Izbor napojne za htpc

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by mahalas, Jan 26, 2011.

  1. mahalas

    mahalas Novi član

    Imam dilemu oko kupnje napojne za htpc. Trenutno su mi u uzem izboru Corsair VX450W(mislim da je isto napravljena od strane Seasonic-a) i Seasonic S12II-330W Bronze(ili ista napojna samo 430W).
    Htpc ce biti baziran na jednom od ovih "stedljivih" procesora (Core i3-2100T ili Core i5-2500T,zavisno od budzeta), 2-3 hardiska, u prvi mah bez eksterne graficke. Uloga ce biti kao sto sam rekao, htpc i kucni server,upaljen 24/7.
    Za napojnu mi je bitno da je tiha, posto ce pc biti stacioniran u dnevnoj sobi. Mozda su ove napojne malo "overkill" za ovu upotrebu,ali cini mi se da je dosta suzen izbor kvalitetnih napajanja sa manjom snagom. Naravno otvoren sam i za prijedlog za druge napojne.
     
  2. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Kako mislis bez eksterne graficke? Kako mislis reproducirat HD video?
     
  3. mahalas

    mahalas Novi član

    Ovi novi intel procesori(imala je i predhodna generacija,ali mislim da je ova malo unapredjena) imaju integrisan graficki cip na sebi, i mislim da je to dovoljno za HD video, dok ovaj pc nece biti koristen za igranje zahtjevnih igri.
    Doduse, ako bude potrebe mogao bih uzeti onda graficku tipa ATI Radeon HD 5450.
     
  4. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Ne znam, uvijek sam mislio da je dobra grafika potrebna za output 1080i.
     
  5. Esh

    Esh HWB

    Ako hoces da bas ides hardcore putem, SilverStone ima PSU bez ventilatora, Nightjar 450W. Inace, mislim da ce te dobro posluziti i te napojne koje si sam naveo.
     
  6. mahalas

    mahalas Novi član

    Razmisljao sam takodjer o napojnim bez ventilatora, ali mislim da su jos dosta skupe.
    Ove gore napojne gore sto sam napisao su vec pomalo "stare", izasle ja mislim u 2007 godini, pa zato sam msilio da nema neko prijedlog za neku noviju napojnu koja je tu negdje oko 300W. Mislim, da se pc nece se ni pribliziti potrosnji od 200W. Npr. trenutna konfiguracija koja mi sluzi za igranje imala je maksimim na 201W u posljednjih mjesec dana(ovo je izmjereno sa vatmetrom koji je non-stop priljucen na uticinici).
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

  8. mahalas

    mahalas Novi član

    Mislim da je i ova Seasonic S12II-430W iz iste serije.

    Ako se ne varam ti si imao corsair 450, da li ti zadovoljan bio sa njenim radom? Cijena corsair 450W i Seasonic 430W je ista tamo gdje cu ja uzimati.
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Corsair VX450W je zapravo Seasonic S12II-500, dakle jos jaci. O tom napajanju vec postoji legenda, nemam ti sta sad pisat o njemu. :D Definitivno jest bolji, ali mislim da ti ne treba tolika snaga za htpc. Imajuci na umu da ova (da ne kazem sva, ali se u biti odnosi na sva) napajanja imaju najvisu efikasnost pri 50% opterecenja, 380W model bi ti trebao najbolje odgovarati.

    Ali ako ti je izbor izmedju Corsair VX450 i Seasonica S12II-430, onda uzmi Corsair.