1. BLUE-SKY™

    BLUE-SKY™ Aktivista

    Prije svega pozdrav svima na forumu.Javaljam se prvi puta jer me nešto zanima.Četo posjećujem vašu stranicu a između ostalom i čitam vaša pitanja i odgovore na formu.Pa sam odlučio se javiti pitati par stvari.Imam slijedeću konfiguraciju:

    AMD643000+BOX

    Asus A8N-E nforce 4 ultra soc.939

    Leadtek 6600GT extrme 550/1125-pcx

    2x512DDR 400 king max

    DVDRW Pioner 109

    FORTRON 400W

    Proc je vinčester jezgra.E,sad me zanima na koliko se da klokati procesor,kolika voltaža mora biti i što bi sve trbalo u prvilu podesiti u biosu za nekakav overklok.Napominjem da je boxiran odnosno ima original ventilator od amd-a.Hvala unaprijed.
     
  2. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Imam isti CPU, ja sam sa coolerom od 13 KM Igloo 7200 izvukao 2520 MHz tj. 280x9= 2520 MHz. Ono sto je bitno da znas, svi mulitplikatori ispod defaultnog (9) su otkljucani, tako da mozes da guras FSB i preko 300 MHz uz smanjeje multiplikatora i HT multiplikatora.
    recimo za pocetak postavke podesi ovako:
    HT 4X
    FSB 250 MHz
    ostavi multiplikator na 9
    napon ostavi na 1.45 V mislim da nema potrebe za vise
    Memoriju stavi na 166 MHZ
    Za pocetka imas 3500+ na magistrali od 1000 MHz.
    FSB mozes gurati maximum do 280 MHz sa HT 4X = 1120 MHz ja mislim da nijedna ploca nece trpiti vise, tako da preko 280 FSB smanji HT na 3X i pazi na memoriju. Nadam se da sam ti barem malo pomogao :roll:
     
  3. strawa

    strawa Aktivista

    2520 je cool za winchester, moj nije htio preko 2450 (3200+ inace), sada je 3000+ venice i radi fino na 2600 mhz (2400 venice je 3800+).
    postavke su ove:
    htt - 289
    mp - 9
    ddr - 216 mhz / ddr 433 kingmax, 2x512
    2.5, 3, 3, 7, 1T
    ht - 3x
    vcore - 1,6v
    vddr - 2,7v
    ploca - dfi ut lan party nf4 ultra

    uglavnom za dobar overclock prvo izoliraj svaku komponentu posebno, smanji mnozitelj i htt a podizi fsb koliko moze, pa smanji fsb da odstranis probleme s memorijom a podizi htt da vidis dokle moze cpu i tako ukrug, a onda podesi stabilnu kombinaciju i to je to.

    inace SPI 1M zavrsi za 33 sec sa cas 2,5 a sa 2,0 za 32 sec :D
     
  4. ming

    ming Veteran foruma

    Sa dobrom memorijom dobar clock je zagarantovan (Corsair je jeftin ljudi!)
     
  5. BLUE-SKY™

    BLUE-SKY™ Aktivista

    Hvala na podrobnim informacijama dečki.Još jednom lijep pozdrav. :D :D :D
     
  6. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Ako uspijes vise od 2520 javni postavke da ga i ja natjeram :D
     
  7. postal dude

    postal dude Aktivista

    nije do postavki vec do serije i samog procesora.
     
  8. BLUE-SKY™

    BLUE-SKY™ Aktivista

    Samo da vam kažem da proc n3jde dalje od 1980mhz,ali dobro to sad nije toliko bitno radi on dobro i bez klokanja.Nego interensantna je stvar da on ne pokazuje uopće u windozama da je klokan,nego piše da je normalno amd 64 3000+radna frekvencija i dalje mu stoji 1.81.Jedino gdje mogu pročitati da je frekvencija viša je u biosu,ali onda neće da uđe u windowse,dođe do onog dijela gdje vrti one crte i stane,čak sam ga naterao na 2550radni takt(tako je pisalo u biosu)ali nije mogao da uđe u windoze,no dobro probao sam nejde i šta da mu radim.Kako radi radi.Možda mu čak i windowsi ne dopuštaju klokanje.Sve u svemu do 1980 mhz ide u windoze preko toga ne,ali stim da nepiše nigdje da je klokan na toj frekvenciji, i dalje piše da je 1.81 mhz.Eto dečki to bi vam bilo to.Usput memoriju nemogu spustiti ispod 200mhz.Raspon memorije mi ide od 200mhz do 600mhz.AKO imate još kakvih ideja napišite.
     
  9. Qler

    Qler Veteran foruma

    ja nikako ne mogu da clockam svoj procesor, cim mu dignem freq restartujem ga, i niste se ne desava :roll: ne dize se sistem NIKAKO, ni POST screecm nista, onda ga moram ugasiti, i kada ga opet upalim, sve se vrati na normalu!
    procesro je P4 1.7GHz mislim da je willamate jezgro (tako se pise jel?!)
    SDRAM 256 166MHz
    ECS P4S5A maticna
     
  10. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    BLUE-SKY, po ovome što pišeš klokanje ti ne prolazi. Kod mene je 3000+ Papovka.. pardon Winchester jezgro. Radi na 2000 (1980MHz) kao AMD 3200+. Nisam išao dalje jer m ne treba... kontam kada mi ovo bude malo i zelim vidjeti nešto malkice razlike... kupit ću bolje hladjenje, od boxiranog, i još jedan moful rama te ići dalje... inaće imao sam dosta problema sa ovom gigabajt pločom, samo kod klokanja, a riješio sam sa F5 BIOS-om kojeg nisam mogao nači na netu ali @BIOS je sam skinuo sa nekog servera i update-ovo... uvijek nakon bilo kakvog podešavanja Advanced Chipset postavki... čak je dovoljno da smanjim brzinu memorije... nakon restarta prijavi da su CMOS postavke pogrešne i učita standarden...


    OC-ajte po malo...
     
  11. ming

    ming Veteran foruma

    Nece da se upali? Posegni za voltazom.
     
  12. X-Factor

    X-Factor Komšija

    GIGABYTE K8NS s939 FSB 325 MHz radi ko zmaj, neznam kako da stavim ovdje sliku da postam svoje rezultate, memory bandwitha, FSB, CPU ... Uspio sam na 4200+ da ga stavim zimus sa otvorenim prozorom, sad nema sanse :D I meni windows prepozna ko AMD Athlon 64 Processor tm 3000+ ali ispod pisu pravi 2520 MHz, a CBid ga prepoznaje ko 4000+ (~2500), da imam 1 MB kesha bio bi 4200+
     
  13. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    A koliko si izlano za nju?
     
  14. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    MA oko 150 KM... zmaj ploca :)
     
  15. X-Factor

    X-Factor Komšija

    ma ja oko 150 KM, nema bolje za te pare a gura overclock bolje nego neke brand ploce od 250 KM sa nForce 4 :) samo opalis CTRL + F1 i uzivaj u opcijama :wink: