novi comp, pomoc

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by markopf, Sep 16, 2006.

  1. markopf

    markopf Guest

    kupujem novi comp, pa mi treba mala pomoc oko odabira komponenti. imam na raspolaganju 1500 km.
    iz mostara sam, ali nijedna it tvrtka(iz mostara) nema nove ponude cijena na netu, npr. 3000+ jos kosta 300km, pa sam gledao na plusu i hgspotu i odlucio sam uzeti sljedece :

    mbo abit, s 939, KN8 ultra, bus 2000 MHz, serial ATA II, 7.1 zvuk, ddr 400, 1Gbps, firewall, ATX 2
    AMD Athlon 3500+, socket 939, box
    512 mb ddr, 400 MHz Kingstone (cuo sam da je najbolja) x2 ili da uzmem 1 plocu od gb ?
    hdd maxtor 80 gb, serial ATA II
    dvd rw, LG H10, dual layer
    graficku sam mislio GF 6600 gt ali sam procitao u nekim topicima da je na zalazu pa...

    i dodajte jos nesto ako sam zaboravio :D

    unaprijed hvala.
     
  2. ming

    ming Veteran foruma

    Umjesto te grafe uzmi 7600gs (ili GT ako si pri parama) i ako planiras u skoroj buducnosti nadogradjivati memoriju onda idi na 1gb modul.
     
  3. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    HDD je prilicno mali u danasnje vrijeme, a i isto tako bi savjetovao kupovinu NEC optike. I definitivno 7600GT.
     
  4. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    ja ti nebih savjetovao kupovinu nec-a :D
     
  5. Stormbringer

    Stormbringer Aktivista

    Uzmi definitivno modul od 1 GB,ide Vista,mozda ces pozeljeti da probas...Fali ti monitor na ovom spisku,valjda kontas LCD uzimati. I naravno,uzmi disk od barem 120 GB,to je investicija od jos nekih 20-30 KM,a na tu sumu koju imas na raspolaganju nije puno. Ili jednostavno za sve malo sacekaj,npr. do Bozica ili Nove godine,zbog vjerovatnog snizenja cijena.
    Sto se tice optike,moze proci i taj LG,mada ako imas mogucnost uzeti NEC,onda uzmi ili recimo Plextor.
     
  6. Qler

    Qler Veteran foruma

    ja evo sad skupljam za modul od 1GB i 250GB disk... diskovi su pojeftinili boze sacuvaj :D:D svaka im cast.. al je ddr otisao u PM sa cijenama.. :(
     
  7. Ace_

    Ace_ Aktivista

    ovo je dobro, Skoda je dobra, mada ako imas mogucnosti uzmi Golf, ili recimo McLaren Mercedes

    marko, znaci 7600GS, disk od barem 120GB i razmisli o dual core Athlonu, recimo 3800+(naravno ako ti to dopustaju finansije), ali ja bi recimo radije uzeo CRT monitor sa dual core mrcinom nego LCD sa single core procom
     
  8. Nani

    Nani Komšija

    Ma ja, vaznije je da osjetis (ili ne osjetis) 2 frame-a u igrama i 5 secundi brze renderiranje nego da ti oci budu OK i da se rijesis kabastog 30-kila teskog debeljka koji zraci. ACE-udavit cu te :D
     
  9. starac

    starac Novi član

    E ja ne bih! Monitor je u svemu tome najvažniji! No privremeno može poslužiti i polovan CRT.
     
  10. ming

    ming Veteran foruma

    Ako ce se igrat moze se slikat sa DC procovima, jedino Quake (Carmack genijalac).
     
  11. 3125

    3125 Komšija

    Al zato moze defragmentirati dok igra :D
     
  12. Ace_

    Ace_ Aktivista

    moze i skenirati za viruse dok igra, a tek kad dodje Vista dual core procesori ce pokazati svoju snagu
     
  13. monK

    monK Komšija

    Kupiti DC procesor da bi se moglo igrati i skenirati s antivirusom u isto vrijeme

    :smt021 :smt067
     
  14. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    bash neko od vas skenira antivirusom?
    haj fakat se sjetite kad ste zadnji put skenirali antivirus...
    dc je suplja treba ga 1% korisnika al zato svi na njega ko muhe na (necu reci)
    uzmi sc i dodaj vise diska ili jacu grafu
     
  15. postal dude

    postal dude Aktivista

    opet oni o istom, dual core je nepotreban tacka.
    za te pare moze kupit duplo veci hdd, na cemu ce i vidjeti razliku na kraju krajeva!
     
  16. Tenga

    Tenga Aktivista

    Moj savjet, kloni se EVGA grafickih kartica. :D
     
  17. Ace_

    Ace_ Aktivista

    pa zasto se uopce proizvodi onda dual core, zasto je Intel izbacio Core 2 Duo ako se to nece koristiti, ako je dovoljan single core za sljedece 3 godine?
     
  18. starac

    starac Novi član

    DC je je trenutno nepotreban većini korisnika, a i činjenica je da ima slabu softversku podršku, znači neiskorišten je. No to će se s vremenom promijeniti.
    Intel je izbacio Core 2 Duo jer hoće da ima najbrži procesor, i radi povratka izgubljenog dijela tržišta. A i NetBurst arhitektura je bila čisti promašaj.
     
  19. markopf

    markopf Guest

    ok hvala vam na savjetima.. uzet cu sve ovo samo veci hard seagate barracudu od 200 GB i graficku 7600gs. i sada jedno pitanje ima raznih ovih 7600gs i vidim da je ovo sa ddr3 memorijom najbolja pa moze li ona na ovu maticnu ili je ko sa ramom mora podrzavati maticna ? i koja je razlika izmedju agp i pci-e graficki.. znam da su to utori, podrzava li ova maticna pci-e ? i valjda su bolji pci-e jer agp je na zalazu, prestaju se proizvoditi ?
     
  20. Ace_

    Ace_ Aktivista

    nema to veze na grafickoj moze biti DDR4, i tebi treba PCI-E graficka i naravno da su bolje od AGP