Sklapanje novog comp-a

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Burkoff, Oct 12, 2005.

  1. Burkoff

    Burkoff Novi član

    Eh ovako skupio sam nesto para i sad hocu da sebi uzmem nov config.
    Kao prvo me muci na sta ce se bazirat novi komp, na Socket-A ili Socket-754
    Sto se tice S-A mislio sam kupit neku Abit-ovu plocu, koje sam nasao u Plus-u

    01) NF7-S (v2.0)
    02) NF7-S2
    03) NF7
    04) KV7
    05) KV7-V
    06) KW7

    Za cijenu od 110-150KM, to je za mene neka granica koliko smije kostat.
    Ja mislim da su ove najbolje sto se tice neke kvalitetne ploce sa Socket-A.

    Dalje sam uzeo kriterij da ploca podrzava DualDDR, sad za sad necu odmah moci kupit te module.
    Al kad budem imao para, onda to moja ploca mora moci podrzat.

    Ploca(4) i Ploca(5) nemaju DualDDR, pa su mi one na zadnjem mijestu sto se tice favorita za MB.

    Kao drugu mogucnost uzeo sam u obzir ploce sa Socket-754.
    Posto sam vidio da eto najbolja ploca za Socket-A kosta koliko i najjeftinija Socket-754.
    Ne mogu da se skontam. Dal vazi pravilo, bolje najgora ploca S754 nego neka najbolja Socket-A.

    Tu sam odmah nadalje mislio. Ako bih uzeo plocu sa S754, tu bih odmah uzeo:
    Sempron-a 2600+ S754 + Tray (64bit), jer je to jedini cpu koji ima 64-bita a ne treba mi MB sa 939.
    Sad koliko je dobar 64bit semptron, dal je ista bolji od svog brata u 32bit verziji upitljivo je.

    Sto se tice S754 ploca uzeo sam ove kao mogucnost:

    01) S754 - Asus K8V-X K8T800 125KM
    02) S754 - Asrock K8Upgrade NF3 115KM
    03) S754 - Albatron K8Ultra U PRO 117KM
    04) S754 - Abit NF8-V2 nForce3 150KM

    Pa sa ovim izborom ploca moguce su kombinacije:

    01) MB 754 + Sempron 2500+ (box)
    02) MB 754 + Sempron 2600+ (tray+64bit)
    03) MB Socket A - neku od onih 6(abit ploca) + Sempron (2200+Box ili 2300+Tray)

    Posto moram birati izmedu Mainboard-a na Socket-A i Socket-754, stavio sam ove ploce
    u uzci krug izbora.

    Ako bih uzeo S754 i time Sempron64bit jel bi odmah morao uzet WinXP64bit il je ovaj SP2
    jos uvjek podrzan od tog CPU-a, dal se uopste isplati uzet 754 i 64bita jer to ustvari nije
    pravi 64bit CPU, barem, nece imat snagu ko neki Athlon64 ili tako.
    Pa sad dal je isto dobar Sempron 2500+ na Socket-a kao i na S754, to vec ne znam.


    Al onda bi ako nista zbog kompatiblinosti uzeo plocu 754 al 32bit sempron, jer s vremena
    na vrijeme mi zatreba Windows-Me,

    Pa eto sta vi kontate?

    Ja stvarno neznam nikako sta da uzmem, jer sam citao dosta puta da asus+asrock nista ne
    valja, i tako to, a ploca je ono osnovno,

    Onda mi je jos trebao savjet za neki ram-modul i koje kuciste(incl PowerSupply)

    Kontao sam neko 300W od Codegen-a, sad dal ta kucista ista valjaju to opet ne znam.
    Nece mi valjda crknut ploca ako je stavim na napojnu codegen 300W.

    Moram napomenut da NECU odmah poci sa overclock-om, sad za sad, kad budem htio kupit cu:

    kvalitetan kooler, kvalitetan ram, kvalitetnu napojnu i tako.

    Valjda ce moci posluzit neka jeftinija napojna.

    Kuciste sa napojnom smije kostat nekih 65 km maximalno.

    DDR256 400 VIKING 50KM
    DDR256 400 TAKE MS 54KM

    Ove sam module mislio uzet kao eto neki ram.
    Sta mislite dal ovo ista valja, dal je ovaj proizvodac ikako dobar.
    Ne zelim da odmah u pocetku crkne cijeli pc.

    Za graficku sam kontao:

    Ako bas ne bude moglo, onda cu uzet neku najslabiju VGA samo da ga ikako mogu upalit:)
    Uzeo sam ponudu komponenti iz 2 radnje:
    tj didakta i plus, tu sam nekako nasao najjeftinije komponente.

    VGA:

    Ati radeo 9250 SE(polovna), 50KM
    Nvidia FX5200 (polovna), 40KM
    Abit R9250-128ADT 128MB 64-bit (88KM)
    Albatron GF FX5200LP1 (100KM)
    Asus Radeon 9250TD 128MB 64bit (90KM)
    Gigabyte RADEON 9250 128MB (90 KM)
    Leadtek A 180 BT GF4 MX4000 128MB TV-OUT (70KM)

    9250 je sve isto, samo koja je najbolja.

    PS: Ova Albatron K8 ploca ima 939 upgrade, sta je to, o cemu se radi???

    Pozdrav, i hvala ako se iko namucio da ovo procita :)
     
  2. Shenron

    Shenron Komšija

    S754 - Albatron K8Ultra U PRO 117KM
    Sempron 2600+ (tray+64bit)
    DDR256 400 TAKE MS 54KM
    Gigabyte RADEON 9250 128MB (90 KM)
    +Codegen kuciste...eto...
     
  3. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    E bas si se ispisao....
    U svakom slucaju predji na sock754
    moj savjet Asus K8N,u pitanju je super stabilna ploca za taj socket (govorim ti provjerene informacije)
    Sto se tice Asus K8V-X,ta ploca ima problema sa atijevim karticama cak stavise 9500-do 9800 vjerovatno nece ni startati.
    Sto se tice Asrock K8 upgrade.. u pitanju je dosta zanimljiva ploca imas mogucnost da upgrade-ujes na socket 939 procesore uz odgovarajuci adapter kojeg opet nemozes kod nas kupiti ali to nije bitno,bitno je da je sis chipset sto znaci dvije stvari obicno sporije od nvidie i vie,losi driveri mada je sama ploca rock stabile.Ako fakat kontas stediti uzmi asrock ako ne asus k8n.
    Druga varijanta i najskuplja ti je KV8 abit koju licno imam (jer nije bilo k8n) i super je ploca

    Procesor moj ti je savjet da probas naci amd 2800+(koji licno imam)
    uz dobru memoriju ga mozes cicnut na 3400+(probano)
    sto se tice milenium ovo ono taj procesor radi u tzv safe modu tako da radi na win 98,me kao i na linuxu,win xp,win 64 bez ikakvih problema.
    Semproni nisu losi cak stavise 3100+ je poznat kao dobar clocker ali ipak to je slabiji procesor sto zbog cache memorije sto zbog problema sa plocama (naime vecinu morash flashat da bi ti radile sa sempronom iako stoji naljepnica sempron ready)

    Sto se tice memorije ganjaj nesto izdrzljivo,moj prijedlog kingstone,twinmos,supertalent,geil(koji licno imam),koliko modula nije bitno jer sve nabrojane ploce uglavnom nemaju dual chanel,izbjegavaj a data,v data,elixir i ine fushere kao taj viking i fujtek,vidi kod slavoljuba imas jeftino kingmax 256mb 40 km

    Sto se grafulje tiche: mislim da ti je graficka 9550 najbolje rjesenje,ako ces asusa uzet uzmi stariju verziju sa aktivnim hladnjakom i narandzastim pcb-em clockabilna je,crvene sa pasivnim nisu,mada ti je tu abit bolja solucija pa ono skontaj,Saphire 6200 nije skup tako da ti je i to varijanta....a zasad izaberi polovnu 5200....
    Sto se tice kucista probaj srediti neko cheeftech obicno imaju dobre napojne ako ces codegen onda bar nek ima 350w
     
  4. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Lupio sam nije saphire 6200 nego club 3d
     
  5. Sleeper

    Sleeper Komšija

    @Burkoff - Socket-754 je naravno bolji izbor ali ako imash samo 256mb rama i slabu graf ni najaci procesor ti nemoze pomoci.

    512mb rama+9550/6200(cca.100km) bi ovde dalo dosta bolje rezultate?
    Ako nemash pare da uzmesh odmah ja mislim da ti je pametnije sakupiti pare pa onda.
     
  6. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Samo su tri glavna faktora sto duze cekas cjene ce biti vece posto ce raja masovno kupovati pred pdv...mislim skontaj
    moj je savjet vjerovatno najskuplji al ide ovako
    Asus K8N,Sempron 2600+ 64bit,9550 i 512mb rama
     
  7. Burkoff

    Burkoff Novi član

    ram ne mogu za sad više od 256 uzet, meni dosta, al ovaj sempron64bit me pravo nešto vuće, to ću ja postepeno nadograđivat, graf+ram, samo cpu mora bit dobar kao i ploča, šta mislite na Abit NF8 Nforce3, to je isto nešto oko 150KM,

    @ sleeper

    gdje ima ovaj za 100KM RAM+VGA?

    @stihoklepac

    ko je taj slavoljub???,
     
  8. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    bolji asus k8n
     
  9. Sleeper

    Sleeper Komšija

    Najbolji DFI nF3 :roll: al nesto sumnjam da ce je uzeti :cry:
    Ne ram+VGA za 100KM :roll: nego sam mislio za 100KM vise mozesh uzeti 512mb rama(256MB-54km VS 512MB-100km)+VGA(RADEON 9250 128MB-90KM VS 9550-140KM).
    Ako uzmesh 256MB+9200/5200 ili nesto slicno samo cesh sebe zahebat(osim ako uzmesh polovno za neke mizerne pare...ali je zato Bosanski rulet).
     
  10. monK

    monK Komšija

    To je moja 2.5 godine stara konfiguracija otprilike...