ati problemi

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by HK_31, Nov 13, 2005.

  1. HK_31

    HK_31 Novi član

    Nedavno sam u plusu uzeo uzeo abit ati radon 9550 128CDT, pa sam je malo bio proturio kroz ove 3d markove. 3d mark 2001 SE prođe bez problema, dok mi na 2003 negjde u sredini testa izbaci poruku o nekom erroru, i uvjek mi se tako desi bilo koju verziju drivera da koristim, dok ovaj 3d mrak 2005 ne moze ni da zapocne kako treba, odmah nako minut-dva obori mi citav sistem. malo sam u pogledo kako se ponaša u igrama i uglanom je priča slijedeća: igram neku igra sat ili dva, i nakon toga ili mi se igra zamrzne ili padne čitav sistem, a ako imam sreće izbaci mi samo onaj error report. nakon toga kada pokušam ponovo pokrenuti igru izbaci me samo iz igre i opet pošalje error report, tako da moram deinstalirati i instalirati opet drivere i to obavezno neku drugu verziju drivera, tek nakon sto se opet sve ovo gore ponovi, mogu se vratit na prvo bitnu verziju dirvera koju sam koristio ili instalirati neku drugu. reinstalacija jedne te iste verzije drivera jedna za drugom cini se ne pali. Isprobo sam verzije drivera drivera od 4.8 do 5.9, jos nisam nabavio ove 5.11 i omega drivere pa da vidim kako na njima to sve frcera. Čini mi se da zasada najstabilniji ovi driveri koje sam dobio uz grafičku, ali ni oni ne traju dugo.Tako da sam sad u dilemi, dali da vratim i zamjenim grafičku ili možda ima neki fazon, jer koliko ja znam ati-u driveri inače nisu jača strana pa ako ko ima kakav koristan savjet neka kaže...
     
  2. HK_31

    HK_31 Novi član

    PS.
    Inaće grafička mnogo bolje radi i sa starijim naslovima igara, nego sa novijim, na novijim brže dođe do ovih provlema...
     
  3. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ako nije pretjerano clockana, driveri za maticnu, driveri za graficku, sve skloni pa ponaovo instaliraj.
    Iz mog iskustva znam da ponekad stari driveri rade puno bolje od novih na takvim karticama.
     
  4. Bimbrlok

    Bimbrlok Aktivista

    Jedan moj prijatelj je imao slicnih problema i na kraju se ispostavilo da je problem bio u maticnoj ploci a ja licno sam imao proroblema slicne prirode ali ja sam clokao bartona na fsb od 200mhz i isto tako mi je ledio igre i prekidao 3d mark testove i dok mu nisam nasao stabilnu frekfenciju na 192mhz. vidi moguce je da ti je ili do graficke ili do maticne ploce a ne iskljucuj mogucnost da je i memorija u pitanju ali ja bih prije svega prvo pokusao sa reinstalacijom sistema.
     
  5. vnm_

    vnm_ Komšija

    kod mene je ista ta graficka...evo testirano, zavrsi 3dmark05 bez problema (5.10 driveri)

    jesil' deinstalirao drivere od stare graficke prije nego sto si ovu ubacio?

    ako format c: + najnoviji driveri za maticnu etc. ne pomognu nosi je nazad u plus...
     
  6. Shenron

    Shenron Komšija

    Koju si graficku imao prije te?
    Ako si imao nVidia, skini si RegCleaner i obrisi sve sto se tice nVidie. Pa onda unistall ATI drivera, i opet obrisat registry od svega sto ima veze sa ATI driverima.
    Onda instaliraj nove drivere.
    Ako ni tada ne radi. Probaj formatirat, pa sve ispocetka instalirati. Ako ni tada nece nish radit, onda vrati graficku. Ili provjeri kod nekog graficku...mozda ti je do maticne.

    A isto tako moguce je da se graficka malo pregrijava.
     
  7. HK_31

    HK_31 Novi član

    sve sam gotovo isprobao: od reinstalacije drivera i sistema do vađenja jednog po jednog modula RAM memorije i ništa nije upalilo. Jedino što je malo proradila kako treba i tako prošla 3d mark 2003 kada sam tek instaliro XP SP1, ali to je samo kratko trajalo, jer nakon određenog vremena stvari su se vratile na normalu, jedino mi još ostaje da odnesem je kod prijatelja, pa da je kod njega isprobam, ali je ipka definitvno moram vratiti i zamjeniti, bila on nekompatibilna ili neispravna, više bih volio da je neispravna jer bih uzeo opet istu, ovako ako se ispostavi da je nekompatibilna onda nemam pojma šta bih mogo uzeti u tom cjnenovnom rangu, jer trenutno sam bez love tako da ništa nemogu dodati pa da uzmem možda nešto bolje...
     
  8. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Proveri koji 3dMark imas. Bili su neki patchevi koliko se sjecam.
    Ukoliko je instalacija SP1 pomogla onda je vrlo vjerovatno softverska greska. Imas li instalirane drivere za maticnu?
     
  9. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    Tamo na drugom forumu si spomenuo da imas ASUS MB sa sis chipsetom... probaj dici AGP voltazu 1.6v, iskljuci FW, ako je AGP na 8x spusti na 4x (neces izgubiti na performansama). Probaj ove tri stvari zajedno pa vidi kako ce ti raditi.
     
  10. Qler

    Qler Veteran foruma

    fakat, da li bi meni bolje radila graficka da mi je AGP 8x a ne kao sada 4x :roll:
     
  11. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    Koja ti je graficka... imaj na umu da na AGP 8x rade i zvjeri graficek kao sto je 6800GT. Tj. ne znaci da ako imas cijev za vodu od 50cm prečnika da ćeš imati i bolji dotok, jer trebas imati vode da to popunis.

    Mislim da cak i 9600 Moze raditi bez pada performansi na 4x AGP-u.
     
  12. Qler

    Qler Veteran foruma

    pise u potpisu, 9800pro 128bit 128MB
     
  13. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    Ne viđoh ti ja to šinko :shock:
    Evo par testova sa tvojom grafuljom:
    http://www.pcmoddingmy.com/content.php?article.142

    ---------------------------------------------------------------------
    Summary

    The current grain of wisdom describes AGP 8X as an utterly useless feature with no benefit for performance that would go beyond a fraction of a percent in frame rate improvement. We have taken the latest edition of the nV28-based ASUS V9280S and run it at AGP 8X, AGP 4X as well as in forced AGP 2.0 (4X) mode by disabling the respective pins on the AGP interface. Our results show that representative D3D gaming and benchmark applications in fact do not profit from AGP greater than 2X, however, the situation is entirely different in a high end OpenGL environment.

    Aside from dissecting the changes from AGP 2.0 to AGP 3.0, we are looking in more detail at the capabilities and performance of the ASUS V9280S in comparison to both the older V8420 (Ti4200) and the V8460 (Ti4600)

    As always, there is not a one sentence description of our findings possible but suffice it to say there are a few surprises.


    The advanced graphics port or AGP was first introduced with the intent to enable a high speed interface to satisfy the increasing demands of 3D graphics accelerators for data bandwidth. Briefly, AGP started out with the original AGP 1.0 specifications running a 32 bit interface at 66 MHz with a total bandwith of 264 MB/sec in AGP 1X mode or 528 MB/sec in AGP 2X mode using DDR signalling. AGP 2.0 added Fast Writes and introduced Quad Data Rate (QDR) AGP 4X to double the bandwidth to 1056 MB/sec which was made possible by reducing the voltage swing from 3.3 to 1.5V. The latest edition of AGP further reduces the signalling voltage to 0.8V to enable Octal Data Rate (ODR) for AGP 8X. AGP 8X which is part of the new AGP 3.0 specifications allows 533 Mega Transactions/sec equaling 2112 MB/sec bandwidth on a 4 Byte bus width. Originally meant among other things to internally support the united memory architecture pushed by Intel, AGP features direct memory access (DMA) as well as Direct in Memory Execution (DiME), meaning that texture operations can be executed within the main system memory instead of loading the data into the local frame buffer, that is, the on-board graphics memory.
    ---------------------------------------------------------------------

    Ne znam šta da ti kažem.... za taj procesor mozes uzeti neku plocu od 80-tak KM i da imas AGP 8x... pa bi seisplatilo. Malo iz Dual Channel fazona, malo iz AGP 8x itd.

    Vidi ovo ovdje:
    http://www.bjorn3d.com/read.php?cID=63
    ---------------------------------------------------------------------
    What this new AGP3.0 specification means to us, the end users:

    As you’ll note on the many NV18 & NV28 reviews on the net, AGP8x offers very little performance advantage to users with late model systems and high performance video cards because little system memory usage is needed by these 128MB cards. Where it WOULD show a marked improvement is in video cards with little memory (<32MB) that have to utilize the system memory under late model games. Unfortunately, what are the chances of Geforce2 MXs being manufactured under the AGP 8x spec? This type of card, IMO, would likely see a marked improvement in performance.

    A big downside of this new AGP3.0 specification is that it won’t support the old AGP 1x and AG 2x 3.3v specification. This is likely not a big issue since there will be practically no Rendition V1000 and V2220 users who would run these cards on an AGP3.0 spec motherboard, but this is a real issue. However, chipset designers could choose to leave in the older 3.3v AGP specification.
    -----------------------------------------------------------------------

    Ne mogu da nadjem nista vezanoza nove kartice :(
     
  14. Qler

    Qler Veteran foruma

    da mi je naci neku relativno dobru a jeftinu maticnu za ovaj moj proc, bilo bi dobro, ali koliko sam shvatio ovo cudo ne moze vise od 1.7GHz, a i RAM mi radi na 200MHz iako maticna podrzava 333MHz-a...
     
  15. HK_31

    HK_31 Novi član

    prvo instalacija je pomogla, ali samo u pocetku, kasnije je se sve vratilo na stari problem. druga stvar u mene je starija matična A7S333, sa SIS-ovim chipsetom, samo ima AGP 4X, tako da to sa 8X otpada a i igranje sa voltaža otpada jer nemam te opcije u BIOS-u.
     
  16. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    Nisto ti i Qler trebate zajedno u shoping po nove ploče :)
    NAPOMENA: Samo nemojte da kupite ASUS "X" seriju, čuo sam od jednog kineza da im ovo X kod ploca znaci x(k)astrirana ploca... pa eto da znate ;)
     
  17. Qler

    Qler Veteran foruma

    izgleda da cemo morati :(

    ali nista jos dok ne skupim i za proc. jer ne isplati mi se sad uzimati maticnu, na koju necu moci nista staviti jace.
    planiram skupiti za nekog venice-a :D i neku onako, malo kvalitetniju plocu :D