samo izvlačenje para.
    Zapravo igra na ovaj način prelazi granice zabavne i postaje nekakva ovisnost + trošak, pa su većina igrača sretni kad se "skinu" i prestanu igrat. Ala Ogame nekad (iako su različiti žanrovi totalno), ljudi odahnu kad više ne igraju, zaborave kako je naspavat se.

    Šteta što nema neki zakon protiv ovoga, treba uvesti ove MMORPG igrea za 16+ godina ili nešto slično, dok djeca počnu više mislit svojom glavom. A sad ovo za identitete je samo nastavak da prošire svijet i da uključe igrače još dublje.. al što je previše, previše je.
     
  6. Esh

    Esh HWB

    Kontra odgovor je da za razliku od "standardnih igara", ovdje za tu pretplatu dobivas "prosirenje sadrzaja" uz potrebu za odrzavanjem velikog broja servera i slicno. Prosirenje sadrzaja se naplacuje i za ostale igre. Vremena besplatnih map packova su iza nas, a prave ekspanzije su umrle pod naletom DLC-ova.
     
  7. extibo

    extibo Komšija

    Blizztard odavno slusa zajednicu, kada im odgovara naravno. Sada su poslusali iako im nije odgovaralo, no ne brinite, naci ce oni nacin da jos izmuzu ili proguraju ideje.
     
  8. EdoO

    EdoO Novi član

    Tako nekako, a to naplaćivanje sadržaja je zzz, kompanija grca u parama :x kapitalisti teski : ). Dobro ljudi hoce da zarade, ali treba tu uvesti neka pravila kao što je ovo za privatnost, ili zavlacenje djece s proširivanjem sadržaja.