Disc error

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by c1600, Sep 30, 2011.

  1. c1600

    c1600 Novi član

    Kupio sam laptop HP 4530 sa instaliranim linuxom.Kada sam htio da formatiram i snimim windows 7 nakon prvog restarta pri intalaciji sam dibio poruku disc error.U bios sam usao jednom i vise ne mogu.Instalacija vidowsa se pokrene,disk je vidljiv itd ali nemere dalje.Ima li iko da se bavi servisom ili moze ovako online
     
  2. c1600

    c1600 Novi član

    Instaliram windows na prvu particiju i nakon prvog restarta se pojavi boot device not fount i disc error:

    [​IMG]

    Uploaded with ImageShack.us
     
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    Kako ba ne mozes uci u bios? Moras uci u bios i prebaci hdd sa asci na ide. Mada bi win7 trebao bez problema proci i na ahci, ali probaj ovo.
     
  4. Tensai

    Tensai Komšija

    Ja mislim da ćeš morat izbrisat linux prvo.Formatiraj cijeli HDD i izbrisi sve particije i onda probaj install.
     
  5. c1600

    c1600 Novi član

    Juce sam cijeli da deverao oko ovoga.Naime,Hp-ov laptop je imao na sebi snimnjen neki HP tools i on mi se postavio kao sistem.Sta god da uradim prvo se on boota i izbaci mi error.Onda sam pobrisao sve particije pa i taj HP tools i uspio snimiti windows 7 bez problema.Sad je sve uredu samo me buni sto imam neku kao particiju od 100GB na kojoj je zauzeto 14GB.U windowsu je nema ali pomocu software-a za pravljenje particija je jasno vidljiva.Njoj ne mogu nista uraditi,ni formatirati je ni obrisati,ali nema veze,disk mi je svakako 640GB :)
     
  6. System_X

    System_X Aktivista


    Moraš moć iz windows setup-a izbrisat i tu particiju od 100GB. Ako ipak nemogneš iz nekog razloga onda probaj neki od hdd alata. :wink:
     
  7. c1600

    c1600 Novi član

    Kada iz windows setup-a obavim format i dalje ostane zauzeto oko 14GB prostora od 100GB,znaci ne promjeni se nista.Takoder kada izbrisem tu particiju (sto uredno mogu uraditi) odjednom se opet pojavi.Nije vidljiva ali je prepoznaju alati za pravljenje particija i formatiranje.
     
  8. GW

    GW Moderator

  9. System_X

    System_X Aktivista


    Po pravilu instalacije Windows-a 7 setup sam od sebe odredi 100MB system particiju koja služi za recovery. Nemogu da vjerujem da je to 100GB. Kao što je rekao član GW probaj sa nekim od ovih alata koje je postao da obrišeš sve particije.
     
  10. c1600

    c1600 Novi član

    Morat cu to srediti pa javim kako je proslo
     
  11. c1600

    c1600 Novi član

    Hvala svima na pomoci.Uspio sam obrisati particiju i sada stanje izgleda ovako:

    [​IMG]

    C disk je rezervisan za sistem,E za podatke,a ovih 100MB kako rekoste napravi windows valjda
     
  12. System_X

    System_X Aktivista

    E to je to. Tako to treba da izgleda. :mrgreen: