del optiplex gx620 problem sa tastaturom?!

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by avduka, Aug 7, 2012.

  1. avduka

    avduka Aktivista

    znaci prijavljuje gresku tastature....i daje mi dvije opcije sa f1 i f2 ali kako kada neradi tastatura..?
    ps2 portova nema na ploci....
    guglo sam.....ima dosta problema istih sa ovim delovima kod nekih je problem rijesen sa cmos resetom...meni ne pomaze.....
    racunar nije koristen neko vijeme a dok je pokusan upaliti bilo je i grmljavine par dana prije...neznam jel riknula maticna ili sta vec...
    mjerio sam napone na usb-ovim...na svim ima napon 5v dok samo na jednom usb portu ima neki napon i na srednja dva pina od usb-a....i jedino na tom usb portu mi reaguje mis kada ga skopcam...tj upali se svijetlo na misu....tastzatura nece...nekada samo kada se pali pc ona blicne dva tri puta gore na lampicama i poslije nista....
    znaci nemoze se ni win dici niti semoze uci u bios....izludio me je veceras ovaj pc...probao sam i druge tastarure...nista....
    da li je do napojne...koja eto uspije pokrenuti racunar....(imam dvije al jedna nema p2 konektora a druga nema 24pinki konektor za mb...:(....)
    ili je do maticne ploce....ako neko ima kakav prijedlog nek predlozi...:)
     
  2. avduka

    avduka Aktivista

    niko?
     
  3. Reznor

    Reznor Overclocker

    AW: del optiplex gx620 problem sa tastaturom?!

    Za brand name računare moraš provjeriti pinout na glavnom 24pinskom konektoru, jer možeš skroz spaliti ploču. Provjeri u railovima ima li napona.

    Gesendet von meinem MT11i mit Tapatalk 2
     
  4. avduka

    avduka Aktivista

    kako provjeriti taj pinout....mislis napon na 24pinskom konektoru?
    imal kakva sema da znam koliki gdje napon treba biti....?
    mozel malo detaljnije ovo sto si napiso...:)
     
  5. Reznor

    Reznor Overclocker

    AW: del optiplex gx620 problem sa tastaturom?!

    Jest, nađi šemu da vidiš da li je standardni pinout kao na svim 24pinskim napajanjima ili je specifičan za della. Ovo drugo ubodi kleme od unimera na rupe od molexa (crvena i crna, žuta i crna).
    Gesendet von meinem MT11i mit Tapatalk 2
     
  6. avduka

    avduka Aktivista

    Re: AW: del optiplex gx620 problem sa tastaturom?!

    Ma moze se ubaciti sinoc sam krenuo probati ubaciti obicno atx kuciste ali na jenom nisam imao P2 konektor za plocu a na drugom nema 24pinskog konektora takodje za plocu..:(...et baksuza....

    a to mjerio sam napone na napajanju kada sam ga izvadio....neznam jesam li na moleksima mjerio ...ganjao sam tamo po 24pinskom konektoru....nasao sam neke napone od 5 i cini mi se od oko 3 i 2V....provjerit cu i molekse!...samo frka mi krecim kucu u PM....hebe me zena na svakom koraku...:)
     
  7. avduka

    avduka Aktivista

    u moleksima imam napone 11,93V crna i crvena a crna i zuta 5,0V a imam i neki napon od 6,8V samo neznam sad koje su zice bile....mjerio sam napon dok je racunar bio upaljen(sa bios slikom na monitoru)...to je u drure jel tako?
    na 24pinskom nisam stigao..
     
  8. wragg

    wragg Aktivista

    Nije ti do napojne, 99%. Probaj naći PCI USB karticu, pa preko nje radi. Vidim da si probao i druge tastature, ali moguće da nisi potrefio niti jednu koja je "kompatibilna" sa tim DELL-om. Oni su "muhanati" što se tiče input uređaja :)
     
  9. avduka

    avduka Aktivista

    kako nece bit muhanat kad nema ni ps2 konektor...)
    usput evo jedne jako dobre teme o ispitivanju napojne jedinice koji sam nasao na netu:
    Code:
    http://forum.krstarica.com/showthread.php/433551-KAKO-PROVERITI-NAPAJANJE
    jako fino objasnjeno sa slikama!
     
  10. Reznor

    Reznor Overclocker

    AW: del optiplex gx620 problem sa tastaturom?!

    Meni su na biostar a760g izgorila sva 4 zadnja usb porta na ploči iz čista mira. Samo tastatura i miš bili spojeni. Simptomi su bili da miš samo kratko trepne pri spajanju i to je to. Rješenje je bilo zamjena ploče. Probaj sa pci usb hubom svakako.

    Gesendet von meinem MT11i mit Tapatalk 2
     
  11. avduka

    avduka Aktivista

    evo sad sam ispitao psu sa unimetrom...i radi sve ok...12,5,3,3V sve ok!
    izgleda da je nes na maticnoj....probat cu danas sa pci usb-om....btw...jel ovo sa njim nekad nekome upalilo?

    nasao sam plocu na piku...50km...jos mostar da bude gore...plus cenera za postu...al nebi mi to bio problem da sam 100%siguran da je do ploce...:(
     
  12. avduka

    avduka Aktivista

    evo probo sam i sa usb pci slotom....nista opet!...:(
     
  13. wragg

    wragg Aktivista

    Meni se čini da tebi to zamrzne na toj poruci pa ne možeš ništa pritisnuti. Kakvi su ti konezatori po ploči? Hajde ostavi samo procesor i memoriju, a ostalo isključi pa onda probaj. Ako tako ne upali, ubaci onda drugu memoriju.
     
  14. avduka

    avduka Aktivista

    na oko su dobri....evo nesamo sam nekog lolu sa plocom pa cu vidjeti....