Nema slike na monitoru kada se upali PC

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by sumeir, Sep 4, 2014.

  1. sumeir

    sumeir Komšija

    Pozdrav

    Problem na poznanikovom PC-u Znači kada se upali kompjuter pc power lampica radi ali od HDD-a ne.Nema nikakvih zvučnih signala tokom paljenja.

    Probao sam njegov HDD u drugom računaru i radi. Za svaki slučaj priključio sam pc na drugu napojnu i isti je rezultat.

    Jeli može biti da je matična otišla obzirom da se problem desio kada je bilo neke grmljavine u njegovj mahali.

    Znači matična je Asus P5GCMX (Intel Socet 775)

    Napojna je neki "kinober" od 450W

    Unaprijed hvala i lijep pozdrav.
     
  2. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Matična garant...
     
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    de probaj ocistiti alkoholom kontakte na pcei slotu grafe i na ramu.
     
  4. sumeir

    sumeir Komšija

    Ovaj se problem desio iznenada, tj nakon grmljavine odmah.Ako može pojašnjenje šta bi to mogao alkohol učiniti u ovoj situaciji. Čisto informativno,jeli ovo govoriš iz iskustva ili je neka "teorija". :)
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    Samo probaj nista te ne kosta, jedino ako ti je mrsko :)
     
  6. sumeir

    sumeir Komšija

    Dobro,jeli treba da bude "čisti alkohol" da se po apoteci traži ili...
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    kakav god, moze i sljiva, samo pusti da dobro ispari :) Moze i aceton, samo nemoj pretjerat sa kolicinom.
     
  8. Bimbrlok

    Bimbrlok Aktivista

    Imao sličan problem i cipset na maticnoj ploci bio problem. (odlemio se bio od pregrijavanja) Zagrijao ga, ocistio staru termalnu pastu koja je bila u katastrofalnom stanju, stavio novu i vratio hladnjak i sve proradilo kao nekad prije kvara :)
     
  9. elvirbej

    elvirbej Aktivista

    @Bimbrlok kako ti se ponasao racunar prije nego si sredio chipset.

    Imam Asus P6T se i i7 920 i sve sam moguce isprobao ali nece da boot-a.
    Probao sam samo sa procesorom i coolerom bez memorije sa memorijom, bez graficke sa grafickom.
    Cooleri se vrte uredno, pri paljenju ubrzaju i onda uspore.
    Procesori i chipset se zagriju malo kada ostavim malo duze upaljeno.
    I da speeker se oglasio samo kada sam zaboravio prikopcati napajanje na graficku.

    Iko ikakvu ideju ili da maticna ide u smece? Mada ne mogu ni sa sigurnoscu reci da je proc. ispravan.
     
  10. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Sumnjam da je kod tebe problem sa chipsetom..
    Kako znas da li boita bez graficke? :D tj jesi li probao drugu graficku, i ono osnovno, izvadio bateriju na par sati? I je li se odjednom desilo ili?
     
  11. Sena

    Sena Veteran foruma

    Koji error kod izbacuje?

    EDIT: Sad vidim da nema debug display, kako pisti, koliko beepova ili nema beeopa nikako?
     
  12. elvirbej

    elvirbej Aktivista

    nema beep-ova. Proc je C0 stepping sto znaci da bi trebao biti podrzan od prve verzije bios-a.
    Uzeo sam neku staru plocu i stavio procesor koji ne podrzava i isto se ponasa. Znaci cooleri vrte bez slike bez beep-ova.
    Zato sam u potrazi za drugim procesorom cisto da probam, da iskljucim tu mogucnost ali sam ogranicen. Pinovi na maticnoj su uredni, a bez baterije je bila 2 dana. :D
    Moze li napojna tu igrati neku ulogu?
     
  13. elvirbej

    elvirbej Aktivista

    Tek sad pogledam listu rama koji podržava ica ploča i moj nije naveden. Moguće da je ovo uzrok?
     
  14. Sena

    Sena Veteran foruma

    Moguce je, imao slican problem davno sa giga x58-ud7 plocom i g skill ramom, nije podrzan nekada bi upalilo pa samo 4gb prepoznalo, a nekada ne bi nikako.
     
  15. elvirbej

    elvirbej Aktivista

    Probao i drugi ram.Isto sve i odustajem.
     
  16. elvirbej

    elvirbej Aktivista

    Nisam odustao ipak. U petak odem kid druga, stavimo neki xeon i njegovu napojnu. Gle čuda ploča radi kao da je nova ;). Problem je bio u mojoj napojnoj koja ima neki problem kada se uključi 8pin na matičnu. Sa 4 pin nije htjela bootati zbog procesora koji 130w. :)
     
  17. elvirbej

    elvirbej Aktivista

    Opet ja i opet asus :). Ovaj put je problem p8z68 matična. Kada upalim računar kaže: WARNING! Bios.recovery mode has been detected. Stavite usb ili cd sa p8z68vlx.rom . Kada stavim usb ili cd sa odgovarajućim biosom ekran ostane crn i nista se ne dešava.
    Kada ne stavim ram računar se oglasi da fali ram. to ustvari radi bios zar ne?
    Ima li iko ikakav prijedlog? matična je nova.al nemam garanciju :(.
    Ili mi preostaje samo reprogramiranje.bios chipa odnosno kupovina novog.
     
  18. KingT

    KingT Veteran foruma

    Usb stick treba da jeformatiran kao ntfs i Bios file da je u root sticka.

    Takodje tu je hot flash metoda, doduse malo opasnija i zahtjeva da imas drugi PC kojiradi i ima AMibios i isti fizicki Bios chip ( u tvom slucaju sa Asus plocom)

    Pokrenes drugi pc
    Udjes u Bios
    Pa u EZ Flash utilityu Biosu
    Onda izvadis Bios chip iz maticne te stavis taj Bios chip sa bad flashom
    Sa usb-a ocitas odgovarajuciBios i flashas.
    Iskljucis racunar i vratis chipove na odgovarajuce ploce.

    Davno sam ovo jednom radio i uspjelo je, ali treba paziti da se chip stavi u lezizste u pravoj orkentaciji i da se ne napravi kratki spoj, predlazrm da chipove izvadis ida ihsamo malo stavis u lezizte radi lakseg vadjenja ptilikom flasha.
     
  19. elvirbej

    elvirbej Aktivista

    Imam p8h61 ploču. Misliš da moze? Čime predlažeš da izvadim cip?
    I jesi siguran za ntfs? Svugdje se spominje FAT.
     
  20. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Pa FAT32 je standardni format za USB stick, ali kad ga koristis za boot, treba da je formatiran kao NTFS.