kompjuter ledi (cudan problem)

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by vnm_, May 13, 2006.

  1. vnm_

    vnm_ Komšija

    ovako, radi se o kompjuteru moje mame...

    neredovno se desava slijedece, kompjuter se upali i tu negdje kad udje u windows prodje nekih 30 sekundi i kompjuter zaledi, monitor pokaze crnu sliku, ugasi se, onda se upali, slika je suzena jer se prebacio sa 100Hz na 90Hz-75Hz (iz nekog razloga je skoro svaki put neka druga vrijednost poslije tog zaledjivanja) i naravno moram ga restartovati...nakon restarta sliku moram vratiti na 100Hz, nakon sto restartujem kompjuter on radi BEZ IKAKVIH PROBLEMA cak i 12 sati na komadu...i to ne bas nezahtjevne stvari jer moja stara radi u Catia programu i CAD-u i pored toga naravno ima upaljenih nekoliko browser prozora, messenger, slusa muziku i stvarno nikada nije zaglavio nevazno koliko je opterecen, jedino ovo sto radi pri "hladnom" paljenju, i to sto je najgore ne radi svaki put nego bukvalno moze uraditi 3 dana za redom pa sedmicu dana ne pa opet itd...
    onaj bluescreen sto windows daje sam ugasio jer mi je isao na zivce, a javljao je javljao da nesto nije ok sa atidvag.dll i da ce da uradi memory dump...
    zbog tog bluescreena sam drivere za graficku mijenjao, isprobao sam jedno 4 razlicita catalysta i jedan omega, nije pomoglo...VPU recover sam pokusao ugasiti, nije pomoglo, ja mislim da je cak i gore bilo :)

    formatirao sam 2 puta, jednom da bi izbrisao ono sto su mi instalirali u Plus-u (WinXP SP1) i to jedno 5 dana nakon preuzimanja jer se i tad vec glupirao i to MNOGO vise nego sto sad radi (redovno ledio i druge stvari koje iskreno da kazem nisam upamtio jer me je toliko iznervirao da mi doslo da ga bacim kroz prozor), drugi put sam formatirao jer mi je radio ovo sto i sad radi jer sam kontao da nesto nije ok sa driverima za chipset...

    iskreno da vam kazem ja sam ovo od februara ignorirao tako da sam i zaboravio sta sam sve isprobao (peglao sam se tada 2 sedmice oko ovoga) i isao da vratim na 100Hz svakih par dana ali vise fakat nema smisla...

    kao sto rekoh kompjuter je kupljen u Plus-u u januaru i pod garancijom je, ali ga nemogu nositi u servis jer staroj treba i pojela bi mi svaki zivac a stvarno necu da ni da zamislim face kakve ce napravit kad ga odnesem u servis, jer ipak problem se nemoze reprodukovati...sta da im kazem, "upalite kompjuter svaki dan i kad vam se desi vidjecete"...vjerujem da bi mi ga vratili netaknutog i rekli da je sve uredu

    jos da dodam da monitor kod mene radi normalno i da u racunaru sve radi na fabrickim postavkama...e da memtest+ radio 12 sati i nije nasao gresku...mozda sam jos nesto zaboravio reci al nemogu sad da se sjetim...pokusacu ovih dana neke stvari ali da vidim ima li neko kakvih prijedloga

    konfiguracija:

    Athlon 64bit s754
    2x512DDR Kingmax
    Abit NV8 NF4
    Abit RX300 VGuru 128MB PCIx
    21" Samsung 1100P (polovan)
    WinXP SP2
    zadnji NF4 driveri
    Catalyst 5.10

    hajmo ljudi pomozite mi :) hvala unaprijed
     
  2. Chem

    Chem Komšija

    Kontaktiraj ljude iz X-Files :D :D
     
  3. GV

    GV Komšija

    Pokušaj sa drugom grafičkom raditi jedno vrijeme, ono 100 Hz ne kontam, monitorova fabrička frekvencija je 100 Hz? na kojoj rezoluciji? (1200 x nešto ili viša), da li ti grafička podržava tu frekvenciju na datoj rezoluciji.
    http://forums.devshed.com/multimedia-ha ... 03625.html
    Pogledaj ovo, engleski znaš, ona poruka atidvag.dll je vezana za drivere grafičke, koliko sam vidio ima mnogo stavari na netu o ovoj poruci barem pogledaj malo.
     
  4. vnm_

    vnm_ Komšija

    http://www.abit-usa.com/products/graphics/techspec.php?categories=2&model=216
    http://www.samsung.com/au/products/monitors/crt/1100pplus.asp?page=Specifications

    da to sam zaboravio reci, nista sta sam preko google-a nasao u vezi ati2dvag.dll mi nije pomoglo...
    ponavljam promijenio sam 5 drivera, od onog koji je dosao na CD-u uz graficku do najnovijeg, pa cak i Omega drivere i problem je ostao...

    nazalost nemam drugu PCIx graficku pri ruci jer nisu bas tako jeftine da mogu imati rezervnu, mada sam ja davno u nju posumnjao...al i tu necu da vidim face servisera iz plus-a kad im kazem da mislim je do graficke :)

    ovu temu sam postavio da vidim jel' neko naletio slucajno na nesto slicno i skontao da je do nekog software-a ili neke postavke...mijenjanje komponenata bi izbjegao jer je kompjuter ipak pod garancijom...
     
  5. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Reklamiraj!
     
  6. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    sta da ti kazem osim toga da sam licno imao bruku problema sa nf4 chipsetom i socket 754... probao sam sa 4 proizvodjaca memorija i na kraju se corsair pokazao stabilnim.
    Probaj staviti samo jednu memoriju pa testiraj.

    Druga stvar ako ti se to desava cesto moze biti i da ti je proc defektan jer desavalo mi se da izbacuje greske mashina kojoj je memorija 100% ispravna a mem kontroler na procu pravi probleme.

    Generalno flashuj bios izvadi memoriju pa testiraj samo sa jednim modulom
     
  7. vnm_

    vnm_ Komšija

    e da isprobano je i to, mada nije bas u skladu sa garancijom ali sta cu sad :)

    isprobano sa jednim komadom RAM-a u prvom slotu, sa drugim u istom slotu, pa onda to isto za drugi slot...svaki put sam morao vracati na 100Hz nakon nekoliko dana...

    eno staroj kad sam rekao da moram nositi u servis zamalo mi glavu nije otkinula...nece ni da cuje

    bios novi nema...ili sam ja jedina budala koja ima problema sa ovom maticnom, ili Abit stvarno ima ocajan support :)
     
  8. BLUE-SKY™

    BLUE-SKY™ Aktivista

    Imao je jedan moj kolega sličan problem....postoje dvije opcije...ili memorija jede gogija...ali prije da će biti kljanje drajvera matične i grafe...probaj ako možeš ubosti neku kartu od nvidie i vjerovatnoća da će ti sve šljakati bez problema je 99% onaj 1%posto ostavljam za nedo bog...kolega je promjenio kartu i sad mu sve radi bez problema...isprobaj nemaš što izgubiti...ali obavezno prije toga makni sve moguće drajvere od atija....total uninstal.. i onda diži nvidiu.... :smt021...jer činjenica je da se ati i nvidia drajveri baš neslažu naročito...
     
  9. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Dobar support ima Abit. Ja sam im jednom slao mail, nesto za graficku pitao, i odgovor sam dobio u roku od 2 sata.
    I to jo lik koji je radio nije znao odgovor na pitanje pa je morao kontaktirati neke tehnicare. Sve u svemu, ja sam bio zadovoljan odgovorom i brzinom.
     
  10. vnm_

    vnm_ Komšija

    mh ok poslacu im onda mail...