Kupovina monitora - sve upite postavljajte ovdje

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Konjislav, May 6, 2008.

  1. dmr

    dmr Veteran foruma

    Da, ako je sve ispravno. Meni se licno svidjaju ovi stari 19" 5:4 monitori, imaju ogromne pixele :)
     
  2. apokalipso

    apokalipso Aktivista

    Jesi li ti sebi stimao i kalibrirao sliku ili si koristio neku od kalibracijskih postavki koje se mogu naci na netu? Ja kad sam sebi stimao na U2311H bilo je malo probijanja a kada sam koristio postavke sa neta, probijanje je gotovo neprimjetno.
     
  3. Vedo

    Vedo Moderator

    ev sad stavio crne wallpapere na oba U2412M, nema ni sekunde probijanja bijele boje :/
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    iskljuci svjetlo u prostoriji pa ces vidjeti u coskovima. I ne radi se o probijanju bijele boje vec sjaju na antirefleksivnom sloju.
     
  5. apsolut

    apsolut Novi član

    probam veceras ovo sa svjetlom, sad mi udara dnevno svjetlo :)
    a cini mi se kad se pomicem (ako sam blizu) prema ovim bijelim coskovima i kad gledam sa strane da nema bjeline...
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    pa ne bi trebao vidjeti ni ako je dnevno svjetlo u sobi :), a ti trebas uvijek imati neki izvor svjetla a ne jos da iskljucujes :). A ako nestaje kako pomjeris glavu upravno na taj dio onda je glow i to je normalno.
     
  7. Sena

    Sena Veteran foruma

    Pozz raja, evo meni vise puna kapa screen tearinga, trpim ga ima tri godine skoro i ne mogu vise.

    Sad naravno mogu ukljuciti V-sync ali onda se pojavi onaj kretenski lag misa i tastature, da bih to eliminisao moram ukljuciti game mode u postavkama monitora, ali onda gubim toplu boju bez koje ja ne mogu da radim.

    Tako da treba mi savjet za 120 Hz monitor, opcije su BiH, Srbije i Hrvatska, ima li sta do 500KM, a da nije taraba?

    EDIT: Ocigledno nema, svi su barem 350 eura pa na dalje, ipak ostavljamo to za druga vremena.
     
  8. zoi

    zoi Veteran foruma

    Promjeni sebe, jeftinije će te izać a korisnije je.
     
  9. Sena

    Sena Veteran foruma

    Da jbg, sta cu kada primjetim svasta sto normalan svijet ne primjeti(naravno ne umisljam, da me ovde netko ne proglasi ludim).
     
  10. zoi

    zoi Veteran foruma

    Nisi jedini. Ima ovdje jedan član, odavno je tu, koji je tako prije nekoliko godina isto viđao nekakve boje po LCDovima koje niko drugi nije vidio i slično :)
     
  11. Tesla

    Tesla Aktivista

  12. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    To sto je 3 incha veci od della i ima kameru ne znaci i da je bolji monitor,ipak DELL je IPS a ovaj ASUS je 99% TN jer na prvi pogled nigdje ne mogu da nadjem taj podatak a da je IPS pisalo bi najvecim slovima na sve strane. Onda i 27" bi trebao da ima 1440p rezu a ne 1080p Dalje dell je 16/10 a asus je 16/9 a ipak 16/10 je dosta prirodniji panel za rad.
     
  13. Tesla

    Tesla Aktivista

    Ufff, ok ok, got it. Dell for the win, ali ima li gdje uzeti veci od 24" ali da je odlican, dakle nesto kao ovaj Dell, pare se vrte oko 500-600 KM.

    Hvala covjece mogao sam se zaletiti
     
  14. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    U koju svrhu ces ga koristiti, gejming, fillmovi, obrada slike?
     
  15. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Druze,ako vec mora biti veci od 24" onda definitivno neces naci nista bolje za te pare od tog asusa kojeg si naveo. Daleko od toga i da je los,za tu klasu TN monitora pruza dosta za tu cijenu i ima finih dosataka na sebi. Ali ja konkretno,imam TN monitor vec jedno 5 godina i sad ga vise ne bih kupio.Vreme je za bolje tehnologije :)
     
  16. Tesla

    Tesla Aktivista

    web i obrada slike
     
  17. Vedo

    Vedo Moderator

    Onda obavezno IPS, kod TNa slika izgleda tamnije/svjetlije ovisno sa koje visine gledas u monitor. Kod IPSa toga nema.
     
  18. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Cisto informativno, za 700KM se moze uzeti 32" TV sa IPS matricom. Ja ga vec mjesecima primarno koristim kao monitor. Svaki ozbiljniji posao je lakse raditi nego na minijaturnih 24".
     
  19. Tesla

    Tesla Aktivista

    Hmmmm, preporuka ?
     
  20. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    LG 32LK450. Samo ti treba DVI>HDMI adapter (cak i ako imas HDMI na samoj grafickoj). To je proslogodisnji model btw, ali je bolji od ovih novih.
    Za njega se sigurno zna, sto sam naravno i provjerio, da podrzava 1:1 pixel mapping, RGB preko spomenutog adaptera, i prolazi bez problema belle-nuit test. Uglovi vidljivosti su fenomenalni.