Online kupovina - diskusije

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by Alibegovic, Sep 23, 2009.

  1. adsubzero

    adsubzero Komšija

    U apotekama imas oko 97% alkohol, nije ni skupo previse. Ako se ne varam placao sam 3-4KM flasicu od 200ml.
     
  2. heroic

    heroic Komšija

    Mozda nekome bude koristio info...iz Njemacke se ne mogu slati stvari sa baterijom, pokusao sam kupiti mobitel. Moze se slati unutar Njemacke, ali ne u inostranstvo.
     
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    nije samo iz Njemacke ne moze niodakle, to je vec godinu dvije na snazi, zbog terorizma :)
     
  4. heroic

    heroic Komšija

    Je li maticne ploce racunaja kao nesto sa baterijom? Kako idu laptopi?
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    do sad je bilo da mozes kupiti stvar u koju je ugradjena baterija, ali ne mozes samo bateriju.
     
  6. vutra

    vutra Komšija

    Čitam na klix-u:
    Ne bi bilo loše da se sačeka s narudžbama dok ne bude u ofišl.
     
  7. heroic

    heroic Komšija

    Znaci ne mogu same baterije, ne mogu mobiteli, ali npr maticna ploca i/ili laptop moze?
     
  8. twofoldb

    twofoldb Novi član

    Meni danas stigao jedan paket iz Kine. Placen 70KM, a carina 32KM.

    Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    mogu mobiteli, bar je do sad moglo, moze i dodatna baterija al uz mobitel u istom paketu.
     
  10. heroic

    heroic Komšija

    Iz Njemacke ne mogu mobiteli, meni je computeruniverse 2x slao, nakon toga sam tek dobio obavijest i povrat novca.
     
  11. selvin

    selvin Moderator

    Vjerovatno procijenjen na 100, pa toliko otprilike ima troskova na tu cijenu.

    Sent from my 6045K using Tapatalk
     
  12. heroic

    heroic Komšija

    28.7% je carina + PDV, ako su naplatili onih 10KM za pregled, eto ~30KM.
     
  13. selvin

    selvin Moderator

    Nije bas ta formula ali izadje oko 30-35%. Prvo se računa carina na vrijednost plus postarinu pa onda pdv ali na to sve zajedno pa onda indirektni porezi skladištenje špedicija itd. Pisano je već o tome, Enis je stavljao 'formulu' i u ovu temu.

    Sent from my 6045K using Tapatalk
     
  14. twofoldb

    twofoldb Novi član

    Tako je. Racunali su carinu pa onda na ukupno pdv i dodali 10KM administrativne takse i 3.10KM carinski pregled. Mene je malo na prvu zbunilo jer nisam znao da ima ova taksa 10KM.
     
  15. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Ta fixna taksa procentualno poprilicno povecava troskove kod jeftinijih pošiljki. To je 10% od vrijednosti pošiljke koja je procjenjena na 100KM, što nije baš malo. Kad uzmes da je carina 10%, PDV 17%, poštarina 3,5% (govorimo o primjeru pošiljke koja košta 100KM, jer je poštarina 2,5KM i kod nas ti u pošti naplate 1KM za realizaciju uplate što je ukupno 3,5KM), ode to sve na ~40,5%
     
  16. bhd

    bhd Veteran foruma

    ukratko, odrase, i nastavljaju u tom pravcu, jer sve je manje para :D
     
  17. selvin

    selvin Moderator

    @donjapa, @Zeleni, koliki su "nameti" kad se narucuje nesto u Svedsku iz Kine ili samo nas deru? :D
     
  18. igor.g

    igor.g Komšija

    Od 1. marta ce derati i u Svedskoj, 15km plus porez do 300KM paket, iznad toga ide 30km plus porez sve sto je naruceno van EU (ali ima rupa u zakonu za gift do 100km dok i to ne ukinu), vladi malo para jer svi na socijali pa valja platiti neradnike. EU drzave ce krenuti primjenjivati nesto slicno od sljedece godine ili od 2020.
     
    donjapa likes this.
  19. heroic

    heroic Komšija

    10% carine pa 17% na to (cijena + carina) je 28.7%. 10KM znam da ide pregled ili taksa sta vec i bude jos neke sice 2-3KM ko zna cega sve. Osim tog fiksnog dijela ovih 28.7% je jedino proporcionalno vrijednosti.
     
  20. donjapa

    donjapa Overclocker

    @selvin @igor.g - objasnio je igor prilicno dobro, ali nece to poceti od 1. marta jer tek tada se salje prijedlog izmjene zakona ako sam ja razumio dobro.

    Ovo DHL radi vec par godina, imaju to uvedeno, dok PostNord (tj. svedska posta) nije imao nikakve provjere. A s tim da sam radio u PostNord onda znam da sve i svasta prolazi i kako se moze provuci bilo sto.

    Ugl. oko 120 kr (12e) + porez ce biti na pakete prema zadnjim informacijama koje sam ja citao. I to na sve pakete navodno, tako da ce Wish imati velikih problema.

    Razlog je jednostavno - Svedska ekonomija "ispasta" ako se kupuje online i ne placa se import i porez, jer inace si primoran kupovati lokalno gdje su cijene dosta vece i gdje se porez vec uracunava a placena je carina prilikom uvoza. Nisu ludi, definitivno :)