molim pomoc

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by ziki_k, Mar 12, 2006.

  1. ziki_k

    ziki_k Novi član

    Mozete me uputiti ako sam zalutala....

    Treba mi savjet...zeljela bih kupiti digitalnu cameru,ne skupu 250-300KM, za licne potrebe...imam neku sad ali je slaba jer je ujedno i web i cam. (GSsmart mini) ali nema blica.

    Znam da moram gledati te mega piksele...sta jos?

    Koji su pouzdani proizvodjaci?
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Moras gledati i opticki zoom. Nemoj uzimati bez njega.

    Sto se tice marke, gledaj da bude netko sa tradicijom u proizvodnji fotoaparata. Recimo Olympus, Canon, Kodak i slicno.

    Netko ce ti vec preporuciti konkretan model.
     
  3. 3125

    3125 Komšija

    Nemoj gledati digitalni zoom, gledaj opticki zoom. Megapixeli nisu prevazni (ako ces razvijati "normalne" slike dovoljno ti je 2). Nemoj da bude neka levatska marka. Ako nisi cula za proizvodjaca nemoj ni uzimati.
     
  4. Ace_

    Ace_ Aktivista

    ako mislis na fotoaparat, uzmi Olympus, za 250KM mozes naci solidan fotic, samo pazi da ima 3x opticki zoom i barem 3megapixela, i pored njega kupi bateriju i punjac i jednu karticu od 128MB jer svi dolaze sa 16MB sto nije dovoljno
     
  5. 3xD_design

    3xD_design Aktivista

    Ja preporucujem Canon. Uporedjivajuci boje sa Sony fotoaparatima, vidio sam ocitu razliku. Ja imam Canon a95 i prezadovoljan sam. Pogledaj kako se krece Canon a75. Uglavnom, odi u trgovinu. Zapisi modele Canon aparata koji su ti po cijeni pogodni, i odi na http://www.stevesdigicams.com i pregledaj fotoaparat i njegove funkcije do najsitnijih detalja. Digitalni zoom je nista. Ako pise da je velik, znaj da nema veze. Vjerovatno bi ti bio dovoljan 3x opticki zoom kakav i ja imam, a ako se kasnije budes odlucila za neki puno veci opticki zoom, mozes kupiti dodatak koji pase na odredjene modele i imati nesto slicno dvogledu (dalekozoru) :D.
     
  6. syss

    syss Veteran foruma

    canon a510 ili a520 - bestbuy svemira trenutno... sam imam canon a60, a nedavno sam i na a520 radio - ukratko ludnica od aparata.

    ace... koliko ono koštaju xd kartice? :wink:
     
  7. ming

    ming Veteran foruma

    Canon A420 3.2mPix cijena 299km.

    Aparat nema mjere u svojoj klasi.
     
  8. [tota]

    [tota] Aktivista

    Evo sve pohvale za Canon, odlican aparat a nije ga tesko koristiti
    (posto ti je prvi digitalac)
     
  9. jeretik

    jeretik Komšija

    Canon A400, mislim da je oko 250 maraka, a dobar i lako nabavljiv aparat :)

    Ili ono sto Sulu rece

    Isto, ako negdje slucajno nadjes ispod 300 maraka Kodak CX7430, nista ne pitaj, samo ga uzmi
     
  10. syss

    syss Veteran foruma

    u nas je a520 1200kn... ja bi se malo ispružio za njega da sam na tvom mjestu jer ćeš kad-tad htjet vidjet šta svi ti gumbići na aparatu mogu, a mogu jako puno :wink:

    inače a410 isto odličan starter fotić.

    samo jedan mali savjet... nemoj si zadat npr. 300km za fotić i onda kupiti neki za 280km jer bez punjivih baterija, punjača i barem 128mb karticom nećeš dalje od dvorišta ništa poslikat :wink:
     
  11. Nani

    Nani Komšija

    Stvarno mi nisu jasne rasprave ako neko nije upucen nemoj ni da komentarise, mene sto ne zanima i ne znam i ne komentarishem i cao. Sto se tice digitalnih kamera digitalni zoom je smetlje, medjutim u tom vžcjenovnom rangu koji si ti spomenula tesko da ces naci nesto sa dobrim optickim zoomom. Dalje ni u kojem slucaju nemoj kupovati aparat sa AAA baterijama. Samo ion-litijske baterije kao kod mobitela sa punjacem. Megapixeli ti nisu mjerilo kvalitete slike. Izuzetno je vazno otvor blende, citaj koliko svjetlosti moze uci i koliko je brza blenda odnosno objektiv, sto je brza blenda slika ce biti jasnija i ostrija prilikom pokreta pri slikanju.
    Pripazi na sljedece stvari
    Velicina digitalnog fotoaparata: – Igra znacajnu ulogu u odnosu cjena/kvalitet.

    Digitalni fotoaparati se prave u razlicitim velicinama. Uglavnom veci fotoaparati imaju vise funkcija. Po velicini fotoaparate mozemo podjeliti u tri kategorije:

    Kompaktni – oni su laki i minijaturni (velicina koja moze stati u dzep od pantalona).

    Najveca prednost ovih fotoaparata je sto su zgodni za nosenje da ih se moze uvjek imati sa sobom.
    Mana – mali dugmici i zum od koga ne mozete ocekivati perfektne fotografije.

    Standardni – najsira kategorija i vecina fotoaparata spada ovdje.


    Veliki/profesionalni fotoaparati – koji imaju dosta funkcija.

    Ovakve fotoaparate koriste napredni/profesionalni fotografi i imaju sirok spektar rucnog podesavanja i mogucnost mjenjanja sociva/zum itd. Nije za pocetnike jer Vam moze biti veoma tesko da savladate sve funkcije i bolje slike ce te dobijati standardnim fotoaparatom koji imaju automatska podesavanja. Ugradjuje im se Karlzais leca koja predstavlja laicki rceno "muhino oko" ioli posebnu vrstu cipa na koji ulaze svi fotoni koji bivaju obradjivani i korigovani u cilju boljeg kvaliteta slike.

    Rezolucija digitalnog fotoaparata:

    Rezolucija se mjeri mega pikselima. Jedan mega piksel se sastoji od jednog miliona piksela/tackica. Sto vise mega piksela-veca je rezolucija i bolji kvalitet slike. Ocigledno je da ukoliko ne zelite da stampate veliki format slika nemorate pretjerano da brinete o visokoj rezoluciji Vaseg fotoaparata. Nikako ne uzimajte fotoaparate sa rezolucijom ispod jednog megapiksela, dok su dva megapiksela zadovoljavajuca, i za svakodnevnu upotrebu slike ce biti savrsene.
    Memorija fotoaparata - manje bitna stavka jer se obicno uz aparat isporucuje kartice sa 128 MB sto je vise nego dovoljno pa i za TIFF format dok se ne stigne kuci na copm. Ovde treba pripazizi na vrstu digitalnih kartica, sonijeve izbjegavati u sirokom luku, skupe su, teesko ih je nabaviti, kompatibilni samo sa sonijevim aparatima uglavnom.
    Sretno!
     
  12. -aMiR-

    -aMiR- Novi član

    bitno za digitalnu still cameru je

    ukratko

    lece ( socivo)
    megapixel min. 3
    opticki zoom
    vrsta mem. kartice
     
  13. djambo

    djambo Aktivista

    Canon A520 best buy
    4 mpx
    4xoptika 4xdigitalni zum
    koristi sd ili mmc kartice
    dvije AA baterije neke jace nadjes na svakom cosku
    ISO 60-400 sasvim dovoljno
    jako puno opcija za manualno podesavanje i odlicne slike na auto
    svaka tipka je na svom mjestu da se ne slamaju prsti

    jedino pravilo ne nasjedati na jeftine Sony tipa S600 ili HP aparate jer su slike odvratno zrnate
     
  14. ziki_k

    ziki_k Novi član

    hvala punooo

    Pa bas sam dobila dovoljno podataka...svaka cast i hvala svima...bezveze mi bilo tek onako otici i kupiti.
    Inace sam naporan kupac a sad pored ovih podataka, mogu tek misliti....koje zlo cu biti :twisted: